Si të trajtoni me kujdes një fytyrë me akne? Ndiqni këshillat e supermodeles Rosie Huntington-Whiteley!

Pas vitesh ballafaqimi me aknet dhe shpërthimet e lëkurës, sipërmarrësja e bukurisë dhe supermodelja Rosie Huntington-Whiteley e përshkruan lëkurën e saj si “një objektiv lëvizës që ndryshon çdo ditë”. Bazuar në përvojën e saj, Rosie ndan këshillat, produktet dhe pajisjet që përdor për të qetësuar, balancuar dhe pastruar lëkurën e fytyrës së saj.

1.Përdorni produkte ‘jokomedogjene’

Kjo do të thotë që një produkt është formuluar pa përbërës potencialisht që bllokojnë poret. Jam habitur nga mënyra sesi përdorimi i produkteve jo komedogjene më ka lejuar të menaxhoj lëkurën time të prirur ndaj akneve. Kjo është arsyeja pse është thelbësore për mua që të gjitha produktet Rose Inc t’i bëj jo komedogjene, duke përfshirë kozmetikën tonë me ngjyra. Përdorini serumin Rose Inc.

ROSE INC

£44.17

ROSE INC

£30

DR SEBAGH

£33.33

2,Përdorni terapi me dritë LED

Kur kam kohë, më pëlqen të shtrihem nën një maskë LED. Drita blu ndihmon në menaxhimin e baktereve, ndërsa drita e kuqe inkurajon procesin e shërimit të çdo shpërthimi që mund të kem.

CELLRETURN

£1,245.83

THE LIGHT SALON

£312.50

3.Kremi është thelbësor për të ulur inflamacionin

Kjo është veçanërisht e vërtetë pas fluturimit, kur lëkura juaj ndihet e dehidratuar dhe e fryrë dhe gjithashtu pas trajtimit, ose nëse keni një shpërthim. Më pëlqen të përdor produktin Rose Inc, të cilat i mbaj në frigoriferin tim, por, nëse nuk jam në shtëpi, kubat e akullit të mbështjellë me garzë ose me një leckë larëse funksionojnë po aq mirë.

CHARLOTTE TILBURY

£58.33

ANGELA CAGLIA

£81.67

NICOLE CAROLINE

£129.17

4.Eksfolimi ditor është çelësi

Ai inkurajon qarkullimin e rregullt të qelizave të lëkurës. Toneri im është mjaft i butë për përdorim të përditshëm dhe përmban përbërës të fuqishëm që pastrojnë, eksfolojnë dhe ndriçojnë lëkurën. Kjo ndihmon për të rifreskuar lëkurën pa prishur mikrobiomën dhe sipërfaqen e saj.

ROSE INC

£20.42

DR. DENNIS GROSS SKINCARE

£74.17

INDIE LEE

£54.17

5.Trajtoni rregullisht fytyrën

Specialistja e bukurisë me famë ndërkombëtare, Nilam Holmes është marrë me fytyrën time gjatë viteve të fundit. Njohuritë e saj të thella për trupin dhe besimi i saj me teknikat që aplikon, e bëjnë fytyrën e saj tepër efektive dhe relaksuese. Nuk mund ta rekomandoja më shumë.

6.Jini të butë me lëkurën tuaj

Ndërsa është e rëndësishme të përdorni një përzgjedhje të përbërësve të fuqishëm dhe të fortë për të luftuar lëkurën e prirur ndaj akneve, është po aq e rëndësishme të zgjidhni produkte që ushqejnë dhe hidratojnë. Nëse lëkura juaj bëhet shumë e dehidratuar, ajo mund të veprojë duke kompensuar dhe prodhuar më shumë vaj. Kohët e fundit, sapo kam përdorur ujë trëndafili për të pastruar fytyrën time në mëngjes, në krahasim me një pastrues. Më pëlqejnë gjithashtu produktet Skin Design London, janë efektive, me përbërës të shkëlqyeshëm, por megjithatë ndjehen të kujdesshëm dhe të butë. Më pëlqen kremi “Sleeping Beauty”.

SKIN DESIGN LONDON

£100

CHANTECAILLE

£28

SKIN DESIGN LONDON

£112.50

7.Qëndroni të hidratuar

Marrja e përditshme e ujit, plus gjumi dhe stërvitja, janë kaq të rëndësishme që i gjithë trupi të funksionojë në mënyrë efikase. Unë vërtet vërej një ndryshim në mirëqenien time kur pi shumë ujë. Nëse e keni të vështirë të pini ujë të thjeshtë, provoni ta aromatizoni me frutat tuaja të preferuara dhe nenexhik të freskët.

GLACCE

£75

ANYA HINDMARCH

£37.50

DR. BARBARA STURM

£220.83

8.Merrni një probiotik çdo ditë

Një herë dëgjova një ekspert të thoshte se zorra është truri i dytë, i cili me të vërtetë rezonoi me mua. Shëndeti i zorrëve është thelbësor, kështu që një probiotik i përditshëm dhe shumë ushqime të fermentuara ose uthull molle janë të domosdoshme.