Dëgjo live TOP ALBANIA RADIO
Dëgjo live TOP GOLD RADIO
Dëgjo live MY MUSIC RADIO
Voto në THE TOP LIST
Celebrities Fashion

Pesë mësime të stilit të burrave nga “The Sopranos”…

Është e pakundërshtueshme. Seriali “The Sopranos” na mësoi disa gjëra të domosdoshme të jetës, falë gamës marramendëse të emocioneve si dhe stilit. Është një gjë krejtësisht e pranueshme për t’u kujdesur për veten (një koncept mjaft i menduar përpara kur mbani mend “The Sopranos” transmetuar për herë të parë më shumë se 20 vjet më parë).

Vlerësimi për serialin është rritur në dy dekadat e fundit, kështu që është rritur edhe kuptimi ynë për “The Sopranos” për vendimin e guximshëm të veshjeve të meshkujve. Ja disa mësime që duhet të nxirrni nga stili i personazheve protagonistë të serialit…

1.Bluzet sportive

Pavarësisht nëse jeni pro apo kundër veshjeve sportive, nuk mund të mohohet statusi i tyre në çdo gardërobë. Nëse jeni duke kërkuar të qëndroni në nivelet e rehatisë, merrni parasysh stilin e Christopher Moltisanti (Michael Imperioli). Një xhaketë dy ose tre ngjyrëshe e 7 DAYS ACTIVE, një kanotjere e TOM FORD, kombinuar me një varëse FERNANDO JORGE.

2. Guxoni me akesorë floriri.

Fuqia e viteve 1980 kuptohet më së miri në një orë prej ari. Shikoni Tony Sopranon, të luajtur nga i ndjeri, i madhi James Gandolfini dhe shihni një njeri me këmishë MISSONI, pantallona të gjera dhe këpucë Gucci. Gjithçka është fantastike në pamjen e tij, por Toni e dinte se duhej të projektonte fuqinë dhe statusin, prandaj zgjodhi një orë prej ari të CHOPARD.

3. “Përqafoni” një jumpsuit

Kjo veshje modeste e punës ka një origjinë serioze të veshjeve për meshkuj. Ky stil është veshur nga ikona të shumta të stilit duke nisur nga Messers Paul Newman, David Bowie e deri tek Kanye West dhe Tyler. Visheni me një T-shirt të thjeshtë të bardhë dhe atlete. Mund ta kombinoni me një bluzë me zinxhir dhe pantallona sportive të ISABEL MARANT, si dhe me një palë atlete ADIDAS.

4.Këmishat me jakë

Cila është e vetmja gjë që ju mbetet në mendje kur mendoni për këmishat në “The Sopranos”? Në rregull, janë këmisha Versace, të zbukuruara me printe të frymëzuara nga rilindja italiane në nuanca të zezë, ari, të kuqe dhe vjollcë. Këmisha me jakë si e stilit të personazheve në serial mund t’i gjeni në DEVEAUX, DRIES VAN NOTEN, POST-IMPERIAL.

5.Kostumet e gjera

Si rregull, kur bëhet fjalë për kostume, basti juaj më i mirë është të zgjidhni një prerje më të hollë, si Don Draper në “Mad Men” sepse, thënë thjesht, një kostum i përshtatur ngushtë nuk do të dalë kurrë nga moda. Sidoqoftë, gjatë pesë viteve të fundit, kostumet e gjera janë bërë trend. Në këtë rast, kostumet e Paulie dhe Christopher janë një rezultat i qartë i viteve 1980 dhe 1990, në të cilat kostumet u bënë vërtet të mëdha. Në vitin 2021, ne thjesht duam të ndihemi dhe të dukemi mirë me rrobat tona, veçanërisht duke pasur parasysh mënyrën anarkike në të cilën Christopher është veshur: asnjë këmishë, asnjë kravatë, vetëm një bluzë në stilin e vërtetë të serialit “The Sopranos” të LORO PIANA si dhe një xhaketë të BRUNELLO CUCINELLI.