Bota Film & Tv

Rusët qëndrojnë në radhë për të parë filmin e Barbie pavarësisht ligjit!

Zyrtarisht, filmi “Barbie” nuk po shfaqet në kinematë në Rusi për shkak të sanksioneve perëndimore që i janë vendosur Kremlinit për luftën kundër Ukrainës. Siç raporton BBC, ajo që ndodh në kinematë që shfaqin filmin në mënyrë të paligjshme nuk mund të përshkruhet me fjalë.

Qytetarët rusë, të rinj e të vjetër, qëndrojnë në radhë me durimin e një të riu për të marrë një biletë. Por gjëja e çuditshme është se, pavarësisht sanksioneve perëndimore kundër Putinit dhe shumë zyrtarëve dhe oligarkëve rusë, shumë qytetarë injorojnë atë që Perëndimi u ndalon të ndëshkojnë presidentin e tyre, njeriun e fortë të Kremlinit që i shpalli luftë Ukrainës më 24 shkurt 2022.

Pasi filluan bombardimet ruse në Ukrainë, një numër studiosh të Hollivudit ndaluan së shfaquri filmat e tyre në Rusi. Megjithatë, kopjet e paautorizuara të filmit po shpërndahen dhe dublohen në rusisht, raporton BBC. Një gazetar i rrjetit britanik pyet një rus jashtë një kinemaje në Moskë se çfarë filmi ka ardhur për të parë. Ai përgjigjet duke buzëqeshur duke thënë se është një film rus.

Për të shmangur çështjet e licencimit, disa kinema në Rusi po shesin bileta për filma të shkurtër gjatë shfaqjes së filmit artistik “Barbie”.

Nga ana e saj, Ministria e Kulturës e Rusisë njoftoi muajin e kaluar se filmi “Barbie” “nuk ishte në përputhje me qëllimet e vendosura nga presidenti ynë për të ruajtur dhe forcuar vlerat morale dhe shpirtërore tradicionale ruse”.

“Njerëzit duhet të kenë të drejtën të zgjedhin atë që duan të shikojnë,” tha Karina, duke shtuar: “Mendoj se është mirë që kinematë ruse mund t’i shfaqin këta filma edhe në vendin tonë.”

Mes konfrontimit në rritje me Evropën dhe SHBA-në, autoritetet ruse duken të vendosura për t’i kthyer rusët kundër Perëndimit. Nga mëngjesi në mbrëmje, televizioni shtetëror rus bombardon shikuesit me mesazhe se liderët perëndimorë janë gati të shkatërrojnë Rusinë.