Dëgjo live TOP ALBANIA RADIO
Dëgjo live TOP GOLD RADIO
Dëgjo live MY MUSIC RADIO
Voto në THE TOP LIST
Bota Celebrities

“Flasin por nuk bëjnë asgjë”/Mbretëresha Elizabeth kritikon ashpër udhëheqësit botërorë, por për çfarë?!

Mbretëresha Elizabetë së fundmi ka kritikuar ashpër udhëheqësit botërorë në lidhje me trajtimin e krizës klimatike, duke pranuar se ajo është e irrituar nga individët që flasin, por nuk bëjnë asgjë. Këto deklarata, Mbretëresha i bëri në hapjen e parlamentit Uellsian në Cardiff.

Gjatë një bisede me Dukeshën e Cornwall dhe Elin Jones, Mbretëresha iu referua samitit të klimës Cop26 në Glasgow që fillon më 31 tetor, të cilin ajo është planifikuar të marrë pjesë së bashku me anëtarët e tjerë të familjes mbretërore.

E jashtëzakonshme nuk është. Kam dëgjuar gjithçka për të por ende nuk e di se kush do të vijë. Asnjë ide. Ne dimë vetëm për njerëzit që nuk vijnë. Është vërtet irrituese kur flasin, por ata nuk bëjnë asgjë.

Princi William 2 ditë më parë reagoi ashpër ndaj miliarderëve si Elon Musk dhe Jeff Bezos. “Të përpiqen të shpëtojnë këtë planet, jo të përpiqen të gjejnë një vend tjetër për të shkuar dhe jetuar”. Sipas princit, 2 miliarderët duhet të përqëndrohen në shpëtimin e Tokës, në vend që të angazhohen në turizmin hapësinor.

Ndërkaq, sa i përket Mbretëreshës, ajo është “urdhëruar të lërë alkoolin nga mjekët mbretërorë”, sipas një reviste duke cituar një mik të familjes. Madhëria e saj, e cila është në gjendje të mirë fizike dhe është parë duke përdorur një shkop gjatë angazhimeve të fundit në Uells për rehati dhe jo për ndonjë arsye mjekësore, thuhet se është këshilluar të heqë dorë nga alkooli, përveç rasteve të veçanta. Sipas dy burimeve pranë saj, mjekët kanë dhënë gjithashtu këshilla para festimeve të Jubileut Platinum të monarkes në qershorin e ardhshëm.