Art & Kulturë Celebrities Gossip

Jeta e përhumbur e Lisa Marie Presley!

Kessler, një mikeshë dhe specialiste e pikëllimit me bazë në Los Anxhelos, ishte takuar me Presley-n në verën e vitit 2020, menjëherë pas vdekjes së djalit të saj, Benit. Ajo tragjedi u duk si e fundit në një seri trazirash në jetën e saj, duke filluar me humbjen e babait të saj, Elvis Presley, në vitin 1977, kur ajo ishte vetëm nëntë vjeç. Që atëherë, gruaja që miqtë e quanin “LMP” kishte duruar një udhëtim të turbullt të saj: katër martesa, katër divorce, beteja me varësinë, humbje familjare dhe transmetimin e financave të saj të rrënuara të trenit për të gjykuar nga bota. “Unë jam një mbretëreshë e tabloideve … princeshë … si të doni më quani,” i tha Presley Rolling Stone në 2003. Disa nga ato trazira dhe ankth u dokumentuan, ose u aluduan, në tre albumet që ajo kishte bërë. Siç vëren producenti Glen Ballard, i cili ka punuar në njërën prej tyre, “Nuk ka qenë kurrë një udhëtim i lehtë për të”.

Fakti që ajo i ishte futur muzikës ishte jashtëzakonisht guximtare. Ishte e pamundur ta shikoje dhe të mos shihje sensualitetin e ndezur dhe shikimin e zjarrtë të të atit, së bashku me aludimet e buzës së tij të dredhur. Bukuria prej porcelani e nënës së saj Priscilla ishte gjithashtu e dukshme. Siç e dinte mirë, krahasimet me të atin ishin të pashmangshme. Kantautorja Samantha Harlow i vuri re pritshmëritë për veten kur u hap për Presley-n në një shfaqje në klubin e Nashville’s Exit/In në vitin 2012. Duke dalë në skenë për setin e saj, Harlow vëzhgoi një shtëpi të mbushur me gra më të mëdha se ajo, të shtypur pas skenës, me padurim. në pritje të ardhjes së vajzës së mbretit. Harlow thotë:

Ajo kishte kaq shumë peshë mbi supet e saj. Nuk mund ta imagjinoj se çfarë do të kishte qenë të mbante përgjegjësinë e trashëgimisë së babait të saj.

Por Presley ose Lisa Marie, siç e quanin gjithmonë fansat e Elvis-it kishte një karizëm të sajën. “Ka një rrëqethje të vërtetë për një yll,” thotë producentja dhe tekstshkruesja Linda Perry, e cila gjithashtu ka punuar me Presley. “Keith Richards e ka atë, Courtney Love dhe Harry Styles e kanë atë. Ata thjesht ecin pak më ndryshe se yjet e tjerë, dhe Lisa Marie ishte gjithashtu kaq interesante kishte diçka të errët tek ajo, një mister rreth saj.” Thjesht fakti që ajo ushtroi ishte frymëzues. Të gjithë dëshirojnë të krijojnë një jetë për veten e tyre, përveç prindërve të tyre, dhe ja ku ishte dikush që u përpoq ta bënte këtë kundër gjasave absurde dërrmuese. Nëse ajo mund ta bënte, kështu, ndoshta, mund ta bëni edhe ju.

Çdo 8 janar, besnikët e Elvisit nga e gjithë bota mblidhen në Graceland për të përkujtuar ditëlindjen e tij në vitin 1935, e kompletuar me një ceremoni të prerjes së tortës dhe një shpallje të Ditës së Elvis Presley-t në qytetin e Memphis. Vajza e tij, e cila ishte po aq private dhe provokuese sa ishte babai i saj, rrallë merrte pjesë në ngjarje të tilla. Këtë vit, megjithatë, ajo po bënte një përjashtim, por ajo kishte një gjë për të bërë së pari. E veshur me një pallto me model lulesh për të shmangur të ftohtin e mesit të natës, Presley i bëri shenjë Kessler-it në një nga karrocat e golfit që ajo do të përdorte rregullisht për të lundruar në 14 hektarët e Graceland. Ndërsa shoqja e saj mbahej, ajo goditi pedalin dhe filloi të rrihte nëpër rrugët e asfaltuara që kalonin gjarpër nëpër pronë aq shpejt sa Kessler, i cili ishte mësuar me karrocat e golfit që viheshin përpara, pyeti nëse kishte rripa sigurie. “Pa rripa sigurie!” Kessler-it i kujtohet britma e saj. Kessler thotë:

“Ja ku jemi, në mes të natës, duke vozitur nëpër Graceland. Unë nuk mund të shoh as në errësirë se ku po shkon, por ajo mund të mbyllë sytë sepse i njeh shumë mirë këto rrugë.

Më në fund, ata arritën në destinacionin e tyre: Kopshti i Meditimit, copëza e tokës pas Graceland që përfshin një shatërvan rrethor dhe, më e rëndësishmja, varret e Elvisit, prindërve të tij dhe Benit. Kessler, e cila ndjeu se Graceland ishte, siç thotë ai, “vendi i saj i lumtur”, supozoi se ajo donte t’i bënte nderimet e saj familjes së saj përpara se të hapeshin portat e Graceland dhe publiku të futej brenda. Duke dalë nga karroca, ata u ulën në disa shkallë përpara varrit të Benit. “Unë do të jem aty pranë tij një ditë,” tha ajo, sipas Kessler, duke bërë me dorë hapësirën e zbrazët pranë vendit ku Beni ishte shtrirë. Jo për një kohë të gjatë, u përgjigj Kessler. Ajo i tha:

“Jo, jo, do të kalojë një kohë e gjatë. Unë me të vërtetë dua të bëj gjëra. Kam shumë më tepër për të bërë.

Pasi u ulën në heshtje për pak te varri i Benit, ata u zhvendosën në vendin e varrimit të babait të saj, drejtpërdrejt përballë Benit. Kessler e mori bisedën si një shenjë inkurajuese. Vitet e fundit kishin qenë brutale dhe ndoshta Presley më në fund po dilte nga një periudhë që, edhe për familjen e saj, dukej veçanërisht e errët. “Unë jam përballur me vdekjen, pikëllimin dhe humbjen që në moshën 9-vjeçare,” shkroi ajo në një artikull për People muaj më parë. “Unë kam pasur më shumë se kushdo pjesën e duhur të saj në jetën time dhe disi, ia kam arritur deri këtu. … Është një zgjedhje e vërtetë për të vazhduar, një zgjedhje që duhet ta bëj çdo ditë dhe që është vazhdimisht sfiduese për të thënë të paktën.”

Pak më shumë se gjysmë ore më vonë, ata u kthyen në karrocën e golfit dhe u nisën për t’u përgatitur për festimet e së nesërmes. Pas më shumë se dy vitesh izolim, Presley ishte gati të ribashkohej me publikun. Por rilindja e saj do të ishte fatkeqësisht jetëshkurtër: Dy javë më vonë, ajo do të kthehej në Kopshtin e Meditimit, në rrethana shumë të ndryshme. Lisa Marie Presley lindi më 1 shkurt 1968 dhe u dërgua në shtëpi nga spitali nga prindërit e saj. Ai moment ishte ndoshta më normali i fëmijërisë së saj. Menjëherë pas ditëlindjes së saj të katërt, prindërit e saj u ndanë, me Lisa që u zhvendos me nënën e saj në Kaliforni, ndërsa babai i saj qëndroi në Graceland. Kur ajo do të vizitonte babain e saj, për disa javë ose muaj, Elvis ishte në kohën e yllit të rock-ut, përgjithësisht duke fjetur gjatë ditës.

Lisa bëri si të donte, duke vozitur nëpër pronë me ato karroca dhe duke u ngatërruar me kokat e fansave të mbledhur jashtë. (Një herë ajo pranoi për Rolling Stone se kishte pranuar të bënte një foto të babait të saj për një fans, i cili i dha para për detyrën, por në vend të kësaj thjesht hodhi kamerën.) Sipas Jerry Schilling, një anëtar i afërt i babait të saj -Thur posse e njohur si Mafia e Memphisit dhe një mike e vjetër e Lisa Marie: “Lisa vrapoi në Graceland para se babai i saj të ngrihej. Nëse dikush nuk do ta linte të bënte diçka ose shërbëtoret nuk do ta linin të hante një tortë të tërë me çokollatë, ajo do të thoshte, ‘Epo, unë do t’i them babait tim, do të të pushoj nga puna’, thotë ai. . “Por ajo ishte një vajzë e vogël e adhurueshme.”

Në L.A., Priscilës përsëri do t’i duhej t’i jepte ligjin fëmijës së saj rebel. “Ishte vërtet e vështirë për Priscilla-n, e cila ishte një nënë mjaft e rreptë – ajo duhej të ishte”, thotë Schilling. “Në Graceland, Lisa nuk kishte kufizime, në thelb. Priscilës iu desh të kalonte sërish të gjithë rutinën e disiplinës.” Kur babai i saj vdiq në vitin 1977, Lisa ishte në dhomën e saj në të njëjtin kat, duke pyetur “Çfarë nuk shkon me babin tim?” dhe duke u përpjekur të futej në banjën ku shtrihej i vdekur, sipas biografit të Elvisit, Peter Guralnick.

Është e vështirë të imagjinohet se sa traumatike do të kishte qenë dhe vetë Lisa Marie mund të ishte e kujdesshme kur fliste për atë ditë. (“Unë isha atje,” i tha ajo RS.) Siç do të kujtonte më vonë, Lisa adoleshente hyri në atë që ajo e përshkroi për Rolling Stone në 2003 si “modalitet vetë-shkatërrues”: duke bërë drogë (gjithçka përveç heroinës, krakut dhe kërpudhave. ) nga mosha 13 deri në 17 vjeç dhe, sipas fjalëve të saj, “në tërbim”. Me anë të nënës së saj, ajo kishte mësuar për Scientology më parë, por u rilidh me kishën më plotësisht në moshën 17-vjeçare, pasi kishte qëndruar zgjuar për tre netë me kola, siç i tha më vonë Playboy-t. “Përfundimisht, nëna ime më dëboi nga shtëpia dhe më detyroi të qëndroj në Qendrën Scientology,” tha ajo. “Isha duke pirë dhe ajo më dorëzoi tek ata në mes të natës. Ajo donte që ata të më ruanin.”

Siç tha ajo për Schilling jo shumë kohë më vonë, ajo donte një punë: “Unë mendoj se njerëzit nuk mendojnë se unë jam përgjegjës,” tha ajo. Ai e punësoi atë si asistente në zyrën e tij të menaxhimit në fund të viteve tetëdhjetë, kur ajo ishte rreth 19 vjeç. Por edhe kur u përpoq të bënte një jetë të ulët, ajo nuk mundi. Një ditë ajo dhe Schilling shkuan për të ngrënë drekë dhe u kthyen për të gjetur kaq shumë paparacët jashtë, saqë mezi mundën të ktheheshin në ndërtesë. Një president i klubit të tifozëve të Elvisit kishte nxjerrë lajmin për punën e saj. Schilling thotë:

Dhe kjo i dha fund asaj duke punuar për mua. Fjala kishte dalë jashtë.

E donte apo jo, një jetë në muzikë i priste. Si fëmijë, ajo ndonjëherë dëgjonte të atin të këndonte dhe të luante këngë ungjillore në korridor pikërisht jashtë dhomës së saj të gjumit në Graceland. Ajo vetë do të këndonte në pasqyrën e dhomës së gjumit, duke përdorur një raketë tenisi si mikrofon, Schilling kujton se ajo dëgjonte LP dhe mori gjilpërën për të riprodhuar të njëjtat pjesë të këngëve pa pushim, sikur të ishte duke analizuar aranzhimin. Kur ishte 20 vjeç, ajo bëri një nga regjistrimet e saj të para, një kopertinë të “Baby I Love You” të Aretha Franklin që nuk u publikua në atë kohë. Më pas, ajo u takua me muzikantin Danny Keough dhe të dy u martuan në vitin 1988; ata kishin dy fëmijë, Danielle Riley Keough (lindur në 1989) dhe Benjamin (lindur në 1992). Ajo shkroi një nga këngët e saj më të hershme atëherë: “Give Me Strength” ishte një meditim mbi frikën e vdekjes, i vendosur në një zakon R&B.

E donte apo jo, një jetë në muzikë i priste. Si fëmijë, ajo ndonjëherë dëgjonte të atin të këndonte dhe të luante këngë ungjillore në korridor pikërisht jashtë dhomës së saj të gjumit në Graceland. Ajo vetë do të këndonte në pasqyrën e dhomës së gjumit, duke përdorur një raketë tenisi si mikrofon; Schilling kujton se ajo dëgjonte LP dhe mori gjilpërën për të riprodhuar të njëjtat pjesë të këngëve pa pushim, sikur të ishte duke analizuar aranzhimin. Kur ishte 20 vjeç, ajo bëri një nga regjistrimet e saj të para, një kopertinë të “Baby I Love You” të Aretha Franklin që nuk u publikua në atë kohë. Më pas, ajo u takua me muzikantin Danny Keough dhe të dy u martuan në vitin 1988; ata kishin dy fëmijë, Danielle Riley Keough (lindur në 1989) dhe Benjamin (lindur në 1992).

Ajo shkroi një nga këngët e saj më të hershme atëherë: “Give Me Strength” ishte një meditim mbi frikën e vdekjes, i vendosur në një zakon R&B. Gjatë kësaj kohe, Schilling u bë menaxheri i Presley-t dhe ishte në prag të përfundimit të një marrëveshjeje fitimprurëse rekord për të me Sony e cila papritur mori fund. Në Rolling Stone, Presley pretendoi se ajo “u mërzit” dhe u tërhoq nga marrëveshja pjesërisht sepse sapo kishte fëmijën e saj të dytë. Por sipas Schilling, mund të ketë pasur të bëjë edhe me burrin që do të bëhej burri i saj i dytë.

Në vitin 1993, Presley u takua me Michael Jackson gjatë një darke ekskluzive, intime në shtëpinë e mikut të Jackson. “Ti dhe unë, ne mund të futemi në shumë telashe,” i tha ai me sa duket asaj. “Mendo për këtë, vajzë.” Ata u afruan më shumë dhe në vitin 1994, 20 ditë pas divorcit me Keough, ajo u martua me Jackson. Ata u martuan në Republikën Domenikane dhe kaluan muajin e mjaltit në pronën e Donald Trump në Mar-a-Lago: “Ata kaluan një javë të plotë në kullë dhe pothuajse nuk zbritën kurrë”, i tha Trump biografit të Jackson, Steve Knopper.

Të gjithë në planet ishin të hutuar ose të hutuar nga bashkimi, por për dy njerëz që u rritën të rinj në biznesin e shfaqjes, ishte e natyrshme të lidheshin, edhe pse akuzat u ngritën rreth Jackson. “Unë u futa në të gjithë këtë “Unë do të të shpëtoj”,” i tha Presley Rolling Stone në 2003. “Mendova se të gjitha gjërat që ai po bënte – filantropia dhe puna për fëmijët dhe të gjitha këto gjëra – ishin të mrekullueshme, dhe ndoshta ne mund ta shpëtojmë botën së bashku.”

Rreth saj, tha ajo, ai pinte dhe mallkonte dhe nuk fliste me “atë zë të lartë”. Ata vizituan së bashku të paktën një spital për fëmijë dhe u mbajtën për dore në publik. I pyetur në lidhje me jetën e tyre seksuale në intervistën e tyre famëkeqe të përbashkët në 1995 me Diane Sawyer, Presley u përgjigj: “Ne jemi bashkë gjatë gjithë kohës … si mund ta falsifikoni atë 24 orë në ditë me dikë?” Por koha e saj shumë e dokumentuar me Mbretin e Pop-it përfshinte PDA të sikletshme, veçanërisht në MTV Music Video Awards 1994 (“nuk është ideja ime – u bëra pjesë e një makinerie PR”, tha ajo për Rolling Stone), dhe një tendosje në rritje mes tyre. mbi të pasurit fëmijë. Më vonë, ajo i tha Oprah Winfrey-t se i dha Jackson një ultimatum – ajo ose droga. Në janar 1996, ajo bëri kërkesë për divorc.

Martesa, me sa duket, gjithashtu e prishi për pak kohë karrierën e saj muzikore në lulëzim. Javë pasi u martua me Xheksonin, Schilling dhe Jackson u takuan në Las Vegas, dhe me Presley-n jashtë dhomës, Jackson e pyeti Shillingun: “Çfarë është kjo për Lizën dhe regjistrimin?” Siç kujton Schilling, “Ai nuk e kishte atë zë të vogël. Ai kishte zërin e tij të biznesit. Ai tha, ‘Do të ishte sikur Princesha Di [e cila ishte ende gjallë në atë kohë] të presë një album. Ajo nuk ka vërtet nevojë për këtë.” Në atë që Schilling mendon se ka të ngjarë të jetë një vendim i ndërsjellë nga ana e Presley-t dhe Jackson-it, xhirimi i saj i parë i madh në biznesin e muzikës u ndalua. (As Tommy Mottola, ish-kreu i Sony Music, as Dave Glew, dikur drejtues i Epic, nuk e kujtojnë incidentin, megjithëse Mottola shton: “Ne morëm disa demo dhe dëgjova disa këngë, të cilat ishin shumë të mira, por ne nuk lëshoi asgjë.”)

Presley do ta quante periudhën në vijim pas ndarjes së saj me Jackson “kohën më të keqe, më stresuese në jetën time të ndyrë”. Megjithatë, në fund, ishte babai i saj, jo Jackson, ai që ndihmoi në fillimin e karrierës së saj. Për 20-vjetorin e vdekjes së Elvisit në 1977, ajo lindi me idenë për të kënduar një duet me të, frymëzuar nga dueti pas vdekjes i Natalie Cole me babain e saj, Nat “King” Cole. Me ndihmën e producentit David Foster, i cili kishte mbikëqyrur ribërjen e Cole, ajo iu bashkua babait të saj në kasetë në një version të ri të “Don’t Cry Daddy”. Fillimisht ishte menduar vetëm për atë mbledhje të veçantë. Por regjistrimi dhe video morën një vëmendje të madhe mediatike – dhe me sa duket ringjallën idenë e Lisa Marie si një artiste e qëndrueshme regjistrimi.

Menjëherë pas kësaj, ajo u prezantua me Ballard-in, i cili sapo kishte punuar në Pilulat e vogla Jagged të Alanis Morissette. Në një takim në zyrën e tij, Presley e quajti Ballardin si “pak të ruajtur por pak rebel. Ajo ishte e pandershme për gjithçka. … Ajo u shpërngul nga Memphisi në Hollivud kur ishte 10 ose më shumë, dhe të gjithë janë yll këtu. Për të, ishte gjithmonë paksa qesharake.”

Në vitin 1998, Ballard nënshkroi atë me etiketën e tij Java. Sipas Pete Yorn, kantautorit që u bë një nga miqtë e saj gjatë kësaj periudhe, Presley e dinte se çfarë do të vinte më pas – shqyrtimi i medias, krahasimet me babanë e saj. “Ajo ndoshta ishte e shqetësuar se duhej ta kalonte atë,” thotë ai. “Unë nuk mendoj se ajo ishte rehat në qendër të vëmendjes. Por në të njëjtën kohë, ajo donte të bënte muzikë, kështu që ajo tha: “Dreqin, le të shkojmë të bëjmë atë që duhet të bëj”.

Siç e ndjeu edhe Ballard, Presley nuk ishte plotësisht e sigurt se si donte të tingëllonte ose për çfarë donte të këndonte. “Kishte shumë për të kapërcyer si artiste,” thotë ai. “Babai i saj ishte Elvis Presley. Ajo ishte e martuar me Michael Jackson. Ishte si, ‘Çfarë duhet të bëj?’ Dhe ishte si, ‘Vetëm shprehu. fëmijët e saj (“So Lovely”) dhe Keough (“Sinking In”). Gjatë kohës së tij në projekt, Ballard vazhdoi ta shtynte atë të shkruante për familjen e saj. “Më në fund e shpërndava deri në pikën “Pse nuk do? Unë mendoj se njerëzit do të kërkonin të dëgjonin për atë që ndjetë për të. Por përtej kësaj, ju si artist nuk do të dëshironit të shprehnit se si ndiheshit për këtë?”, thotë ai. “Pas muajsh bisede, ajo ishte gati të zbulonte të vërtetën e prejardhjes së saj.”

Ndërsa Ballard luante një akordim drop-D në një kitarë, Presley filloi të këndonte për të atin dhe trashëgiminë e familjes: “Dikush i fiku dritat në Memphis/Këtu është varrosur dhe ikur familja ime/Herën e fundit që isha atje, vura re një hapësirë e mbetur/Po, ata janë poshtë në Memphis në lëndinën e mallkuar të pasme.” Thotë Ballard, “Në atë moment, ajo dorëzoi të gjitha mbrojtjen e saj dhe foli vërtet se si ishte.”

Në një shembull të mënyrës se si ajo shpesh refuzonte me krenari të bënte siç i thuhej, ajo nuk donte që ajo këngë, “Lights Out”, të ishte singulli kryesor nga albumi i saj debutues, To Whom It May Concern, të cilin Capitol përfundimisht e publikoi. në vitin 2003. “Unë nuk mendoj se ajo ka dashur ndonjëherë që ajo të dalë”, thotë Ballard. Por biznesi mbizotëroi dhe, pas disa fillimeve të rreme, Lisa Marie Presley u prezantua në botë me atë këngë. Ndërsa ajo i tha RS-së për albumin e saj debutues në përgjithësi, “Kështu jam ose e drequr, ose e çmendur ose e çmendur ose budallaqe ose si të doni ta quani. Ky jam une.”

Alanis Morisette donte një pushim dhe mori një në një shtëpi me qira në Malibu. Ajo ishte në mes të shndërrimit në një nga yjet e reja më të mëdha të pop-it, pas shfaqjes së Jagged Little Pill të vitit 1995. Një ditë gjatë pushimit të saj të fituar mirë, ajo ishte duke u qetësuar në verandën e pasme të shtëpisë së saj – duke ngrënë nga të gjitha gjërat, një sanduiç me gjalpë kikiriku dhe banane, i preferuari i Elvisit – kur një grua dhe dy fëmijë iu afruan asaj. “Më zunë paksa i pakujdesshëm,” kujton Morissette. “Dhe më pas ajo u përkul dhe tha: “Përshëndetje, Alanis, është Lisa Marie”.

Presley, me fëmijët e saj Riley dhe Ben, ishte në një shtëpi pak dyer më poshtë. Ata qeshën së bashku për zgjedhjen e sanduiçit nga Morissette, por Morissette ndjeu gjithashtu se Presley e dinte se çfarë po kalonte. “Ishte vërtet mahnitëse të shihja se sa thellësisht empatike ishte ajo ndaj meje,” thotë ajo. “Isha në mes të vapës së bardhë të nxehtë dhe u ndjeva mjaft i izoluar. Ajo mund të mbajë kompleksitetin e asaj që do të thotë të jesh në sy të publikut, të lundrosh atje. Kishim një lidhje të qetë që patëm menjëherë, dhe unë nuk e kam këtë me shumë njerëz.”

Ndërsa hyri në biznesin muzikor të L.A. të mesit të viteve nëntëdhjetë dhe në dekadën e ardhshme, Presley jo vetëm që po zhvillonte tingullin e saj, jo të Elvisit, por edhe duke u bërë e dashur për komunitetin muzikor. Ajo ftoi disa nga miqtë e saj muzikantë në turne private në Graceland, madje duke shoqëruar Johnny Ramone dhe gruan e tij, Linda, në dhomën e gjumit të Elvisit. Jo shumë kohë pasi ajo u takua me Yornin, ai i tha asaj se po ndërronte një ribërje të “Mendjeve të dyshimta” të babait të saj. Ajo i tha atij se do t’i dërgonte “vajzat” – Sweet Inspirations, këngëtarët rezervë që kishin bërë turne me Elvisin – në studion e tij për të ndihmuar, dhe shumë për habinë e Yornit, ato në fakt u shfaqën.

“Të gjithë e donin Lizën,” thotë Yorn. “Nëse ajo u miqësua me ty, je i gëzuar. Ajo ishte një nga gjërat më të afërta me familjen mbretërore në Amerikë. Më pas, kur e njohe pak, e kuptove sa me këmbë në tokë ishte. Ajo ishte si një vajzë me të cilën do të kisha shkuar në shkollë, por më e ftohtë.”

Një herë tjetër, Presley dhe Yorn ishin në prapaskenë në një nga shfaqjet e tij kur një ekzekutiv në labelin e Yorn ofroi atë që Yorn mendonte se ishte një sugjerim i butë për muzikën e tij. Jorn nuk u trondit, por Presley, ulur në divan pranë tij, u hodh lart. “Ajo u hodh mbi të,” thotë Yorn. “Ajo ishte si një ari mama që mbronte këlyshin e saj: ‘Mbylle gojën! Ju nuk e dini se për çfarë dreqin po flisni!” Unë i thashë, “Ua, LMP, je i drequr i mrekullueshëm!”

Nuk është për t’u habitur për dikë që ishte edhe adoleshent në vitet tetëdhjetë dhe gjithashtu dikë që dinte mirë për vdekjen dhe errësirën, ajo tërhiqej drejt muzikës që ishte e vështirë dhe e errët – dhe njerëzve që e bënë atë. Gjatë asaj periudhe, miqtë ose mentorët e saj përfshinin Rob Zombie dhe Billy Corgan. “Ajo ishte vërtet e orientuar nga kitarë,” thotë Ballard. “Zakonisht ishim unë dhe Fender Stratocaster-i im i 79-ës në tejkalim, duke luajtur akorde të pushtetit dhe ajo thoshte, “OK, më pëlqen kjo.” Ana e saj makabre – ndoshta rezultat i përballjes me vdekjen e një prindi në moshë të re. – u shfaq gjithashtu kur ajo organizoi një nga festat e saj të ditëlindjeve të mbushura me yje, kjo në bordin e Queen Mary, anije luksoze e kthyer në muze, e ankoruar në Long Beach aty pranë. Ajo dhe të ftuarit e saj mbajtën një seancë në pishinën e zbrazët në bodrumin e anijes. “Ishte drithëruese,” thotë Yorn, i ftuar. “Të gjithë thanë se ishte e përhumbur. Shoku im ishte në dhomën ngjitur me tonën, dhe ai betohet se në mes të natës, sistemi i tij muzikor u ndez nga hiçi. Ishte një kujtim i mrekullueshëm, por nuk më zuri gjumi as një sy.”

Mënyra se si ajo po përpiqej të krijonte tingullin e saj – një spërkatje e hard rock-ut, një zhurmë pop-punk – ishte e dukshme në mënyra të tjera. Në shtëpinë e Johnny Ramone, i cili ishte zhvendosur në Los Anxhelos pas shpërbërjes së Ramones, Presley-t iu dha një turne në dhomën speciale të Ramones “Elvis Room”, e cila përfshinte koleksione të rralla (si një shishe shampanje nga dasma e tij dhe Priscilës) dhe një xhuboksi i mbushur me rock Fifties nga babai i saj, Everly Brothers dhe bashkëmoshatarë të tjerë. “Johnny gjithmonë donte që ajo të dëgjonte gjëra në xhuboks,” thotë Linda Ramone. “Por asaj nuk i pëlqeu. Ajo i pëlqente Guns N’ Roses, Marilyn Manson dhe Queen.”

Ajo dhe Johnny dhe Linda Ramone krijuan një lidhje veçanërisht të ngushtë. Në një lëvizje tjetër që zgjoi babain e saj, ata do të fluturonin për në Las Vegas për të parë akte si Tom Jones ose Siegfried & Roy dhe të luanin lojëra elektronike. Edhe pse Presley nuk dinte shumë për Ramones – ajo ishte më shumë një fanse e Sex Pistols dhe shikonte shkollën e mesme Rock ‘n’ Roll vetëm pasi Johnny i tha asaj për të – ata u bënë miq të ngushtë. Një të katërt korriku, të tre shkuan në një plazh dhe krahasuan shënimet se çfarë lloj fishekzjarre do të ishin: “Johnny thotë, ‘Unë do të isha një M80’ dhe ajo thotë, ‘Bombë qershie'”, thotë Linda. “Ata të dy donin të hidhnin në erë gjithçka.” Ishte në shtëpinë e Ramones në vitin 2000 kur ajo takoi Nicolas Cage, i cili, çuditërisht, kishte ardhur duke sjellë një dhuratë për Ramonen: një faturë, të nënshkruar nga Elvis, për një blerje armësh. (Të dy do të linin partnerët e tyre përkatës në atë kohë, do të martoheshin në verën e 2002 dhe do të ndaheshin muaj më vonë, duke finalizuar divorcin e tyre në 2004.) Kur Ramone po vdiste nga kanceri i prostatës në vitin 2004, Presley e vizitonte atë në spital çdo ditë. duke i masazhuar butësisht këmbët. “Johnny ishte personi më gudulisës ndonjëherë,” thotë Linda Ramone. “Ai do të ishte shumë i çmendur në mendimin e tij. Dhe çfarë po bën ajo? Ajo është ulur atje duke fërkuar këmbët e Johnny-t. Dhe ai është vetëm në parajsë. Kjo ishte miqësia e tyre.”

Për albumin e saj të dytë, emo-n e 2005 për të rritur Now What, Presley iu drejtua Perry-t, i cili nuk e kishte takuar Presley-n më parë. Presley i tha Perry se donte të ishte edhe më e angazhuar me shkrimet në albumin e saj të ardhshëm dhe, siç e interpretoi Perry, donte që të ishte më pak e shkëlqyeshme. “Ajo thjesht donte të tregonte historinë e saj,” thotë Perry. Perry merrte një instrument dhe luante dhe inkurajonte Presley-n të “hapte gojën dhe të thoshte çfarëdo që të dilte”. Në një nga bashkëpunimet e tyre të para, “I’ll Fiture It Out”, Presley iu referua vetes si “një ngatërrestare që lëkundet varkat/nisëse e mut jokonformuese/Me ADN-në rebele, shpirtin pirat.” Siç kujton Perry, “Babai i saj ishte një rebel. Dhe kjo ishte vetëm ajo duke thënë: “Po, unë kam ADN-në në mua”.

Duke promovuar me përkushtim Now What, Presley u ul për intervista me Howard Stern dhe Oprah Winfrey që u kthyen përsëri në martesat e saj, veçanërisht Michael Jackson. Presley i trajtoi ato me zell dhe një ndjenjë durimi mezi të kufizuar. Në fillim të vitit 2006, ajo u martua me burrin e saj të katërt, Michael Lockwood, një kitarist i gjatë dhe i dobët që kishte punuar me Aimee Mann dhe të tjerë, tani ishte në grupin e Presley-t dhe përfundimisht do të shërbente si drejtori i saj muzikor. Dy vjet më vonë, Presley lindi vajzat e tyre binjake, Finley dhe Harper.

Por jeta dhe karriera e Presley-t filluan të përballeshin me më shumë erëra të kundërta. Tani ajo që nuk u shit aq mirë dhe shpejt pas kësaj, ajo dhe Capitol u ndanë. Ajo shkroi më vonë në hyrje të librit të vitit 2019 “Shtetet e Bashkuara të opioideve: Një recetë për çlirimin e një kombi me dhimbje”, se një mjek i dha asaj opioidet si rezultat i dhimbjes së lindjes së fëmijëve. Ishte, tha ajo, një “recetë afatshkurtër”, por së shpejti do të çonte në një varësi të plotë.