Travel

4 vendet më të sigurta në botë për gratë!

Interesi për udhëtimet solo vazhdon të rritet në mbarë botën, veçanërisht në mesin e grave. Hulumtimi nga Norwegian Cruise Line ka zbuluar se një në tre udhëtarë preferon të udhëtojë vetëm, dhe veçanërisht gratë e moshuara janë duke e udhëhequr këtë trend.

Sipas hulumtimit të brendshëm nga rrjeti i udhëtimeve Virtuoso, rritja më e madhe e udhëtimeve solo në vitin 2022 erdhi nga gratë e moshës 65 vjeç e lart. Ndërsa ata përbënin vetëm 4% të udhëtarëve të vetëm në 2019, ata përbënin 18% të udhëtarëve të vetëm në 2022. Pavarësisht trendit në rritje në udhëtimet e vetme, gratë ende përballen me sfida unike kur shkojnë vetëm jashtë vendit.

Ndërsa kudo në botë duhet të jetë e sigurt për gratë për të udhëtuar, realiteti është se gratë ende përballen me diskriminim dhe shqetësime për sigurinë në çdo pjesë të botës. Thënë kështu, shumë vende kanë bërë një përpjekje të bashkërenduar si për të përmirësuar sigurinë për gratë ashtu edhe për të matur qëndrimet që banorët femra kanë ndaj sigurisë në vendin e tyre.

1. Sllovenia

E renditur në krye të indeksit WPS për Evropën Qendrore dhe Lindore, Sllovenia ka bërë përparime të mëdha në perceptimin e sigurisë së grave në vitet e fundit, me 85% të grave që ndjehen të sigurta këtu, sipas indeksit. Kur Claire Ramsdell mbërriti për herë të parë në kryeqytetin dhe qytetin më të madh të Sllovenisë, Lubjanë, ajo endej rrugëve gjatë natës duke bërë fotografi.

Ajo gjithashtu e gjeti qytetin shumë të lëvizshëm dhe transportin publik në të gjithë vendin të besueshëm dhe të gjerë. Për ata që kërkojnë të bashkohen me udhëtarët me të njëjtin mendim, ajo rekomandon Ljubljanayum Food Tours dhe Food Tour Ljubljana. Qoftë e grupuar apo e vetme, ajo thotë se udhëtarët duhet të porosisin një štruklji me arra hikërror, një ëmbëlsirë të mbushur me brumë, nga Moji Štruklji, për të cilën ajo thotë se është “një nga ëmbëlsirat më të mira ndonjëherë” dhe të provojnë gelaton me famë botërore në Cacao.

Si një alpiniste e zjarrtë, Ramsdell erdhi në Slloveni posaçërisht për të eksploruar jashtë dhe malet alpine në të gjithë vendin dhe zbuloi se ato ofronin një përzierje ideale të vetmisë dhe sigurisë. Ramsdell tha:

Ndërsa shpesh ndihesha sikur isha në shkretëtirë, gjithashtu e dija gjithmonë se një qytet ishte afër nëse do të ndodhte një lloj emergjence. Unë nuk u ndjeva plotësisht vetëm, gjë që siguron paqe mendore.

Ajo rekomandon që vizitorët të ndalen pranë lumit bruz Soça, i cili është në anën perëndimore të vendit afër kufirit italian dhe ishte një vend xhirimi për Kronikat e Narnia. Ndërsa alpinistët mund të shijojnë shëtitjet paqësore përgjatë ujit, edhe ata që udhëtojnë me makinë mund të tërhiqen për të eksploruar urat e varura të këmbësorëve mbi lumë.

2. Ruanda

Me 55% të parlamentit të saj të përbërë nga përfaqësuese gra, Ruanda renditet numri një në botë për barazinë gjinore në parlament, sipas WPS. Ai gjithashtu renditet lart në perceptimin e indeksit për sigurinë e komunitetit dhe renditet i gjashti në botë në indeksin Global Gender Gap, i cili mat se sa i drejtë është një vend në aspektin ekonomik, arsimor, kujdesit shëndetësor dhe pjesëmarrjes politike.

Rebecca Hansen e pa këtë nga dora e parë kur u transferua në Ruanda nga Danimarka në vitin 2019, duke e parë se ishte jashtëzakonisht e sigurt për udhëtime të vetme. Ajo tha:

Ka polici, siguri dhe ushtri përreth pothuajse në të gjitha lokacionet dhe gjatë gjithë kohës së ditës dhe natës. Në fillim mund të duket frikësuese, por shpejt do të mësoni se të gjitha këto uniforma janë njerëz miqësorë që janë gjithmonë të gatshëm të ndihmojnë.

Ajo tha se njerëzit në përgjithësi nuk ju shqetësojnë, por mund të praktikojnë anglishten e tyre me një “Si jeni?” ose “Mirëmëngjes”, veçanërisht nga fëmijët e shkollës. Anglishtja dhe frëngjishtja janë dy nga gjuhët zyrtare të Ruandës, së bashku me Kinyarwanda dhe Kisuahili, duke ulur pengesën gjuhësore këtu. Edhe njerëzit që nuk flasin anglisht janë të lumtur të ndihmojnë dhe të tregojnë udhëzime nëse humbisni, tha ajo.

Ruanda është mbajtur prej kohësh si një lider në punën e saj të paqes dhe pajtimit pas gjenocidit të popullit Tutsi në vitin 1994. Vendi ka memorialë të shumtë, por Hansen u sugjeron vizitorëve të përjetojnë Memorialin e Gjenocidit Kigali në kryeqytet, i cili jo vetëm tregon historinë e gjenocidit këtu, por edhe shembuj të tjerë anembanë globit dhe rreziqet që bota ende përballet nga ky kërcënim.

3. Emiratet e Bashkuara Arabe

Me rezultatet më të larta në WPS brenda Lindjes së Mesme dhe Afrikës së Veriut për shkollimin e grave dhe përfshirjen financiare, Emiratet e Bashkuara Arabe vazhdojnë të jenë lider në barazinë gjinore në rajon dhe së fundmi kanë arritur barazinë gjinore në parlamentin e tyre. Ai gjithashtu renditet më i larti nga të gjitha vendet në indeksin në kategorinë e sigurisë në komunitet, me 98.5% të grave të moshës 15 vjeç e lart që raportojnë se “ndihen të sigurta duke ecur vetëm natën në qytetin ose zonën ku ata jetojnë”.

Dubai, në veçanti, është renditur si qyteti më i sigurt për udhëtarët femra të vetme bazuar në një indeks nga kompania e sigurimit të udhëtimit Insure My Trip. Ndikuesja Sandy Aouad, e cila e ndan kohën e saj duke jetuar mes Parisit dhe Dubait, thotë se është ndjerë gjithmonë e sigurt në qytet, madje edhe në periferi.

Japonia

E renditur një nga 10 vendet më të sigurta në botë nga Indeksi Global i Paqes për shkallën e saj jashtëzakonisht të ulët të krimit të dhunshëm dhe numrin e ulët të konflikteve të jashtme ose të brendshme, Japonia ka një kulturë të makinave të metrosë vetëm për gratë (gjatë periudhave dhe rrugëve të caktuara ) dhe akomodime vetëm për gratë që mund ta bëjnë atë të ndihet më e sigurt për gratë që udhëtojnë vetëm.

Ngrënia e vetme dhe aktivitetet solo janë gjithashtu më shumë një normë kulturore këtu sesa gjetkë. “Për shkak të shpopullimit, njerëzit që nuk duan të martohen dhe që e vlerësojnë si kulturë “kohën tonë solo”, ka kaq shumë gjëra që rrethojnë udhëtimin “solo””, tha Mika White, e cila ka lindur në Japoni dhe është themeluesja e firmës turistike “White Chapter” . “Revistat shfaqin gjithmonë karaoke më të mira solo, dyqane solo ramen dhe solo onsen.”

Lulu Assagaf, i cili u zhvendos këtu nga Indonezia 20 vjet më parë, u ndje i sigurt këtu menjëherë. “Vendasit ju bëjnë të ndiheni si në shtëpi dhe janë të lumtur të ndihmojnë të huajt,” tha Assagaf, i cili tani punon si drejtues turne për Intrepid Travel. Megjithatë, nëse jeni duke udhëtuar në zona më rurale, ajo rekomandon të shkoni me një udhëzues pasi anglishtja ka më pak gjasa të flitet.

Meqenëse të ngrënit solo është një normë këtu, Assagaf rekomandon të shikoni skenën e ushqimit, veçanërisht në Kioto, Osaka dhe Tokio. Vendi i saj i preferuar në Tokio është zona Shinjuku San-Chome, e cila ka shumë restorante, jetë nate dhe izakaya lokale (një version japonez i një pijetoreje).