Dëgjo live TOP ALBANIA RADIO
Dëgjo live TOP GOLD RADIO
Dëgjo live MY MUSIC RADIO
Voto në THE TOP LIST
Celebrities Gossip Showbiz

Princ William dhe Kate Middleton japin shembullin e mirë, po këtë herë çfarë ka bërë çifti mbretëror?!

Princi William ka thënë se fëmijët duhet të frymëzohen me optimizmin, besimin dhe entuziazmin për të ndërtuar një të ardhme të qëndrueshme në një vizitë në Kew Gardens sot. Ai ishte në vendin e ngjarjes me gruan e tij Dukeshën e Kembrixhit, ku ata u takuan me fëmijët për të folur rreth kujdesit për planetin. Çifti mori pjesë në ngjarjen Generation Earthshot me fëmijët nga Shkolla Heathlands në Hounslow për të gjeneruar ide për të riparuar planetin dhe për të ndezur një entuziazëm të qëndrueshëm për botën natyrore.

Gjithashtu në ngjarjen në Kew Gardens ishin Kryetari i Bashkisë së Londrës Sadiq Khan, eksploruesi dhe prezantuesi televiziv Steve Backshall dhe Olimpistja Helen Glover. Ata të gjithë u bashkuan me studentët për të marrë pjesë në një seri aktivitetesh argëtuese, tërheqëse dhe provokuese të zhvilluara si pjesë e Generation Earthshot, një iniciativë edukative e frymëzuar nga Çmimi Earthshot.

Kate wore a green Erdem coat for the occasion

Nisma ambicioze e William, Earthshot, synon të gjejë zgjidhje për problemet e planetit gjatë dekadës së ardhshme. Fituesit në pesë kategoritë këtë vit do të marrin secili 1 milion paund për të zhvilluar projektet e tyre pasi të zgjidhen nga një panel gjykues ekspertësh. William dhe Kate po marrin pjesë në ceremoninë e mbushur me yje, të organizuar nga Clara Amfo dhe Dermot O’Leary, në Alexandra Palace në Londër.

Kate chats to schoolchildren at Kew Gardens today

Ed Sheeran, Coldplay dhe KSI janë ndër ata që performojnë dhe Dame Emma Thompson, Emma Watson, David Oyelowo dhe Mo Salah do të shpërndajnë çmimet.
Kujtojmë se së shpejti vjen samiti i ndryshimeve klimatike COP26, i cili do të mbahet në Glasgow nga 31 tetori.

William takes part in activities with the children