Lifestyle

6 shenja që tregojnë se jeni nën stres të vazhdueshëm por nuk po e kuptoni…

Nuk është gjithmonë e lehtë të ulesh dhe të thuash atë që të shqetëson. Mund të mos keni as kohë për këtë, ose thjesht mund të mendoni se gjithçka është perfekte në jetën tuaj. Sidoqoftë, trupi juaj nuk gënjen kurrë dhe kur nuk arrini ta dëgjoni atë, ju merrni “mesazhe”. Ato priren të jenë të pakëndshme, por trupi juaj i përdor ato si mjetin e fundit për t’ju kontaktuar për ndihmë.

Ne ju deshifrojmë sinjalet që trupi juaj po ju dërgon në mënyrë të dëshpëruar për t’ju lajmëruar se po kaloni një situatë stresuese:

1. Ju kërcitni dhëmbët.

Shkaku më i madh i kërcitjes së dhëmbëve është stresi. Ju mund ta gjeni veten duke kafshuar ose shtrënguar dhëmbët në mënyrë të pandërgjegjshme gjatë ditës ose gjatë gjumit. Ju gjithashtu mund të vini re se dhëmbët tuaj duken më të shkurtër se zakonisht.

2. Ju djersitni shumë.

Djersitja ndodh për shumë arsye: stërvitja, temperaturat e larta ose kur truri juaj percepton një kërcënim. Megjithatë, nëse djersitni vazhdimisht, mund të jetë një shenjë se jeni tepër në ankth.

3. Ju bien më shumë flokë se zakonisht.

Gjetja e më shumë flokëve në banjë ose në krehër mund të jetë një shenjë e stresit të fshehur. Trazirat emocionale mund të prishin fazën e rritjes së ciklit të flokëve. Ju mund të përjetoni rënie të flokëve 6-12 javë pas një ngjarjeje stresuese.

4. Keni njolla të kuqe.

Nëse nuk vuani nga alergjitë, por keni njolla të kuqe në lëkurë mund të keni kaluar një situatë stresuese. Për më tepër, mund të keni edhe njolla të kuqe në gojë për shkak të stresit. Ju mund të keni qenë aq të ndikuar emocionalisht sa trupi juaj ka lëshuar disa kimikate që ndryshuan reagimin e trupit tuaj ndaj funksioneve të tjera të tij.

5. Syri juaj dridhet gjatë gjithë kohës.

Stresi mund t’i japë sinjale të pazakonta trurit dhe muskujve të fytyrës. Si pasojë, syri juaj dridhet në mënyrë të pakontrolluar. Ju mund të vini re lëvizjen e pavullnetshme të qepallës së poshtme ose, në raste të rralla, të asaj të sipërme. Në disa raste, dridhja zgjat për javë apo edhe muaj.

6. Goja juaj është gjithmonë e thatë.

Nëse jeni vazhdimisht të etur dhe nuk keni ngrënë asgjë të kripur, kushtojini vëmendje shëndetit tuaj emocional. Periudhat e gjata të stresit bllokojnë gjëndrat tuaja të pështymës, duke ju lënë me gojë të thatë. Ju gjithashtu mund të keni vështirësi në gëlltitje për shkak të asaj se sa të dehidratuar jeni.