Celebrities Gossip Showbiz

Postimi i fundit i Irina Shayk në mbështetje të luftës së Putinit?! Modelja zemëron ndjekësit…

Supermodelja Irina Shayk është në qendër të një stuhie në rrjetet sociale pasi ajo u akuzua për ‘mbështetje të luftës së Putinit’ duke përdorur simbolin e tij ‘Z’ në Instagram. Ajo postoi një foto të një sallate tradicionale Olivier me frazën “Russianzz të mërkurën”, duke provokuar zemërim nga ukrainasit dhe të tjerët që e interpretuan shkrimin si një referencë për simbolin Z të luftës së Rusisë.

Zemërimi erdhi një ditë pasi forcat e Putinit hodhën një raketë Kalibr në qendrën e frekuentuar të qytetit të Vinnytsia, duke vrarë 23 njerëz, përfshirë tre fëmijë. Përdoruesit e mediave sociale kujtuan se ylli me origjinë ruse dhe ish-e fejuara e yllit të Hollivudit, Bradley Cooper, kishte pozuar më parë me një libër që tregonte imazhin e Vladimir Putin.

InstaStory me foton e sallatës, një specialitet rus, u zhduk pas 24 orësh dhe Shayk, 36 vjeç, nuk e ka komentuar reagimin armiqësor. Gazetarja ukrainase Maria Romanenko u bëri thirrje sponsorëve që të rishqyrtojnë punën me të për këtë post. Ajo postoi në Twitter:

Irina Shayk, modelja me famë botërore nga Rusia e cila kohët e fundit ka punuar për @Beyonce, Jean Paul Gaultier, @Burberry dhe të tjerë, postoi një InstaStory të çuditshme në Instagram me fjalën “Russianzz”. Unë me të vërtetë shpresoj që këto marka të rishqyrtojnë punën me të kur Rusia përdor Z për të vrarë ukrainasit.