Celebrities Sport

Ndërron jetë legjenda braziliane e futbollit Pele’

Pele, “Mbreti” i futbollit, i cili fitoi tre Kupa Bote dhe u bë një nga figurat sportive kryesore të shekullit të kaluar, ndërroi jetë të enjten, në moshën 82-vjeçare.

Braziliani i ishte nënshtruar trajtimit për kancerin e zorrës së trashë që nga viti 2021. Ai ishte shtruar në spital muajin e fundit me sëmundje të shumta.

Agjenti i tij Joe Fraga konfirmoi vdekjen e mitit të futbollit.

Nga se vdiq mbreti i futbollit?

Edson Arantes do Nascimento është ndarë nga jeta në moshën 82-vjeçare pas qëndrimit në spital për një muaj. Sot është ditë zie për futbollin botëror.

Ylli brazilian u diagnostikua me kancer të zorrës së trashë në vitin 2021 dhe u desh të shtrohej në spital në disa raste për shkak të problemeve shëndetësore.

Situata u përkeqësua në dhjetor 2022, megjithëse ai mundi të shijonte Kupën e Botës në Katar dhe dërgoi këtë mesazh në rrjetet e tij sociale:“Faleminderit Mbappé, jam i lumtur që të shoh të thyesh një tjetër nga rekordet e mia në këtë botë!”

‘O Rei’, siç njihej, lindi në Brazil, në Tres Coraçoes në shtetin Minas Gerais, më 23 tetor 1940. Ai është një kampion i trefishtë i botës (Suedi në vitin 1958, Kili 1962 dhe Meksikë në vitin 1970 ).