Dëgjo live TOP ALBANIA RADIO
Dëgjo live TOP GOLD RADIO
Dëgjo live MY MUSIC RADIO
Voto në THE TOP LIST
Celebrities Film & Tv

Joshua Jackson, nga Dawson’s Creek tek..

Disa minuta para se z.Joshua Jackson të më bashkohej në stendë për një pije në një pasdite të së premtes në një bar hoteli në Santa Monica, ai u përball me të kaluarën e tij. Ose më mirë, një grua në të njëzetat e saj që po shikon gjithë qejf Dawson’s Creek, shfaqjen adoleshente për një grup të ngushtë miqsh nga shkolla e mesme që vijnë në një qytet të përgjumur Amerikan, i cili e bëri Jackson tepër të famshëm midis viteve 1998 dhe 2003.

Seriali, i cili gjithashtu njohu emrat e zonjave Michelle Williams dhe Katie Holmes, u transmetua 18 vite më parë dhe tani po transmetohet edhe në Netflix, në zemër të Jackson, i cili luajti mashtruesin e dashur Pacey Witter. “Kjo vajzë ishte si,” A jeni …? “Dhe unë jam si,” Po, unë jam. Ai u plak. Më vjen keq që po jua tregoj, “tha ai, para se të porosiste një çaj të ftohtë dhe një shoqëruese me ushqim për ta qetësuar deri në darkë.

Gjithmonë më befason kur të rinjtë thonë se sapo kanë hyrë në Dawson’s Creek. Unë ju them, ‘A keni vështirësi në gjetjen e veshjeve? Ndiheni sikur po shihni një dokumentar historik? 

Ideja e një episodi ribashkimi të stilit të ‘Friends’ ose një ‘ringjallje’ si e ‘Sex and The City’ është po aq e pakuptimtë për Jackson-in e lindur në Kanada, tanimë 43 vjeç dhe i veshur mirë me një këmishë prej liri të gjelbër të zbehtë dhe pantallona prej liri të përshtatura nga Oliver Spencer që plotësojnë ngjyrën e zbehur kafe dhe lëkurën e nxirë ‘Cali’.

Unë nuk e di pse do të donit ta rikthenit. Askush nuk ka nevojë të dijë se çfarë po bëjnë ato personazhe në moshën e mesme. I lamë në një të shkuar ku na pëlqyen shumë. Askush nuk ka nevojë të shohë që Pacey-t i dhemb fundshpina. Nuk mendoj se kemi nevojë për atë detaj. 

Dhe Jackson nuk ka nevojë për Dawson’s Creek. Nga seriali fantastiko-shkencor i Mr JJ Abrams Fringe (2008-2013) deri te çmimi fitues i ‘Golden Globe The Affair’ (2014-2019), nga drama novatore e krimit të vërtetë e zonjës Ava DuVernay ‘When They See Us'(2019) në ‘Ms Ava DuVernay’s’ dhe ‘Ms Kerry të prodhuara në Uashington Little Firees Everywhere (2020), ai ka komanduar ekranin e vogël – me një koleksion të punës dinamike dhe të larmishme – që nga ajo kohë.

Roli i tij i fundit si Christopher Duntsch, kirurgu i Teksasit, i dënuar për keqpërdorim të detyrës ku 33 pacientë të tij mbetën të plagosur rëndë pasi ai i operoi dhe dy prej tyre vdiqën, në dramën e frikshme të krimit ‘Dr Death’, vetëm sa e çon karrierën e tij në një tjetër nivel.

“Unë kurrë më parë nuk kam luajtur ndonjë rol të një personazhi të pandreqshëm”, thotë Jackson, i cili është pjesë e serialit me tetë pjesë (bazuar në podcast-in Wondery 2018 me të njëjtin emër) nga zotërinjtë Christian Slater dhe Alec Baldwin.

Ai është simpatik dhe ka një intelekt të nivelit të lartë, por ai është gjithashtu një sociopat, një narcisist dhe një komplet paaftë për të parë veten e tij.

Nëse Duntsch është tmerruese, atëherë portretizimi i Jackson është edhe më shumë. Artisti i njohur më parë si Pacey është praktikisht i padallueshëm (falë protezave) në skenën e hapjes, por sfida e vërtetë për Jackson ishte lejimi i vetes për të parë dikë që është kaq “jashtëzakonisht i keq” si një qenie njerëzore në mënyrë që të ecë në këpucët e tij.

Është një portretizim më i mallkuar i burrit për ta bërë atë një qenie njerëzore, në vend që thjesht ta bëjë atë djalë të keq. Ai me të vërtetë beson se është heroi, ai është gjeniu dhe se ai është viktima, kështu që pasi kalova paragjykimin tim, të gjitha gjërat e tjera shkuan në vendin e duhur.

Jackson mund të ketë mënyrën e zgjedhjes së tij të roleve dhe sfidave, por kjo nuk ka ndodhur rastësisht. Merreni këtë nga dikush që ka qenë në biznes që kur filloi punën e tij të parë në moshën 14 vjeçare në seritë e filmit të Disney-t ‘The Mighty Ducks’, përballë studentit të Brat Pack, Emilio Estevez.

Ju përpiqeni ta bëni atë të duket sikur ndodh rastësisht, por nuk ka asnjë mënyrë që të ndodhë kjo gjë dhe të mos jesh ambicioz. Unë do të thoja se jam jashtëzakonisht ambicioz sepse kam bërë këtë punë të vështirë për gati 30 vite. Tani jam në fazën e shpagimit të karrierës sime. Një nga përfitimet e mbijetesës për aq kohë sa kam mbijetuar unë është që të mësoni nga gabimet tuaja. 

Të tilla si? “Unë nuk do të thoja,” Do të doja të mos e kisha bërë atë “, sepse gjithçka bëhet e vështirë në një rrugë, por pas Creek Dawson nuk isha mjafteshëm i vendosur për gjërat që po bëja. Fillon dhe ngec. Fillon të përpiqesh të bësh performancën që mendon se njerëzit shpresojnë dhe duan të të shohin. Unë isha mësuar të punoja gjatë gjithë kohës, ndaj thjesht punoja gjatë gjithë kohës. Pata patjetër një moment të ndërgjegjshëm në mesin e të njëzetave kur kuptova se nuk po e shijoja vërtet punën që po bëja. Menaxheri im në atë kohë më tha: “Merr frymë. Je i mbaruar.”

Pika e kthesës erdhi në 2005, kur Xheksonit iu ofrua një rol në shfaqjen e David Mamet “A Life In The Theatre”, përballë Sir Patrick Stewart.

Zoti e bekoftë, Patriku mund ta ketë bërë jetën time të mjerueshme sepse nuk kisha ide se çfarë po bëja. Unë nuk kisha qenë në skenë që kur isha fëmijë dhe tani isha në ‘West End’. Por më kujtoi se në të vërtetë më pëlqente të isha aktor, se nuk ka të bëjë me tapetin e kuq apo udhëtimet nëpër botë. Ajo që më pëlqen shumë është të punoj në kushte të mira me njerëz të mirë. 

Nuk është për t’u habitur që koha e Jackson në Dawson’s Creek e çoi në një krizë karrierën e tij. Nga mosha 19 deri në 24, ai jetoi me shokët e tij në Wilmington në Karolinën e Veriut, duke filmuar ditë për ditë, në një angazhim të ri që ai e krahason me kolegjin.

Ju arrini në fund dhe ata të thonë:” Kjo është diploma juaj. Shko dhe jeto tani. Je një i rritur. Shëtit botën ”.

Por shumica e të diplomuarve nuk kanë pse të merren me famën globale. “Është kalimtare. Për një moment je shumë mirë dhe pastaj nuk ndihesh aq mirë. Gjithmonë kam qenë shumë i dyshimtë për lajkatarët, ” thotë ai, duke kujtuar një kohë kur ai ishte thumbuar në Londër në mes të viteve 2000.

Unë shkova në një takim në Hyde Park me një grua, emrin e së cilës nuk do ta përmend. Ajo ishte e njohur në shoqëri dhe po vepronte shumë çuditshëm, duke shikuar mbi supet e saj gjatë gjithë kohës. Zbulova se ajo kishte punësuar një fotograf për të na ndjekur nëpër park dhe u dha një histori të tërë portaleve se si do të takoja familjen e saj.

Ishte pasuria e tij në rritje, dhe jo fama, ajo që i shkaktoi Xheksonit ankthin më të madh.

Papritur, në moshën 19 vjeç, unë bëra më shumë para brenda një jave sesa do të bënin prindërit e shumicës së miqve të mi në një vit. Ishte bukur të kishe para, por ishte ajo ndjesia se askush nuk ja vlen aq para. Ndihesh si një mashtrim dhe më është dashur shumë kohë për të falur veten që nuk isha ashtu si më shihnin.

I lindur në Vancouver, por i rritur në Topanga, California, deri në moshën tetëvjeçare (para se të kthehej në Vancouver pas divorcit të prindërve të tij), Jackson bleu shtëpinë e tij të fëmijërisë në 2001 dhe jeton sot atje me gruan e tij, British Queen & aktoren Slim Znj. Jodie Turner-Smith dhe vajzën e tyre 15 muajshe.

Babai im për fat të keq nuk ishte një baba apo bashkëshort i mirë dhe u largua nga skena, por ajo shtëpi në Topanga ishte aty ku gjithçka dukej e thjeshtë, kështu që ishte një gjë shumë shëruese për mua. Kishte një pikturë të një dragoi në mur në atë dhomë që nuk mund ta besoja se ishte akoma atje, vite më vonë. Pronari [i cili i shiti shtëpinë] tha: ‘E dija që kjo është shumë e rëndësishme për dikë dhe se do të kthehej një ditë për të.

Të bëhesh prind për herë të parë gjatë një pandemie tingëllon stresuese, por kjo i dha Jackson disa muaj në shtëpi me gruan dhe fëmijën e tij që orari i tij normal i punës nuk do ta kishte lejuar.

Tani e kuptoj se sa e çoroditur është mënyra se si kemi krijuar shoqërinë tonë. Nuk ka një baba që njoh, i cili punon një punë të rregullt, që nuk kthehet në zyrë një javë më vonë. I heqim atij babai mundësinë për t’u lidhur me fëmijën e tij dhe për të kaluar kohë me partneren e tij.

Me gjithë ambiciet e tij të dukshme në karrierë, atësia ka ndryshuar përparësitë e Jackson në “çdo mënyrë të mundshme”, thotë ai.

Është 100 për qind e ndryshuar mënyra se si i e organizoj punën dhe jetën time. Kjo më është bërë e qartë gjatë vitit të kaluar. Që unë të ndihem mirë me atë që po bëj çdo ditë, familja ime duhet të jetë fokusi kryesor.

Më kanë mbetur shumë gjëra për të bërë, por tani ajo që më emocionon është të shikoj botën përmes syve të vajzës sime. Mezi pres të shkoj me të për zhytje në ujë. Të shkojmë për të bërë ski. Mezi pres të lexoj një libër të mrekullueshëm me të.

Jackson u takua me Turner-Smith, 34 vjeçe, dy ditë pas ditëlindjes së tij të 40-të. Ai ishte beqar që kur lidhja e tij 10-vjeçare me aktoren gjermane zonjën Diane Kruger përfundoi në vitin 2016.

Unë nuk po kërkoja të dashurohesha përsëri ose të takoja nënën e fëmijës tim, por jeta ka plane të tjera për ne.

Çifti u takuan në një festë. Turner-Smith mbante veshur të njëjtën bluzë ‘The Future Is Female Ejaculation’ të personazhit të zonjës Tessa Thompson, Detroit, veshur në filmin 2018 ‘Sorry To Bother You.’

Kjo është ajo që kam përdorur për të thyer akullin. Bërtita: ‘Detroit!’ nëpër dhomë. Nuk është gjëja më e qetë që kam bërë ndonjëherë, por funksionoi. Ne ishim të pandashëm. Mund t’i them vajzës time që unë pashë nënën e saj në një dhomë dhe mendova, “Unë duhet të jem pranë kësaj gruaje.”

Si një blerës “i padobishëm”, Jackson i jep meritën e plotë gruas së tij për veshjet e tij. Ai është pa asnjë aksesor, përveç një unaze floriri “JJ” në gishtin e tij të vogël (një dhuratë nga gruaja e tij).

Jodie ka ndikim në atë mënyrë që një grua e mrekullueshme të inkurajon, përmes dashurisë, të vishesh mirë. Ajo më thonte, “Ne do të hedhim tutje të gjitha pantallonat e vjetra dhe do të të marr disa të reja që të dukesh si një zotëri dhe të ndihesh rehat.”

Stili i Jackson ka evoluar, thotë ai, “nga një adoleshent në dikë që me të vërtetë i përshtaten ato që vesh”.

Më duhej të rritesha pak. Unë jam i rritur në Kanada dhe atje jemi mësuar të mos biem në sy, ndaj m’u desh pak kohë për të kuptuar se është në rregull të dukesh mirë kur del jashtë.

Megjithatë, kur je rritur para kamerës, “çdo puçërr është e dokumentuar”.

Kam veshur një Ascot mëndafshi në një event një herë në Paris dhe kam akoma makth kur e kujtoj. Dukesha si Fredi nga Scooby Doo, por kur jeton dhe mëson.