Dëgjo live TOP ALBANIA RADIO
Dëgjo live TOP GOLD RADIO
Dëgjo live MY MUSIC RADIO
Voto në THE TOP LIST
Botë e Çuditshme Food & Drink Health & Beauty

Kjo birrë e re amerikane është e jashtëligjshme në disa shtete për këtë arsye!

Birra amerikane “Samuel Adams” ka nxjerrë në shitje një variant të ri, që është aq i fortë saqë është i jashtëligjshëm në 15 shtete. Prodhuesi i birrës tha se varianti i ri do të nisë shpërndarjen në dyqane duke filluar nga 11 tetori.

Por ata që duan ta provojnë nuk do të jenë në gjendje ta blejnë në shtetet si Alabama, Arkansas, Xhorxhia, Ajdaho, Misuri, Misisipi, Montana, Karolina e Veriut, New Hampshire, Oklahoma, Oregon, Karolina e Jugut, Juta, Vermont dhe Virxhinia Perëndimore.

Birra, e quajtur “Utopia”, është e jashtëligjshme në këto shtete pasi përmban 28% alkool, mbi 5 herë më shumë sesa birrat normale në SHBA. Por edhe në vendet ku është e ligjshme të shitet, sërish mund të jetë e vështirë ta gjesh. Kompania ka thënë se do të prodhojë vetëm 13 mijë shishe çdo dy vjet, me një çmim prej 240 dollarësh për një shishe 0,75-litërshe. Birra “Utopia” nisi të prodhohet në vitin 2002 dhe përgjatë viteve çmimi i saj është rritur.

Rikujtojmë, se disa birra mund të konsiderohen shumë të shëndetshme nga përmbajtja e sasisë së baktereve që ndihmojnë në tretjen që ndodh në zorrë. Profesori Eric Claassen, i cili punon në Universitetin e Amsterdamit, shpjegoi se birrat e forta belge, duke përfshirë Hoegaarden, Westmalle Tripel dhe Echt Kriekenbier, janë të pasura me mikrobe probiotike që ofrojnë një sërë përfitimesh shëndetësore.

Duke paraqitur studimin e tij në një ngjarje të mbajtur nga prodhuesi i pijeve probiotike Yakult, profesori Claassen tha se ndryshe nga shumica e birrave kryesore, të cilat kalojnë përmes një procesi të vetëm fermentimi, këto birra fermentohen dy herë. Fermentimi i dytë jo vetëm që krijon një aromë krejt tjetër, por shton forcën e birrës dhe gjithashtu përdor një tendosje të ndryshme të majave që gjenden në pijet tradicionale.

Ky lëng majash prodhon acide që shkatërrojnë bakteret e dëmshme në zorrë që mund të na bëjnë të sëmurë. Ai tha se hulumtimi tregon se ata që konsumojnë këto birra mund të kenë përfitime të mëdha shëndetësore.

Ne nuk duam t’u japim njerëzve një liri për të pirë më shumë birrë. Ato na mbrojnë shëndetin e mirë dhe e dimë se është shumë e vështirë për njerëzit të ndalen vetëm me një birrë. Në përqendrime të larta alkooli është i keq për zorrën, por nëse pini vetëm një nga këto birra çdo ditë do të ishte shumë e mirë për ju.