Dëgjo live TOP ALBANIA RADIO
Dëgjo live TOP GOLD RADIO
Dëgjo live MY MUSIC RADIO
Voto në THE TOP LIST
Auto & Moto

Zvicra sjell makinën hibride super të shpejtë; do të kushtojë 2.1 milionë euro

Zvicra pritet të prodhojë një super veturë super të shpejtë prej 2000 kuajsh/fuqi që do të kushtojë rreth 2.1 milionë euro. Nëse gjithçka shkon sipas planit, ajo duhet të hyjë në prodhim në 2023.

Njëherë e një kohë, nëse dëshironit një super veturë të ‘egër’, zgjedhjet tuaja ishin të kufizuara dhe zakonisht merreshin nga Italia. Këto ditë vlen e kundërta, pasi kompanitë po dalin nga hijet pothuajse çdo javë me paraqitje fantastike dhe statistika mbresëlënëse për të tërhequr vëmendjen. Shumica e ideve vdesin dhe shkrihen si avullore të parealizuara, por Morand Cars me bazë në Zvicër shpreson të sfidojë shanset me hiper makinën e saj hibride, shkruan Motor1.

Faturuar si hiper-makina e parë që vjen nga Zvicra, Morand Cars po punon me një kompani tjetër me bazë zviceriane të quajtur Bcomp, e cila specializohet në përbërje dhe materiale të qëndrueshme. Ideja është të ndërtojnë një makinë të ngurtë që është e lehtë dhe miqësore me mjedisin, duke përdorur “përbërje me fibra natyrale” për trupin dhe brendësinë.

Sa i përket kohëve të karikimit,  thuhet se karikohet plotësisht në më pak se 10 minuta në varësi të lidhjes së karikimit.

Morand Cars aktualisht është në tre fazat e para të zhvillimit dhe ne ende nuk kemi parë një prototip fizik të kësaj përpjekje ambicioze, ndërkohë, stafi ekzekutiv përfshin njerëz me përvojë në gara dhe inxhinieri.