Lifestyle

Mënyrat si të “kapërceni” trishtimin tuaj sezonal…

Nëse shihni një ndryshim në gjendjen tuaj shpirtërore çdo vit kur vjen vjeshta dhe vera ka kaluar, me siguri keni çrregullimin emocional sezonal (SAD). Ndërsa mund të bëhet mjaft serioze në disa raste, për njerëzit e tjerë, është vetëm një çështje e rregullimit të stilit të tyre të jetesës.

Dieta juaj, ekspozimi ndaj diellit dhe nivelet e aktivitetit janë vetëm disa gjëra që duhet t’i ndryshoni në mënyrë që të ndiheni më mirë. Mposhtni trishtimin tuaj sezonal duke marrë parasysh këto këshilla:

1. Provoni terapi me dritë në shtëpi.

Mendoni se sa mirë ndiheni kur rrezet e diellit bien në lëkurën tuaj dhe si mund të krijoni të njëjtën ndjenjë nga shtëpia juaj. Gjithçka që ju nevojitet është një llambë ndriçimi. Kjo do t’ju ndihmojë të bëni vetë terapinë me dritë, e cila është më efektive kur bëhet në mëngjes për 20 minuta. Ju duhet të uleni në afërsi të dritës, por jo ta shikoni atë drejtpërdrejt. Ndërkohë, mund të bëni diçka tjetër, si të lexoni ose meditoni. Mund të vazhdoni ta bëni gjatë gjithë vitit, ndihmon në rritjen e humorit tuaj.

2. Shkoni për një shëtitje herët në mëngjes.

Zgjimi në mëngjes mund të mos jetë shumë i lehtë ose i këndshëm për ju dhe për këtë arsye duhet të provoni të bëni një shëtitje. Jo vetëm që nivelet tuaja të energjisë do të rriten, por i gjithë trupi dhe mendja juaj do të ndihen të rifreskuar dhe energjike. Por kjo nuk do të thotë që ju nuk mund të bëni një shëtitje në çdo kohë gjatë ditës nëse ndiheni veçanërisht të trishtuar ose të dëshpëruar. Për më tepër, është vërtetuar shkencërisht se ecja çdo mëngjes përmirëson funksionin e trurit tuaj. Kjo ndodh sepse truri juaj furnizohet me sasi të shtuar të gjakut dhe ky veprim lidhet shumë me kujtesën më të fortë, përqendrim më të mirë dhe aftësinë për të zgjidhur problemet në mënyrë efektive.

3. Provoni të bëni diçka të këndshme për dikë tjetër.

Kjo është diçka që jo vetëm që do t’ju ndihmojë të kapërceni trishtimin tuaj sezonal, por mban nën kontroll stresin tuaj në planin afatgjatë. Siç zbuloi një studim, sa më shumë para të mbajnë njerëzit për veten e tyre, aq më shumë turp ndjejnë dhe nivelet e tyre të kortizolit rriten. Pra, bujaria nuk është vetëm të jesh i mirë, por edhe të jesh i shëndetshëm. Gjithashtu, sa herë që bëjmë një vepër të mirë, një grumbull endorfine lëshohet në trurin tonë. Ne ndihemi të kënaqur me veten dhe marrim një ndjenjë të madhe mirënjohjeje për gjërat që kemi dhe vendosim t’i ndajmë me të tjerët.

4. Lëvizni sa më shumë që të mundeni.

Shtimi i lëvizjeve dhe ushtrimeve në jetën tuaj duhet të jetë një prioritet për ju nëse jeni duke luftuar me trishtimin sezonal. Pavarësisht nëse është ngritja e peshave, vrapimi ose ndonjë aktivitet tjetër, zgjimi i trupit tuaj do ta ndihmojë trurin tuaj të qëndrojë aktiv gjithashtu. Ju mund të bëni ndonjë aktivitet me miqtë, partnerin apo edhe fëmijët tuaj. Do të shihni që nivelet tuaja të stresit dhe zemërimit do të ulen dhe nuk do të ndiheni aq të vetmuar sa më parë.

5. Përdorni llambën pranë shtratit si orë alarmi.

Në vend të asaj ore të bezdisshme me zile që bie çdo mëngjes, mund të zgjidhni një orë me zile të lindjes së diellit. Ajo fillon të ndriçojë dhomën tuaj në të njëjtën mënyrë si drita e diellit nëse do të flinit jashtë. Kjo ndihmon trupin dhe trurin tuaj të zgjohen natyrshëm, në vend që të zgjohen brutalisht nga një orë alarmi. Mënyra se si funksionojnë këto pajisje ndihmojnë që temperatura e trupit tonë të rritet dhe nivelet tona të kortizolit të rriten. Dhe ndërsa kortizoli mund të jetë një hormon stresi, nivelet më të larta të tij në mëngjes mund të jenë një gjë e mirë.

6. Planifikoni një largim të vogël.

Nëse e dini se vjeshta dhe dimri nuk janë periudha të mira për ju, mund të planifikoni të merrni pak nga koha juaj e lirë në mënyrë që të mund të bëni një udhëtim gjatë asaj kohe. Zgjidhni një vend me diell gjatë gjithë vitit me ditë më të gjata se netët. Nëse dëshironi, mund të merrni një mik të mirë me vete ose dikë që gjithashtu ndihet aq i trishtuar sa ju gjatë këtyre periudhave. Mos e mbivendosni veten me shumë aktivitete dhe në vend të kësaj zgjidhni gjëra të thjeshta që do ta mbajnë trupin tuaj në lëvizje. Efektet që një udhëtim i tillë do të ketë në shpirtin tuaj do të zgjasin për shumë javë dhe do të ndiheni më të lumtur dhe më energjik.

7. Provoni terapinë e të qeshurit.

Ju mund të jeni një fans i madh i filmave në Netflix, por ato mund të ndikojnë negativisht tek ju, jo sepse janë të këqija, por thjesht sepse nuk ju ofrojnë shumë të qeshura. Të qeshurit sa më shumë që të jetë e mundur ndërsa jeni në shtëpi mund të qetësojë të gjithë tensionin që po ndjeni dhe të përmirësojë disponimin tuaj në planin afatgjatë. Jo vetëm kaq, por mund të jetë në gjendje të rrisë vetëvlerësimin tuaj. Provoni dhe gjeni filma, shfaqje televizive, kartolina urimi dhe gjëra të tjera që ju duken qesharake. Ju gjithashtu mund të përpiqeni të qeshni për jetën tuaj dhe të mos i merrni gjërat seriozisht kur ato nuk janë aq të rëndësishme.

8. Ndryshoni dietën tuaj.

Shumë njerëz konsumojnë ushqime me sheqer, të pasura me karbohidrate për t’i bërë ata të ndihen më mirë në ditët e ftohta të dimrit. Ajo që duhet të bëni në vend të kësaj është të kërkoni ushqime që përmbajnë vitaminë D, e njohur edhe si “vitamina e diellit”. Gjithashtu, ushqimet e pasura me acide yndyrore omega 3, proteina pa yndyrë, manaferrat dhe çokollata e zezë mund të përmirësojnë gjendjen tuaj shpirtërore me kalimin e kohës.

9. Zvogëloni kohën para ekranit.

Sa më shumë të qëndroni brenda, aq më shumë kohë kaloni para ekranit duke parë shfaqje dhe duke shfletuar Instagramin. Pra, gjëja e parë që duhet të bëni është të vendosni një kufi në kohën që shpenzoni në pajisjet tuaja teknologjike. Ju ose mund të kufizoni numrin e orëve që kaloni para një ekrani ose të përfshini kohë pa smarphone-t tuaj gjatë ditës. Ky ndryshim i vogël do të ndihmojë jashtëzakonisht shëndetin tuaj mendor dhe do të zvogëlojë nivelet tuaja të stresit dhe trishtimit. Ajo që mund të bëni gjatë kësaj kohe është të dilni për një shëtitje, të meditoni ose të organizoni një takim me miqtë tuaj të ngushtë.