Lifestyle

7 zakonet që ju pengojnë të bëni një gjumë të mirë gjatë natës!

Edhe pse një gjumë i dobët i natës mund të ndikojë në shëndetin tuaj, pamjen dhe cilësinë e përgjithshme të jetës tuaj, 35% e të rriturve flenë më pak se 7 orë në natë. Ndërsa shqetësimet dhe stresi mund të ngatërrojnë trurin tuaj dhe të shtojnë netët e shqetësuara, ka disa zakone të përditshme ku mund të ndikojnë që ju të bëni një gjumë më të mirë.

Ja se cilat zakone para gjumit ia vlen të prishen për hir të një gjumi të mirë gjatë natës.

1. Duke u “hedhur” menjëherë në shtrat

Në fund të një dite të ngarkuar, gjithçka që ndoshta dëshironi të bëni është që më në fund të vendosni kokën në një jastëk. Por krijimi i disa ritualeve relaksuese të mbrëmjes mund të ndihmojë trurin tuaj të vendosë një hapësirë midis ditës dhe natës dhe do t’ju ndihmojë të bini në gjumë më shpejt. Rutina juaj para gjumit mund të përfshijë një dush të ngrohtë ose leximin e një libri të mirë. Ritualet tuaja të mbrëmjes nuk duhet të jenë të ndërlikuara, thjesht zgjidhni diçka që qetëson mendjen tuaj, e cila do t’ju ndihmojë të relaksoheni më lehtë.

2. Pirja e çajit të zi para se të shkoni në shtrat

Çajrat bimorë janë të njohur për efektet e tyre qetësuese dhe janë përdorur për të trajtuar pagjumësinë prej vitesh. Dhe megjithëse shumë çajra, si kamomili ose livando, mund t’ju ndihmojnë të relaksoheni dhe madje të përmirësoni cilësinë e gjumit tuaj, disa pije funksionojnë anasjelltas. Për shembull, çaji i zi ka nivel të lartë të kafeinës dhe mund të shkaktojë nervozizëm dhe pagjumësi.

3. Fjetja nën një batanije të gabuar

Ndërsa nuk mund të flemë pa një batanije, zgjedhja e duhur e saj është thelbësore për një gjumë të mirë të natës. Batanijet e bëra nga poliesteri janë të lehta për tu larë dhe kujdesur, por ato nuk janë zgjidhja më e mirë kur bëhet fjalë për të fjetur më mirë. Poliesteri është një material sintetik, që do të thotë se nuk merr frymë dhe nuk do të lejojë që trupi juaj të rregullojë temperaturën e tij, duke ju bërë të ndiheni të nxehtë dhe të djersitur. Në vend që të blini një batanije poliestër, zgjidhni atë të bërë nga leshi, pasi do t’ju mbajë ngrohtë dhe lëreni lëkurën tuaj të marrë frymë.

4. Shkuarja në palestër në mbrëmje

Ushtrimi ju ndihmon të relaksoheni dhe të heqni qafe ankthin, i cili, nga ana tjetër, do të përmirësojë gjumin tuaj. Por stërvitja shumë vonë gjatë ditës mund të bëjë më shumë dëm sesa mirë. Shkuarja në palestër brenda një ore para gjumit nuk do të lejojë që temperatura e trupit tuaj të bjerë, duke ju bërë të bini në gjumë dhe të zgjoheni gjatë natës. Nëse jeni një “buf nate” dhe preferoni të stërviteni natën, përmbajuni ushtrimeve me intensitet të ulët të paktën 4 orë para se të shkoni në shtrat.

5. Anashkalimi i konsumimit të vaktit të mëngjesit

Mëngjesi është vakti më i rëndësishëm i ditës. Dhe megjithëse thjesht mund të mos keni kohë gjatë orëve të zëna të mëngjesit, nxitimi duke dalur nga shtëpia pa ngrënë ndikon jo vetëm në peshën dhe aftësinë tuaj për t’u përqendruar, por edhe në cilësinë e gjumit. Njerëzit të cilët rregullisht anashkalojnë mëngjesin kanë më shumë gjasa të flenë dobët dhe të zgjohen duke u ndjerë të çuditshëm.

6. Veshja e pizhameve në shtrat

Në mbrëmje, asgjë nuk duket më tërheqëse sesa të vishni pizhamet tuaj të preferuara dhe më në fund të shkoni në shtrat. Por disa pizhame janë në të vërtetë shumë të ngrohta për ju dhe mund të ndërhyjnë në gjumin tuaj. Zgjidhni veshje të lehta gjumi të bëra nga pëlhura natyrale si liri ose pambuku.

7. Qilimi në dhomën tuaj të gjumit.

Tapetet mund ta bëjnë çdo dhomë të duket komode, por ti kesh ato pranë shtratit tuaj nuk është zgjidhja më e mirë kur është fjala për një gjumë të mirë të natës. Qilimat mund të kapin pluhurin dhe merimangat lehtë dhe i bën ato një terren të përsosur për mbarështimin e baktereve të dëmshme. Studimet kanë treguar se cilësia e ajrit të brendshëm është thelbësore për gjumin tuaj dhe madje mund të ndikojë në performancën tuaj të ditës tjetër.