Fashion

Pse duhet të vishni të verdhë këtë verë!

E verdha është një ngjyrë e njohur për të provokuar opinione të forta, por të paktën një figurë historike do të ishte emocionuar nga ringjallja e saj e fundit në veshjet për meshkuj. “Sa e bukur është e verdha!” Vincent Van Gogh deklaroi në një letër drejtuar vëllait të tij, Theo, në 1888. Duke jetuar në Arles në jug të Francës, artisti ishte i mahnitur nga cilësia e dritës, e cila prodhonte “të verdhë, të verdhë squfuri, të verdhë limoni, të verdhë të artë”. Në vitet e tij të fundit, pikturat e Van Gogh adhuronin të verdhën. Luledielli, fushat e grurit, yjet, shtëpitë, kapele, dritat e tarracës, madje edhe një zbehje e caktuar e lëkurës – gjithçka ishte e ndriçuar.

Shumë teori janë parashtruar për kthesën e papritur, me ngjyrë të verdhë të piktorit, nga ajo fizike (glaukoma dhe konvulsionet, të trajtuara ndoshta me dixhitalizim, që mund të aureolojë vizionin) deri tek ajo psikologjike (mania) dhe vetë-shkatërruese (efektet anësore të absinthe). Ndoshta, megjithatë, ishte vetëm fuqia e saj dërrmuese. Çdo nuancë mund të nxisë obsesionin – libra të shkruar për blunë, përralla dhe lidhje dashurie që varen nga e kuqja – por ka diçka në të verdhë që i bën njerëzit dyshues. Nuk mjafton që Van Gogh ta ketë dashur ngjyrën, me gjithë lavdinë e saj të agrumeve, gjalpës, aureatit. Duhet të ketë ndonjë arsye më të thellë, diçka më të errët për të shpjeguar këtë kthesë rrezatuese.

Ashtu si ngjyrat e tjera të ylberit, e verdha ka konotacione pozitive dhe negative. Nëse jeshilja do të thotë pasuri, natyrë dhe zili, atëherë e verdha është ngjyra e optimizmit, frikacakëve dhe modernizmit. Shkëlqimi i tij sugjeron gëzim dhe ngrohtësi, ndërsa afërsia me arin sjell një erë të bollëkut. Ajo është parë gjithashtu si ngjyra e sëmundjes dhe plakjes, toni nervoz i ankthit, potenciali i tij energjik i kompensuar nga diçka më shqetësuese.

Duke lënë mënjanë simbolizmin, është gjithashtu thjesht tërheqës. “E verdha është e dukshme, bie në sy, tërheq vëmendjen,” shkruan Michel Pastoureau në Yellow: The History Of A Colour. Dukshmëria e tij është pikërisht ajo që e bën atë një shtesë kaq të këndshme dhe sfiduese të garderobës. Ajo është adoptuar shpesh nga ata, zgjedhjet e të cilëve kanë prirur drejt pamjes së jashtme: Mick Jagger, David Bowie, Jimi Hendrix, Prince, Lil Nas X. Është ngjyra natyrale e interpretuesve, një goditje dielli nën qendër të vëmendjes, por shkëlqimi gjithashtu mund t’i bëjë njerëzit të kujdesshëm. Sa kërkon e verdha nga mbajtësi i saj?

Kohët e fundit, e verdha ka bërë një këllëf tërheqës për vete si një ngjyrë më casual. Shfaqjet e meshkujve SS23 ishin të gjallë me të verdhën, në nuanca që varionin nga limonada me re deri te luledielli Van Gogh. Shfaqja e Louis Vuitton shënoi një dërgesë përfundimtare për Virgil Abloh dhe mori në zemër idenë e lirisë krijuese me një pasarelë me tulla të verdhë, të kombinuara me nuancat e vjollcës, portokallisë dhe kanarinës së shndritshme. Kjo ishte e verdhë si diçka e tejmbushur dhe e nënvlerësuar. E ndërthurur me livando, ajo kishte një ndjenjë të punuar në mënyrë të ndërlikuar. Si sfond i rrobaqepësisë së kutive, ajo ishte po aq funksionale dhe e guximshme sa lodra e një fëmije.

Në Etro dhe Bianca Saunders, e verdha gjithashtu ofronte një dekadencë të relaksuar. Linjat e lirshme dhe modelet e pakëndshme mjegulluan kufirin midis magjepsjes së viteve 1930 dhe hedonizmit psikedelik të viteve 1960. Në Zegna, ajo u bashkua rreth këmbëve të modeleve në formën e pantallonave të ndezura dhe solli gjallëri shtesë në një seri thurjesh. Në JW Anderson, ajo formoi sfondin për fytyrën e befasuar dhe të skicuar të Rembrandt. Në Mihara Yasuhiro, ajo ofroi një pamje praktike (çanta të verdha të forta të ngjitura së bashku në një jelek) me shtresa të zbehta dhe plazhi që mbahen më mirë në një varkë.

Në rastin më të mirë, e verdha ofron gjallërinë e pranverës dhe premtimin e njomur nga dielli të verës. Bëhet ngjyra e daffodils dhe buttercups, e ditëve të gjata, të arta dhe temperaturave të relaksuara. Tonet e tij më të ashpra mund të ndihen moderne apo edhe industriale (ndriçimi me shirita zyre, tabela paralajmëruese rrugore, jelekë të lartë), por ka diçka të gjerë në të verdhë. Acidi i rrëmbyeshëm i shtëpisë ose i shtangës së plazhit., pse të punoni kur thjesht mund të luani?

E verdha është një nga ato ngjyra që mund të jenë aq të habitshme ose të nënvlerësuara sa të nevojitet

Ashtu si shokët e saj më të shndritshëm, e verdha është një nga ato ngjyra që mund të jenë aq të habitshme ose të nënvlerësuara sa të nevojitet. Ashtu si jeshile mund të nënkuptojë smerald ose kaki dhe rozë mund të nënkuptojë çamçakëz ose skuqje, e verdha nuk duhet të jetë një opsion i shkëlqyeshëm. Nuancat më të buta sjellin shumë nga lirshmëria e saj pa shkëlqim. Mendoni për aktorin Pedro Pascal duke u shfaqur me një ngjyrë të verdhë të heshtur të stilit të viteve 1970 nga koleksioni Gucci Ha Ha Ha në premierën e Mandalorian, të kompletuar me një kërcyes të përgatitur mbi supe. Ose shoku i tij aktor, Chris Pine, i veshur me një kombinim mustardë dhe krem ​​në tapetin e kuq në Meksikë. E verdha mund të jetë fantastike sipër, por gjithashtu mund të jetë e butë, tokësore dhe elegante.

Dizajneri i tekstilit, Bernat Klein, një djall i nuancave emocionuese dhe kombinimeve të ngjyrave, dikur shkroi se “ashtu si fjalët mund të përdoren në shumë mënyra, për të kryer një korrespondencë faktike biznesi, për të shpjeguar një këndvështrim personal dhe jetik ose për të kristalizuar dhe shpreh një përvojë dhe ndjesi të përjetshme në një poezi, edhe ngjyrat mund të shihen dhe përdoren në shumë mënyra domethënëse”. Kjo është e vërtetë më gjerësisht, por ndihet veçanërisht e përshtatshme në kontekstin e diçkaje të tillë si e verdha: një ngjyrë që nuk është plotësisht e drejtpërdrejtë, por do t’i shpërblejë ata që dëshirojnë të kuptojnë gjuhën e saj unike.