Celebrities Film & Tv Gossip Showbiz

“Gjithmonë përpiqem të largohem nga aktrimi…”/Në Festivalin e Filmit në Kanë aktorja Cate Blanchett bën deklaratën e papritur!

Ajo është një nga aktoret më të famshme të brezit të saj, por Cate Blanchett dëshiron të fillojë që të bëjë diçka të re ose të ndryshme. Në Festivalin e Filmit në Kanë këtë javë gjatë një bisede me korrespondenten kryesore të Variety, Elizabeth Wagmeister ajo tha se:

Gjithmonë përpiqem të largohem nga aktrimi. Unë jam përpjekur të ndaloj aktrimin gjatë gjithë jetës sime profesionale.

Dy herë fituesja e çmimit Oscar ishte në festivalin e ri të kinemasë franceze për të prezantuar filmin e saj të ri, “The New Boy”, i cili u shfaq premierë të premten, një film në të cilin ajo luan dhe e ka prodhuar gjithashtu. Në bisedën me Wagmeister dhe partnerin e saj producent, Coco Francini, si pjesë e Kering’s Women in Motion Talks, Blanchett foli për punën e saj si producente, e cila tha se “ndjehet si një zgjatje, për mua, e punës sime si një aktore.”

Ylli i “Tár” pranoi se nganjëherë puna e saj në film “më përfshin të jem para objektivit e ndonjëherë prapa” kur ajo është shumë e ngarkuar. Blanchett është një producente e arrirë, me titullin e prodhimit që nga viti 1999. Ajo prodhoi filmin “Carol” të Todd Haynes të vitit 2015, në të cilin ajo luajti gjithashtu, si dhe “Tár” të vitit të kaluar. Të dy këta filma fituan nominimet e saj për çmimin Oscar për aktoren më të mirë.

Blanchett përmendi gjithashtu se si në mini-serialin e saj FX 2020 “Mrs. America” ku ajo dhe Francini u takuan për herë të parë dhe filluan partneritetin e tyre prodhues ata vendosën që në të gjitha projektet e tyre në vazhdim, “duhet të intervistosh një grua dhe duhet të intervistosh një person me ngjyrë”.

Ne të dy kemi pasur përvoja kur kemi ecur në xhirime dhe kemi bërë numërimin e personelit dhe ju pyesni veten pse ndiheni paksa të tjetërsuar dhe të mërzitur disa ditë. E kuptoj që unë jam e vetmja grua në kast…janë 62 burra dhe po, unë jam e vetmja grua. Ky raport është i keq. Është vërtet joproporcionale. Dhe kjo do të thotë që ju jeni gjithmonë duke qeshur me të njëjtat shaka. Unë kam një sens shumë të mirë humori, por është sikur, le ta ndryshojmë atë. Pres me padurim ditën kur nuk kemi nevojë të kemi intervista për gratë në kinema.