Bota

Rishi Sunak emëron kabinetin qeveritar, ja emrat e rinj në Downing Street!

Rishi Sunak ka nisur të emërojë kabinetin e tij pasi iu kërkua zyrtarisht nga Mbreti për të formuar një qeveri të re.

Kryeministri i ri ka premtuar të formojë një qeveri të “të të gjithë talenteve”, mes thirrjeve nga konservatorët e lartë për të emëruar ministrat më të mirë në dispozicion – në vend që të fokusohet tek ata që janë besnikë ndaj tij, siç kishin bërë dy paraardhësit e tij.

Sekretari i nivelit të lartë Simon Clarke, sekretarja e punës dhe pensioneve Chloe Smith dhe kryetari i konservatorëve Jake Berry janë shkarkuar, ndërsa shefi Whip Wendy Morton është larguar për herë të dytë brenda një jave.

Zoti Hunt do të qëndrojë si Kancelar, një javë para buxhetit vendimtar të HallWeen dhe pasi tregjet u qetësuan ndjeshëm. Paundi ishte mbi 1.14 dollarë sot, ndërsa kostot e huamarrjes së qeverisë janë ulur.

Raab bëhet zëvendëskryeministër si dhe Sekretar i Drejtësisë – i njëjti kombinim që mbajti nën qeverinë e Boris Johnson – ndërsa zonja Braverman është e vetmja femër mbajtëse e një posti ministror.

Lajmi për emërimin e saj erdhi rreth një orë pasi ajo u ngjit në Downing Street dhe hyri në derën e famshme të zezë, duke u aluduar nga mediat për pazare në prapaskenë.

Mbështetja e saj për zotin Sunak gjatë fundjavës ishte kritike për të shmangur një rikthim të Boris Johnson.

Penny Mordaunt nga ana tjetër është refuzuar për një promovim, pavarësisht pozicionit të saj në udhëheqjen e Common.

Gillian Keegan është emëruar Sekretare e Arsimit.

Ish-sekretari i Uellsit Simon Hart është emëruar në postin kyç të Shefit Whip.

Një nga aleatët më të ngushtë të Sunak, Oliver Dowden, është bërë Kancelar i Dukatit të Lancasterit, duke drejtuar Zyrën e Kabinetit.

Mel Stride, merr përsipër përmbledhjen e punës dhe pensioneve.

Kush është brenda dhe kush është jashtë kabinetit të ri të Rishi Sunak?

JASHTË

Jacob Rees-Mogg

Kit Malthouse

Brandon Lewis

Robert Buckland

Chloe Smith

Simon Clarke

Rani Jayawardena

Wendy Morton

Jake Berry

Vicky Ford

Alok Sharma (nuk merr pjesë në kabinet, duke qëndruar si president i COP26)

DUKE QËNDRUAR 

Jeremy Hunt – Kancelar

James Cleverly – Sekretar i Jashtëm

Ben Ëallace – Sekretar i Mbrojtjes

Penny Mordaunt – Udhëheqës i Commons

Alister Jack – Sekretari skocez

Chris Heaton-Harris – Sekretari Irlanda e Veriut

LËVIZJET

Nadhim Zahaëi – kryetar i Tory

Grant Shapps – Sekretar Biznesi

Suella Braverman – Sekretare e Brendshme

Dominic Raab – Zëvendës Kryeministër dhe Sekretar i Drejtësisë

Oliver Dowden – Kancelar i Dukatit të Lancasterit

Gillian Keegan – Sekretare e Arsimit

Mel Stride – Puna dhe Pensionet

Simon Hart – Shefi Whip

David TC Davies – Sekretar i Uellsit