Film & Tv Lifestyle

Përshtatjet e videolojërave, a është “The Last Of Us” i duhuri?

Thjesht nuk mund të bëhet. Secila prej tyre ka dështuar dhe në mënyrë të frikshme. Ne po flasim për përshtatjet e videolojërave. Pavarësisht nëse është filmi i tmerrshëm “Street Fighter” ose Uncharted duket se përkthimi i një loje nga tastiera në ekranin e televizorit është, në këtë pikë, praktikisht i pamundur, sigurisht në kuptimin e krijimit të diçkaje të shikueshme. Tani një lojtar i ri i është bashkuar lojës. The Last Of Us nga HBO mbërrin këtë muaj. Por prit. A mund të jetë vërtet… mirë?

I fundit nga ne. Tingëllon si grupi i vogël i njerëzve ende të punësuar në Twitter.

Po, por është gjithashtu një video-lojë aksion-aventure post-apokaliptike që doli fillimisht në 2013.

Një videolojë?

Një nga videolojërat më të njohura të kohëve të fundit. Deri më sot, ajo ka shitur më shumë se 20 milionë njësi.

Këto janë shumë lojëra. Çfarë ka kaq të mrekullueshme?

Imagjinoni skenën. E ardhmja e afërt. Një SHBA distopike disa dekada pas një infeksioni mykotik të trurit e ka kthyer pjesën më të madhe të popullsisë së botës që hanë mish. Ne ndihmojmë heroin tonë, Joelin, një kontrabandë grizzly, të pakënaqur, që shoqëron adoleshenten Ellie përmes një peisazhi ferri me zona karantine ushtarake totalitare, nomadë të zhveshur moralisht dhe një vendbanim me integritet të dyshimtë. Plus, mutantët e lartpërmendur, natyrisht. Me një lojë gjithëpërfshirëse që është e paparashikueshme, e tensionuar dhe plot rrezik që shkakton sulm në zemër, është një analog pothuajse i përsosur për The Road”.

Unë e dua “The Road”. Tingëllon e zymtë, megjithatë.

Eshte shumë. Tani po kthehet në një serial televiziv.

Nga kush?

Craig Mazin, fitues i çmimeve Emmy, i cili krijoi dhe shkroi hitin HBO Chernobyl (dhe The Hangover Parts II dhe III, mjaft qesharak), së bashku, ndoshta më e rëndësishmja, Neil Druckmann.

Kush?

Krijuesi, shkrimtari dhe drejtori krijues i videolojës.

Çfarë e bën këtë të ndryshme nga përshtatjet e tjera të videolojërave?

Është seriali i parë i HBO që bazohet në një videolojë, që thotë shumë, edhe pse nuk është për t’u habitur. Loja është vlerësuar për personazhet komplekse, historinë e saj dhe përshkrimin e personazheve femra dhe LGBTQ+. Dhe ndërsa ka pjesët e tij të mëdha të aksionit, ai është më i bazuar në realizëm (duke përjashtuar përbindëshat e tmerrshëm që përtypin njerëz), ku vjedhja dhe tmerri kanë përparësi ndaj të shtëna me armë zjarri.

Diçka tjetër?

Zemra e lojës është marrëdhënia midis Joelit dhe vajzës së tij surrogate, Ellie, e cila ofron narrativën e lavdëruar. E gjithë kjo i jep vetes një përshtatje besnike që i jep përparësi një historie të drejtuar nga personazhet, në vend të veprimit. (Filmat me video-lojëra janë të këqij sepse shumica e tregimeve janë të këqija.) Sipas Mazin, HBO i ka dhënë atij dhe Druckmann liri të plotë krijuese, shpesh një shenjë e mirë. Megjithatë, ndryshimet që ata po bëjnë janë të dizajnuara për të plotësuar dhe zgjeruar gjërat, jo për të zhbërë, por për të përmirësuar.

Pra, është disi si ‘The Walking Dead’?

Më pak i pamëshirshëm dhe melodramatik në mënyrë të pamëshirshme.

Kush po luan Joel dhe Ellie?

Pedro Pascal dhe Bella Ramsey.

Oberyn Martell dhe Lyanna Mormont nga ‘Game Of Thrones’?

Bingo. Ai përmban gjithashtu Nick Offerman dhe Murray Bartlett, aktorët potencialisht më të nënvlerësuar që punojnë tani.

Oh, aktorë komikë në role dramatike, të preferuarat e mia. A do të jetë kjo një seri e kufizuar?

Nuk jemi të sigurt. Fjala është se mund të ketë deri në tetë sezone, me një sezon të dytë që ka të ngjarë të marrë dritën jeshile nëse i pari shkon mirë me shikuesit.

Tetë sezone?

Çfarë mund të themi? Ndonjëherë njerëzit nuk e dinë se kur të lënë një gjë të mirë dhe të largohen.

Pra, a mund të jetë vërtet si ‘The Walking Dead’?

Le të shpresojmë që të mos vijë deri te kjo.

Në rregull. Kur mund ta shoh?

Menjëherë. Shfaqja debuton më 15 janar.