Sport

Puthi futbollisten në buzë, merren masa kufizuese ndaj Luis Rubiales!

Një gjykatës në Madrid të premten vendosi një urdhër ndalimi kundër ish-presidentit të Federatës Spanjolle të Futbollit, Luis Rubiales, duke e urdhëruar atë të mos afrohej më shumë se 200 metra futbollistes së kombëtares për femra, Jenny Hermoso.

Në të njëjtën kohë, gjykata pritet të vendosë nëse do të shqyrtojë ankesën e Hermosos për sulme seksuale dhe detyrim.

Rubiales dha dorëheqjen këtë javë pas incidentit të 20 gushtit gjatë finales së Kampionatit Botëror, kur e puthi lojtaren në buzë. Ajo më vonë tha se puthja nuk ishte konsensuale dhe për këtë arsye ajo mori masa ligjore ndaj tij.

Në gjykatë, Hermoso mohoi të kishte sulmuar seksualisht lojtaren, raporton BBC.

Avokati i lojtarit këmbënguli në natyrën jokonsensuale të aktit dhe kërkoi që Rubiales të mos afrohej brenda 500 metrave dhe të mos kontaktonte me Hermoso. Në fund gjykata pranoi 200 metra, nuk kërkoi komunikim, por hodhi poshtë kërkesën e avokatëve të Hermosos që Rubiales të dilte para një gjyqtari çdo 15 ditë.

Incidenti shkaktoi një protestë në Spanjë, ku shumë kërkuan që agjenti të jepte dorëheqjen. Ai fillimisht refuzoi, por presioni u përshkallëzua dhe vetëm këtë javë ai njoftoi se do të largohej.

Sipas ligjit spanjoll, një puthje jo-konsensuale është një vepër e sulmit seksual dhe dënohet me gjobë apo edhe me burgim nëse çështja shkon në gjykatë.