Dëgjo live TOP ALBANIA RADIO
Dëgjo live TOP GOLD RADIO
Dëgjo live MY MUSIC RADIO
Voto në THE TOP LIST
Celebrities Film & Tv Lifestyle

Si figura e kaubojit me ngjyrë u bë një fenomen i kulturës pop…

Filmi i ri Western i Netflix, “The Harder They Fall”, tregon një kauboj trim të veshur me xhins, me çizme me majë, që shikon nga poshtë kapelës së tij ndërsa përshkon një peizazh të thyer dhe të shkretë. Kauboji është një person me ngjyrë i luajtur nga Jonathan Majors, siç janë shumica e aktorëve si Idris Elba, Regina King dhe Zazie Beetz. Ai u drejtua nga Jeymes Samuel, i njohur ndryshe si Bullitts, aftësitë e shumta të të cilit përfshijnë të kënduarit, shkrimin e këngëve, prodhimin e muzikës, si dhe krijimin e filmave.

Ndërkohë, Jay Z shërben si producent, duke kuruar një mega kolonë zanore si asnjë tjetër nga ‘reggae’ deri te këngët e reja R&B me Lauryn Hill. “The Harder They Fall” përfshin një qytet të mbushur me kauboj me ngjyrë. E krijuar fillimisht nga arkivistja e kulturës pop, Bri Malandroin në fund të vitit 2018, fraza luan në “axhendën e homoseksualëve” për të përshkruar rritjen e njerëzve me ngjyrë me veshje kauboj, nga revistat deri te videot muzikore, me sugjerimin që artistët, krijuesit, aktivistët po kërkonin të zhbënin zbardhjen e kulturës së kaubojve. ‘Yee Haw Agenda,’ u lejon afrikano-amerikanëve të vendosen në historinë e pasur të vendit që shpesh përpiqet të fshijë ose minimizojë përfshirjen dhe ndikimin e tyre.

Përafërsisht në të njëjtën kohë, kultura e kaubojve me ngjyrë filloi të dominonte muzikën më së shumti e nxitur nga publikimi i “Old Town Road” të Lil Nas X. Kjo këngë vazhdoi të qëndrojë 19 javë në krye të “Hot 100” nga prilli deri në gusht të 2019. Papritur Lil Nas X ishte kudo, duke kërcyer për kuaj me kapelë kauboj dhe xhaketë me thekë. Ky rikthim i një tradite arkaike-amerikane solli gjithashtu ‘stuhi’ në botën e modës nëpërmjet stilistëve me ngjyrë. Rikujtoni serialin “Telfar Country” i cili bëri homazh për kaubojët me ngjyrë duke ngulitur imazhin e tyre. Pyer Moss u bëri homazhe edhe kaubojve me ngjyrë të shekullit të 19-të, si Bill Pickett, një yll i asaj kohe dhe paraqiti në fushatat e tyre kolektivin e kaubojve me ngjyrë të jetës reale ‘Compton Cowboys’.

Natyrisht, kinemaja ka ndjekur shembullin. Në dramën mahnitëse të Melina Matsoukas të vitit 2019 ‘Queen & Slim’, e cila ndjek një çift me ngjyrë në arrati, Mbretëresha thotë: “Asgjë nuk e tremb një të bardhë më shumë se një zezak mbi kalë”. Në fillim të këtij viti, Netflix publikoi gjithashtu ‘Concrete Cowboy’, një përrallë e një komuniteti të filadelfias me kalorës me ngjyrë që i mbajnë adoleshentët rebelë në rrugë të drejtë të frymëzuar nga njerëz si ‘Compton Cowboys’, si dhe ‘Cowgirls of Color’ dhe ‘Urban Saddles’, të cilat nderojnë traditat e kalërimit, duke pasur gjithashtu një interes të madh për aktivizmin e komunitetit.

Pra, pse tani? Quentin Tarantino dikur u shpreh se Western-et e tij të preferuara të viteve 1950 ishin produkt i Shteteve të Bashkuara të epokës së Eisenhower: tregime të kaubojve moralë që i mësonin audiencës vlerat e ndershmërisë dhe integritetit. Ndërsa filmat e viteve 1970, të ndikuar nga pasgoditjet e Watergate, theksuan rëndësinë e mosbesimit në mitet e ndërtuara me kujdes të kombit. Kaubojët, të cilët më parë ishin parë si heronj trima, rivlerësohen si kërcënime. Në filmin Western të Tarantinos, ‘Django Unchained’, ai krijoi një protagonist me ngjyrë që i detyroi shikuesit të llogarisin të kaluarën raciste të SHBA-ve.

Edhe pse mund të duket sikur kauboji me ngjyrë është një fenomen i kulturës pop të shekullit të 21-të, e vërteta është se njerëzit me ngjyrë ishin gjithmonë pjesë e kësaj kulture. Në mesin e fundit të viteve 1800, afrikano-amerikanët përbënin një të katërtën e popullsisë vaquero. Kjo u shndërrua në një fiksim kombëtar në epokën e artë të kinemasë të cilat, pavarësisht se kanë një fasadë kryesisht të bardhë, kanë shfaqur edhe frontmenët me ngjyrë.

Filmi i Samuelit i përket një prejardhjeje të gjatë të ‘Western Black’ që pasqyrojnë kohërat në të cilat janë bërë. ‘Gun Man From Harlem’ (1938) dhe ‘Sergeant Rutledge’ (1960) përzien çështjen e dështimeve të drejtësisë kundër afrikano-amerikanëve në komplot, me protagonistët të akuzuar gabimisht për vrasjen e grave të bardha. Në vitet 1970, perëndimorët bardh e zi kritikuan pushtetin e korruptuar, siç shihet në Western-in e drejtuar nga Sidney Poitier, ‘Buck And The Preacher’, ku njerëzit e bardhë portretizohen si të egër.

Më vonë, filmat u fokusuan në bërjen e protagonistëve me ngjyrë, arbitra të drejtësisë si homologët e tyre të bardhë. Mario Van Peebles, djali i pionierit Melvin Van Peebles, drejtoi dhe luajti në filmin ‘Posse’ të vitit 1993, ku ushtarët e buallit vijnë në shpëtimin e një qyteti të vogël për t’i mbrojtur ata nga supremacistët e bardhë. Në filmin e vitit 1999, ‘Wild Wild West’, Will Smith luan një kufitar karizmatik të quajtur Jim West, i cili, në një skenë, i nënshtrohet një pritjeje të ftohtë në një dhomë plot me ish-pronarët e skllevërve.

Nëse Tarantino ka të drejtë, rritja e popullaritetit të kaubojve dhe perëndimorëve flet për faktin se SHBA po lufton me identitetin e saj pas një dekade të trazuar, duke u rikthyer në bazat për të treguar përralla të njohura, por përmes një lente të re. Një rivlerësim i heronjve dhe zuzarëve të kombit. Dhe kështu, çfarë thotë ‘The Harder They Fall’ se ku është SHBA apo ku po shkon?

Dikush mund të thotë se është një vizion i korrigjuar i Amerikës së vjetër dhe të re, një vizion që është më i larmishëm nga sa e pranojmë zakonisht dhe ku njerëzit me ngjyrë mund të argëtohen në hapësirë. Ajo thotë shumë për mënyrën sesi krijuesit me ngjyrë duan të përqendrohen, të përkulin muskujt e tyre krijues dhe të krijojnë tregime të gjalla përtej deklaratave të qarta për racën ose shtypjen e tyre. Në një farë mënyre, kjo është ajo që synonte Malandro. Ajo donte të shihte një hapësirë ​​ku njerëzit me ngjyrë thjesht mund të argëtoheshin duke qenë kauboj.

Është një deklaratë që rezonon me atë që regjisori ka thënë për ‘The Harder They Fall’. Ai përfiton në një kontekst ku amerikanët me ngjyrë po e vendosin veten në këtë histori në muzikë, film dhe kulturë. Samuel tha për ‘The New York Times’ se:

Është një film për një grup njerëzish dhe si parazgjedhje, këta njerëz janë me ngjyrë por ngjyra e lëkurës së tyre nuk ka asnjë lidhje me historinë.