Celebrities Showbiz

Mbretëresha Elizabeth feston 96-vjetorin! Zbulohet fotografia e rrallë e saj kur ka qenë 2-vjeçe!

Sot Mbretëresha Elizabeth mbush plot 96-vjeçe. Në këtë ditë të shënuar për Mbretëreshën, faqja zyrtare e familjes mbretërore ka shpërndarë një fotografi të rrallë të Mbretëreshës në rrjetin social Instagram kur ajo ka qenë 2-vjeçe. Princesha Elizabeth, ishte vajza e madhe e Dukës dhe Dukeshës së Jorkut dhe nuk pritej të bëhej mbretëreshë.

Jeta e saj ndryshoi në vitin 1936 kur xhaxhai i saj, Mbreti Edward VIII hoqi dorë nga froni dhe babai i saj u bë Mbreti George VI dhe Princesha e re u bë trashëgimtare e supozuar. Pas vdekjes së trishtë të babait të saj në vitin 1952, Princesha Elizabeth u bë Mbretëreshë në moshën 25-vjeçare. Kujtojmë që në qershor të këtij viti Mbretëresha feston 70-vjetorin e saj në fron, i pari në historinë britanike.

Ditëlindja e 96-të e Mbretëreshës është shënuar edhe nga marka e lodrave, Barbie, që ka nxjerrë kukullën që personifikon mbretëreshën. E veshur me një fustan elegant fildishi kukulla duket njësoj si Mbretëresha Elizabeth II në ditën e saj të dasmës. Një fjongo rozë në figurë imiton atë që i është dhënë Madhërisë së Saj nga babai i saj, George VI, ndërsa një blu bazohet në një dhuratë nga gjyshi i saj, George V.

Mbretëresha ka marrë tashmë urimet për ditëlindje nga kryeministri Boris Johnson dhe lideri laburist Sir Keir Starmer dhe përshëndetjet me armë do të bëhen për nder të saj më vonë. Është e kuptueshme që Mbretëresha nuk është një person i zakonshëm, kështu që nuk mund ta marrësh telefonin për të qenë në gjendje të flasësh me të, madje as disa nga anëtarët e familjes së saj. Ka rregulla strikte në fuqi për këdo që dëshiron të kontaktojë mbretëreshën, pasi mund të krijojë një kërcënim të madh sigurie nëse dikush do të ishte në gjendje të arrinte monarken.