Dëgjo live TOP ALBANIA RADIO
Dëgjo live TOP GOLD RADIO
Dëgjo live MY MUSIC RADIO
Voto në THE TOP LIST
Celebrities Film & Tv

Aktorët që patën një shans për të portretizuar një personazh legjendar, por e humbën atë…

Ka shumë mënyra për të marrë një rol kryesor. Disa aktorë përzgjidhen gjatë kastit, ndërsa të tjerët ftohen për shkak të popullaritetit të tyre, gjë që ndodhi me Kate Winslet pas Titanic. Por jo të gjitha audicionet përfundojnë me sukses, ose aktorët mund të mos bien dakord me ofertat e bëra nga regjisorët apo producentët e filmit.

Për shembull, Russell Crowe refuzoi të luante në “Lord of the Rings” sepse intuita e tij i tha kështu. Ne imagjinuam se si do të dukeshin personazhet tanë të preferuar nëse njerëzit e tjerë do t’i portretizonin ata.

1.Daenerys Targaryen – Elizabeth Olsen

Aktorja, e cila është bërë e famshme për rolin e saj të Scarlet Witch, dështoi në audicionet për rolin e “Mother of Dragons” në fillim të karrierës së saj. Elizabeth Olsen më vonë përshkroi atë që ndodhi:

Ishte audicioni më i pakëndshëm që kisha pasur ndonjëherë. Ishte e tmerrshme. Unë nuk kam marrë një përgjigje në telefon.

Si rezultat, Daenerys u luajt nga Emilia Clarke.

2.Aragorn — Russell Crowe

Russell Crowe u pyet një herë nëse ishte penduar që nuk pranoi të luante Aragorn në trilogjinë “Lord of the Rings”. Aktori u përgjigj se nuk e kishte menduar kurrë dhe shpjegoi pse nuk iu bashkua projektit. Sipas Crowe, Peter Jackson kurrë nuk donte ta zgjidhte atë për rolin e Aragorn. Instinkti i Russell i tha atij se drejtori tashmë kishte një person të përshtatshëm në mendje, kështu që ai me mirësjellje e refuzoi ofertën.

3.James Bond — Henry Cavill

Tani është e vështirë të imagjinohet dikush tjetër përveç Daniel Craig që luan këtë rol, por Henry Cavill pati një shans të bëhej Agjenti i ri 007. Aktori u refuzua sepse ishte “pak topolak”. Cavill pranoi kritikat me dinjitet dhe filloi të bëjë më shumë stërvitje fizike, gjë që e ndihmoi atë në karrierën e tij të ardhshme.

4.Jane Smith — Gwen Stefani

Këngëtarja e njohur Gwen Stefani është një person me të vërtetë i gjithanshëm. Ajo pothuajse mori rolin kryesor në Mr. & Mrs. Smith. Stefani shkoi në mjaft audicione, por ajo bëri një zgjedhje në favor të një karriere muzikore. Dhe Jane Smith u luajt nga Angelina Jolie.

5.Indiana Jones — Tom Selleck

Aktori pothuajse luajti aventurierin gazmor. Tom Selleck mori rolin e Indiana Jones, por deri në atë kohë, ai tashmë kishte nënshkruar për Magnum, P.I. Seri televizive dhe prodhuesit nuk e lejuan atë të kombinonte 2 projektet.

6.Alex Munday — Angelina Jolie

Ne e dimë që Angelina Jolie-s i pëlqen të marrë pjesë në filmat aksion. Por në një projekt të ngjashëm aktorja refuzoi. Drew Barrymore dhe Cameron Diaz bënë çmos për të bindur Jolie që të luante, por pa sukses. Jolie ndjeu se nuk ishte e drejtë të luante këtë rol dhe më vonë shpjegoi refuzimin e saj:

Unë nuk jam në atë pikë në karrierën time, ku publiku të më shohi të vrapoj me taka të larta duke ndjekur djemtë e këqij. 

7.Patrick Bateman — Johnny Depp

Fillimisht, “American Psycho” ishte menduar të drejtohej nga Stuart Gordon. Regjisori pa vetëm Johnny Depp në rolin kryesor dhe e bindi ta merrte atë. Por autori i romanit papritmas ndryshoi mendje. Ai tërhoqi të drejtat e Stuart Gordon për librin dhe e quajti Johnny Depp një aktor shumë të vjetër për të luajtur rolin. Depp ishte-28 vjeç në atë kohë.

8.Viola De Lesseps — Kate Winslet

Pas suksesit të jashtëzakonshëm të “Titanic”, Kate Winslet mori shumë oferta nga regjisorë të ndryshëm të filmit. Ajo ishte e ftuar të merrte pjesë në “Shakespeare in Love”, por aktorja refuzoi sepse donte të punonte në projekte më të pavarura. Përfundimisht, Gwyneth Paltrow mori rolin. Dhe ajo bëri zgjedhjen e duhur, pasi iu dha një Oscar për performancën e saj.