Celebrities Music

The Weeknd emërohet me postin e lartë, por këtë herë nuk ka aspak lidhje me muzikën!

Kantautori i nominuar për çmim ‘Oscar’ The Weeknd u emërua si Ambasador i Vullnetit të Mirë i Programit Botëror të Ushqimit të Kombeve të Bashkuara gjatë një pritjeje në Hollywood-in Perëndimor ditën e djeshme. Djali 31-vjeçar kanadez ka dhuruar mbi 4 milionë dollarë për bamirësi vitin e kaluar, përfshirë 1 milion dollarë për përpjekjet e ‘WFP’ në Etiopi.

Gjatë një deklarate të dhënë së fundmi The Weeknd është shprehur se:

Ndihem shumë i lumtur për të trajtuar urinë botërore dhe për të ndihmuar njerëzit në nevojë. Partneriteti ynë është një shtrirje autentike e të gjitha përpjekjeve dhe synimeve tona për të ndihmuar ata në nevojë dhe për t’i dhënë fund kaq shumë vuajtjeve.

Këngëtari i hitit ‘Take My Breath’ duhet të jetë frymëzuar gjithashtu nga e dashura e tij e përfolur, Angelina Jolie, e cila u bë e ftuara speciale për Komisionerin e Lartë të OKB-së për refugjatët në vitin 2012. Weeknd dhe aktivistja 46-vjeçare janë shoqëruar tri herë që nga qershori, me daljen më të fundit më 25 shtator në Giorgio Baldi në Santa Monica.

Një burim i brendshëm ka thënë për ‘E! News’ më 29 shtator, se:

Ata kanë folur kohët e fundit për partneritet në disa projekte humanitare së bashku. Ata kanë shumë të përbashkëta. Ata e tërhoqën atë plotësisht pas takimit të tyre të parë në fillim të kësaj vere dhe kanë mbajtur kontakte që nga ajo kohë. 

Këngëtari i ‘Save Your Tears’ u prezantua me titullin e tij të lartë nga drejtori ekzekutiv fitues i Çmimit Nobel për Paqen i ‘WFP’, David Beasley.

Dhembshuria dhe angazhimi i tij për të ndihmuar njerëzit më të uritur në botë është vërtet frymëzues. Çdo natë, 811 milion njerëz shkojnë në shtrat të uritur, dhe 270 milion të tjerë po marshojnë drejt urisë. Kjo thjesht nuk është e drejtë dhe ne duhet të flasim dhe të veprojmë sot për të shpëtuar jetë. Ne kemi nevojë që të gjithë të vijnë t’i bashkohen lëvizjes sonë për t’i dhënë fund urisë, është e gjitha për të shmangur një katastrofë globale.