Celebrities Magazine

Publikohen pamjet unike nga ceremonia e 1-vjetorit të vdekjes së Mbretëreshës Elizabeth!

Ka kaluar një vit që nga vdekja e Mbretëreshës Elizabeth dhe Britania po shënon në mënyrë diskrete përvjetorin e parë të premten, më 8 shtator, me familjen mbretërore që vendoset për ceremoni private në kujtim të monarkut më jetëgjatë të vendit. Mbretëresha Elizabeth ka ndërruar jetë në moshën 96-vjeçare në shtëpinë e saj të pushimeve Balmoral Tower në Skoci, duke e lënë Britaninë e Madhe në zi.

Vdekja e saj shënoi fundin e një epoke të paprecedentë për Britaninë dhe 14 vendet e Komonuelthit, kryetare e të cilave ajo ishte. Karli u ngjit në vendin e saj dhe kështu njihet tani si Mbreti Karli III së bashku me gruan mbretërore Camilla. Bie në sy se sot nuk është planifikuar asnjë ngjarje e madhe publike, përveç gjuajtjes së topave në Hyde Park dhe Kullën e Londrës.

Karli dhe Camilla, të cilët janë në Balmoral duke vazhduar një traditë të prezantuar nga Elizabeth, do të luten në Crathy Kirk aty pranë, ndërsa Princi i Kurorës William dhe gruaja e tij Kate do të marrin pjesë në një shërbim privat në Katedralen St Davis në Uells, në qytetin që Mbretëresha Elizabeth vizitoi në vitin 1955. Qeveria britanike ka njoftuar se një monument i Mbretëreshës Elizabeth II do të zbulohet në vitin 2026, 100 vjet pas lindjes së saj.