Celebrities Gossip Showbiz

Kreu i organizatës së të drejtave civile të Australisë kërkon ndalimin e hyrjes për Kanye West në Australi!

Së fundmi ka pasur thirrje për të bllokuar hyrjen në Australi për reperin Kanye West mes raporteve se ai po planifikon një udhëtim me gruan e tij të re. Pas mahnitjes së fansave me një dasmë të shpejtë dhe të mistershme me arkitekten australiane Bianca Censori në fillim të këtij muaji, ai besohet se do të shkojë në Melburn për të takuar familjen e saj.

Herald Sun raporton se çifti i ri do të kalojë kohë në Ivanhoe, në lindje të CBD, ku Kanye u rrit. 27-vjeçarja, e cila punon si projektuese arkitekturore në kompaninë e West, Yeezy, u bë e famshme pasi u martua fshehurazi me ish-kandidatin presidencial dy javë më parë në një resort turistik në Utah.

Por menjëherë pasi u zbulua se West mund të mbërrinte së shpejti në Australi, kreu i organizatës kryesore të të drejtave civile të Australisë lëshoi një deklaratë duke u kërkuar autoriteteve të bllokonin hyrjen e tij.  Dr Dvir Abramovich, Kryetari i Komisionit Kundër Shpifjes, tha për news.com.au në një deklaratë se:

Thirrja për dhunë dhe urrejtje duhet të ketë pasoja, dhe Australia nuk duhet të hapë tapetin e mirëseardhjes dhe të ofrojë një platformë për një nxitës të urrejtjes që hedh kërcënime kundër komunitetit hebre dhe shpërndan mite konspirative për fuqinë, lakminë dhe kontrollin hebre. Kanye është një antisemitist i hapur, nazist dhe adhurues i Hitlerit, i cili admiron hapur një tiran të keq përgjegjës për shfarosjen e gjashtë milionë hebrenjve, përfshirë 1.5 milionë fëmijë. Kjo lloj retorike është e rrezikshme dhe ka pasoja në botën reale duke pasur parasysh më shumë se 30 milionë ndjekësit që ka ky person dhe të cilët mund të fillojnë të besojnë se demonizimi i tij ndaj komunitetit hebre dhe se ata duhet të veprojnë. Lejimi i Kanye në Australi do të dërgonte gjithashtu sinjalin e gabuar për kombin tonë dhe do të shkelte vlerat tona thelbësore të tolerancës, diversitetit dhe respektit. Në një kohë të rritjes së antisemitizmit në Australi dhe shtimit të fyerjeve, prania e tij në vend, propaganda dhe nxitja e revoltuar anti-hebraike dhe retorika e neveritshme përbën një rrezik të konsiderueshëm për komunitetin hebre. Mbi bazën e të dhënave të tij të demonizimit të popullit hebre ne i bëjmë thirrje ministrit Giles të përdorë kompetencat e tij sipas nenit 501 të Aktit të Migracionit të refuzojë hyrjen e Kanye.