Fashion

Stili, bizneset, prindërimi…njihuni me një anë tjetër të Tom Ford!

Jeta e stilistit dhe producentit të famshëm Tom Ford, i cili u zhvendos nga Londra në Los Angeles në 2018. Ai është tashmë në zyrë…

Këtu në Kaliforni, ne kemi një normë vaksinimi prej 70% dhe kemi imunitet të tufave. Të gjithë në shtëpinë time dhe në zyrën time janë plotësisht të vaksinuar, kështu që ne tashmë po jetojmë sikur COVID të mos ketë ndodhur kurrë. Është e mahnitshme sa shpejt gjithçka u kthye në normale. Është ndjerë në këtë mënyrë për një muaj. 

Ai shpjegon ndikimin e tij kryesor se si është të jetosh në Los Anxhelos, ku njerëzit preferojnë të vishen thjesht përveç se kur janë në tapetin e kuq ose në ndonjë mbremje të rëndësishme. E megjithatë ai është i prerë se gjithmonë do të ketë një vend për rrobaqepësi.

Unë mendoj se rrobaqepësia do të vazhdojë të lulëzojë për veshjet e mbrëmjes. Pavarësisht nëse është i veshur ose jo me një këmishë dhe kravatë, një xhaketë ekstravagante në mbrëmje do të jetë gjithmonë e dëshirueshme. Ndërsa nuk mund ta shohim njëri-tjetrin, ne jemi në një telefonatë e po e pyes atë se çfarë ka veshur. A është, ndoshta, një këmishë me motive palme nga koleksioni i ri? Ai më thotë se është i veshur me një këmishë të zezë të rastësishme, pantallona të zeza të rastësishme dhe një xhaketë të zezë safari.

Çdo koleksion do të ishte bardh e zi dhe gri me një palë pantallona të rastësishme. Duhet ta imagjinoni nëse do të isha Timothée Chalamet dhe do të shkoja kudo, a do ta vishja atë?  Ju duhet të zgjeroheni dhe të imagjinoni se çfarë do të donit po të ishit më i gjatë, më i dobët, më i ri.

Edhe nëse ai do të qëndrojë vetëm tek e zeza dhe xhinsi, cilin artikull do të zgjidhte nga koleksioni i tij për MR PORTER?

Merrni rrezikun përspiër dhe vishni disa pantallona me lule. Unë nuk mund të projektoj vetëm për veten personalisht. Çdo koleksion do të ishte bardh e zi dhe gri me një palë pantallona të rastësishme.

Është e vështirë të imagjinosh dikë si të veçantë, gjithmonë me pamje të pastër, me kostumet e tij të zeza dhe këmisha të bardha të freskëta, kafe në orën gjashtë të çdo mëngjesi ndërsa parashikon orarin e zënë teksa “përqafon” kaosin dhe rastësinë që solli me vete pandemia dhe bllokimet e mëvonshme.

Apo Ford gëzoi ca kohë larg përsosmërisë?

Unë u relaksova pak më shumë. Në shtëpi, mendoj se kam veshur të njëjtën palë xhinse për tre muaj. Ata ishin pa vrima dhe tani kanë vrima në gjunjë. Thjesht nuk mund të shqetësohesha. Unë madje do të rrija dy ose tre ditë pa i larë flokët. Në fillim, unë isha shumë zgjedhës për atë sesi dukesha në thirrjet e Zoom dhe pastaj kuptova që të gjithë duken si ferr në Zoom. Kështu që, në fund të fundit unë nuk u kujdesa më aq shumë.(qesh)

Tani duket se nuk duhet të shqetësohem. Unë hyra në zyrë këtë mëngjes dhe po bisedoja me dikë që punon këtu dhe ajo më tha: ‘Dukesh vërtet mirë.’ Dhe unë iu përgjigja: ‘Dukem si mut. ’Dhe ajo tha:‘ O zot, edhe unë. Epidemia na plaku.’ Dhe kështu që të dy ranë dakord që deri në shtator të dukeshim të mahnitshëm. 

Një shoqja ime e cila është 65-vjeçe, i la flokët e thinjura në karantinë dhe ajo po përpiqet të vendosë nëse do t’i vendosë t’i errësirë ​​apo jo. Unë i thashë: ‘Shiko, të kesh flokët r errëta ose gri është një zgjedhje stilistike. Nuk ka asgjë të keqe të kesh flokë të zeza për tërë jetën tënde derisa të jesh 85-vjeçe nëse ndihesh më mirë me to.’

Unë jam 60-vjeç. Nuk është e natyrshme që mjekra dhe flokët e mi janë ngjyrë kafe e errët. Pra, qartë që është një zgjedhje stilistike. Diana Vreeland i mbajti flokët e errëta deri në fund, ashtu si edhe Ronald Reagan. Është një zgjedhje stili, jo moshe. Unë jam një nga baballarët më të vjetër në shkollën e Jack dhe nuk dua që ai të mendojë: “O zot, pse babai im është kaq i vjetër në krahasim me të gjithë?” Ka ende shumë kohë që unë të kem flokë të thinjura.

Një nga gëzimet e të folurit me Ford është ndershmëria e tij, si dhe humori i tij vetë-nënçmues. Ai e ka menduar qartë këtë gjatë gjithë kohës dhe duhet të bëjë zgjedhje të konsideruara dhe serioze për imazhin e tij.

Ai është kaq shumë i lidhur me markat e tij të modës dhe bukurisë, por ai është gjithashtu i lumtur të pranojë papërsosmëritë dhe të argëtohet nga kotësia e tij, si dhe e të tjerëve.

Xheli dhe furça për përcaktimin e vetullave janë fiksimi im. Ato drejtojnë qimet e vetullave në drejtimin e duhur dhe shtojnë një njollë të vogël ngjyrash që i errëson ato pak. Duhen pesë sekonda për të aplikuar dhe jeni pesë vjet larg moshës suaj. Por, e pranoj, ndonjëherë një ‘mysafir’ i paftuar shfaqet brenda natës në njërën prej tyre. 

Për verën, artikulli im i preferuar është gjithmonë një dietë.

Shumica e burrave të brezit tonë nuk janë të qetë të flasin për mënyrën se si duken. Vaniteti i burrave shprehet më së shumti në palestër. Burrat shkojnë në palestër gjatë gjithë kohës për shkak se ata duan të kenë bark të bukur. Kjo është një shprehje koti. Vetëm se është konsideruar burrërore të shkosh në palestër.

Një gjë për të cilën të gjithë meshkujt flasin haptaz janë flokët e tyre. Nëse mendojnë se po humbin flokët e tyre, ata çuditen. Një brez i ri, nuk ka shqetësime të tilla. YouTube dhe TikTok janë të mbushura me këshilla, truke dhe trajtime që adoleshentët po i ndajnë me lehtësi me njëri-tjetrin.

Djali im është i lumtur të flasë për mënyrën se si ai dhe djemtë e tjerë duken. Ai do të shikojë një djalë dhe do të thotë: ‘Ua, çfarë sysh të mahnitshëm ka.’ Unë u ula në dhomën tonë të ngrënies, pasi nuk kam një zyrë në shtëpi, e cila është e gjitha prej xhami në të gjitha anët dhe çdo ditë mund të shihja Jack duke notuar ose duke luajtur tenis. Ne kosumojmë drekë dhe darkë bashkë çdo ditë. 

Si e përballoi ai shkollimin në shtëpi?

Për fat të mirë, shkolla e tij ishte shumë e organizuar. Në orën 8:30, ai ishte në internet. Pas kësaj ai kishte stërvitje tenisi si trajner. Ne kemi një pishinë, lëndinë dhe një qen. Mund të kishte qenë më keq. Gjëja më e çuditshme për Jack ishte që ai nuk arriti të shihte një fëmijë tjetër për një vit. 

Unë dua të di se si Ford arrin të duket shumë më i ri se vitet e tij.

Epo, në moshën time, fytyra ime ka filluar të rrudhoset pak dhe kështu që ndonjëherë duket e varur. Por vrapimi për 10 minuta i ndihmon të gjitha të rikthehen në vendin e tyre. Theshtë kardio, gjaku që rrjedh, që ju zgjon dhe duket se vërtet ju ndihmon të dukeni më mirë.

Një dermatolog ma tha këtë rreth 10 vjet më parë. Heq fryrjen. Edhe nëse janë vetëm 10 minuta kardio, ndihmon për më shumë energji, e cila më duhet. Meqenëse bota është rihapur, orari im i punës është përsëri i ‘çmendur’ dhe nuk do të marr më një dremitje deri në orën 3.00 pasdite. 

Koleksioni më i ri:

Kostum:

TOM FORD

£2,460

Këpucë:

TOM FORD

£1,110

Xhaketë:

TOM FORD

£5,290