Food & Drink Health & Beauty Lifestyle

Ja pse fruti i preferuar i Kylie Jenner duhet të jetë gjithashtu pjesë e dietës suaj!

Nga stili i saj i patëmetë e deri te pamjet e jetës së saj personale, Kylie Jenner i mban fansat të intriguar dhe të argëtuar. Më e reja e klanit ‘KarJenner’ ndan gjithashtu shpesh një vështrim të fshehtë të dietës dhe rutinës së saj të fitnesit. Në vitin 2020, Kylie foli për ‘Harper’s Bazaar’ për gjithçka që ha brenda një dite. Ajo përmendi një frut të veçantë siç është shega.

I dua kokrrat e shegës. Gjithmonë i kam dashur kokrrat e shegës. Mund të haja kavanoza prej tyre.

Së fundmi, Kylie ndau edhe një histori të shijshme në Instagram për farat e saj të preferuara të shegës. A e dini se shegët nuk janë të shijshme, por edhe jashtëzakonisht të shëndetshme? Garima Goyal, një dietologe, tregoi pse shpesh ua rekomandon këtë frut klientëve të saj:

Farat e shegës janë të ngarkuara me antioksidantë. Komponimet e pranishme në këtë frut dhe lëngu i tij ndihmojnë në uljen e përhapjes së qelizave kancerogjene në trup, nëse zbulohen në fazën e hershme. Pasuria e antioksidantëve dhe komponimeve anti-inflamatore në këtë frut gjithashtu ndihmon në parandalimin e inflamacionit kronik të qelizave të trupit që çojnë në sëmundje kronike si sëmundja e Alzheimerit, sëmundjet e zemrës dhe obeziteti.

Eksperti shtoi gjithashtu se jo shumë njerëz e kuptojnë se sa e dobishme është shega edhe për zorrët. Përmbajtja e lartë e fibrave në këtë frut shënon rëndësinë e tij në shëndetin e tretjes dhe trajton çështje të ndryshme të zorrëve si kapsllëku, hemorroidet, aciditeti dhe kanceri i zorrës së trashë.

Çuditërisht, ndërsa farat mund të jenë të vogla, ato gjithashtu ofrojnë rritje të qëndrueshmërisë së ushtrimeve. Konsumimi edhe i një ekstrakti të vogël të lëngut të shegës ka treguar të jetë efektiv në rritjen e qëndrueshmërisë në ushtrime. Megjithatë, nevojiten më shumë kërkime njerëzore në këtë kategori.