Design Fashion

Legjenda e modës, Roberto Cavalli dhe shkëlqimi që ai la pas!

Stilisti italian Roberto Cavalli ka ndërruar jetë në moshën 83-vjeçare. Ai ka lënë pas gjashtë fëmijët e tij. Asnjë detaj specifik nuk u dha nga kompania, por ekipi i tij e postoi lajmin në llogarinë zyrtare të firmës në rrjetin social Instagram dje pasdite. Agjencia italiane e lajmeve ANSA raportoi se ai vdiq në shtëpinë e tij në Firence pas një beteje të gjatë me sëmundjen.

Në një pjesë të mesazhit thuhej:

Me talent të natyrshëm dhe krijues, Roberto besonte se të gjithë mund të zbulojnë dhe ushqejnë artistin brenda vetes. Trashëgimia e Roberto Cavallit do të jetojë përmes krijimtarisë së tij, dashurisë së tij për natyrën dhe familjes së tij që ai e çmonte.

Lindur në vitin 1940 në Firence, Itali, ai u ndikua shumë nga gjyshi i tij, një anëtar i Lëvizjes Macchiaioli. Roberto Cavalli, stilisti i njohur italian i modës, kishte një pasuri neto prej 500 milionë dollarësh në kohën e vdekjes së tij në moshën 83-vjeçare. Cavalli, i famshëm për printimet e tij ekzotike dhe pionierin e xhinseve, lë pas një trashëgimi monumentale në industrinë e modës.

Modelet e hershme të Cavallit u ndikuan nga lëvizja Pop Art dhe shfaqën ngjyra të theksuara dhe forma gjeometrike. Ai shpejt fitoi një reputacion për përdorimin e tij inovativ të materialeve, të tilla si xhins dhe lëkurë, dhe printimet e tij unike, të cilat shpesh shfaqnin kafshë, lule dhe modele paisley.

Në të vërtetë, krijimtaria e Cavalli-t nënvizoi vizionin e tij të jashtëzakonshëm brenda hapësirës së modës. Modelet e tij manifestonin një qëndrim të guximshëm dhe të ashpër ndaj veshjes dhe një këndvështrim elegant të ankoruar në sensualitet. Pas studimeve në Institutin e Artit të Firences, Cavalli e filloi karrierën e tij në vitet 1970 duke krijuar një teknikë printimi prej lëkure dhe xhins që jepte një pëlhurë të ngjashme me lara-lara për një linjë të vogël gati-për-t’u veshur që shitej në një butik në St.Tropez.

Ai mblodhi rreth vetes një mori fansash të magjepsuar ndaj tij në Evropë, më pas i kaloi vitet 1990 duke bërë një emër global për veten e tij me xhinset e firmës. Cavalli, i njohur për printimet e kafshëve të egra, siluetat bohemiane dhe nuancat teknicolor, kishte modelet si Naomi Campbell, Cindy Crawford dhe Jennifer Lopez. Ndjekësit e famshëm të Cavalli ishin besnikë, siç ishte baza e tij e klientëve, e cila përfshinte si vajza të lezetshme ashtu edhe zonja magjepsëse të shoqërisë që aspironin të shtonin repertorin e tyre të modës. Siç thoshte shpesh Cavalli, “teprica është sukses”.

Cavalli krijoi gjithashtu një linjë e dytë, Just Cavalli. Ai ishte sa një biznesmen i zgjuar aq edhe një forcë krijuese, dikush që ia doli të krijonte një botë të tërë rreth markës së tij.