Film & Tv

“The White Lotus”, shfaqja televizive që duhet parë patjetër!

Shfaqjet për jetën private të të pasurve dhe të suksesshmëve kanë kaluar shumë mirë së fundmi. Kjo nisi me “Big Little Lies”, të cilat zbuluan dramat e grave të pasura në bregdetin e Kalifornisë, “Succession” nga ana tjetër na çoi në tymin e madh të Nju Jorkut dhe hodhi dritë mbi manjatin mediatik, Logan Roy dhe pasardhësve grindës që donin të zbraznin xhepat e tij.

Sapo të mbaronte kjo, neve na u dha “The Undoing”, për një familje tjetër të pasur të Manhattanit të copëtuar. Duket se ne ende nuk i kemi mbaruar shfaqjet e tilla. Kemi edhe “The White Lotus”, një dramë komike e vendosur në një vendpushim luksoz Hawaiian. Shkrimtari dhe regjisori, Mike White përdor klaustrofobinë e vendndodhjes idilike sipërfaqësisht për t’u groposur thellë nën lëkurën e mysafirëve, si dhe stafi që pritet t’i presë.

“The White Lotus”? Tingëllon ekzotike.

Po! Ky është një nga hotelet më romantikë në Hawaii, një magnet për të porsamartuar dhe familjet me shumë para. Mendoni për pamjet e oqeanit, dhomat e masazhit, balenat që shfaqen në distancë.

Oh, mund të bëja një udhëtim të tillë pas vitit që kisha.

Amen! Por gjërat nuk qëndrojnë të qeta për një kohë të gjatë, kam frikë.

Oh jo, kjo shkon e gjitha për te “Fawlty Towers”?

Pak, po! A ju pëlqyen “Big Little Lies”?

E doja. Tifozja e madhe e Reese Witherspoon.

Epo, kjo fillon në terren të ngjashëm. Ne e dimë se dikush ka vdekur, por nuk e dimë kush. Pjesa tjetër e serisë do të na kthejë pas në kohë dhe do të ngacmojë se kush, çfarë, si dhe pse.

Si një mister vrasjeje?

Njësoj, por kjo do të shitej shkurt. Çdo episod 50-minutësh është mjaft tërheqës pa fiksimin e vdekjes. Ajo që shohim janë pasiguritë dhe sekretet e mysafirëve të hotelit që detyrohen të dalin në shesh në mënyra që janë të pakëndshme. Në çdo dhomë, ka shtresa të dramës që shfaqen çdo sekondë të ditës. E vëzhguar shumë mirë, por është edhe shumë qesharake.

Për çfarë lloj njerëzish po flasim këtu?

Armond (Murray Bartlett) është menaxheri i vendpushimit, një njeri kaq i gëzuar. Rachel (Alexandra Daddario) është një nuse në muajin e mjaltit, gjithnjë e më shumë me mendimin se burri i saj mund të jetë një njeri i tmerrshëm. Tanya (Jennifer Coolidge) është një grua emocionale që përpiqet të heqë qafe hirin e nënës së saj. Mark (Steve Zahn) është një baba i prekshëm me diarre verbale. Të gjithë personazhet ndihen si njerëz që mund të takoni dhe ndoshta i keni takuar, në çdo festë të nivelit të lartë, përveç se ata përfshihen në drogë, seks, vjedhje dhe në një moment, dikush i nxjerr të gjitha të këqijat nga trupi në një valixhe.

Tingëllon si festa ime. A kam humbur varkën?

Fillon javën e ardhshme në Mbretërinë e Bashkuar dhe episodi i fundit do të transmetohet në SHBA.

OK, jam në bord. Çfarë thonë komentet?

“The Guardian” i dha pesë yje dhe e quajti “Shfaqja televizive më e mirë dhe më e pakëndshme e vitit 2021”. “The New Yorker” e quajti atë “Një nga shfaqjet më të mira të vitit”. “New York Times” tha se ishte “magjepsëse” dhe “Time” e quajti atë “Shfaqja e domosdoshme e verës”.

E kuptoj! Pra, nuk do të kem zili për pushimet nëse i shoh të gjithë këta njerëz tërheqës që kanë pushime në Hawaii?

Absolutisht që jo! Kjo është, për shumë njerëz në vendpushim, festa më e keqe e jetës së tyre. Dhe për njërën prej tyre, është e fundit.

“The White Lotus” është në hbo.com tani (SHBA) dhe fillon në “Sky Atlantic” më 16 gusht (MB).