Celebrities Film & Tv Magazine Showbiz

‘Beetlejuice 2’ më në fund po xhirohet dhe zyrtarisht do të vijë drejt ekranit të madh!

Duke vënë në fund atë që mund të jetë një nga mundësitë e filmit më gjenerues të thashethemeve në historinë e kinemasë, fantazma me e njohur më në fund po merr momentin e tij të ardhshëm të madh. “Beetlejuice 2”, vazhdimi i shumëpritur i kryeveprës makabre të Tim Burton të vitit 1988, do të publikohet në shtator të vitit 2024, konfirmoi Warner Bros për CNN të martën. Filmi i ri thuhet se do të shfaqë rikthimin e yjeve origjinale Michael Keaton dhe Winona Ryder, si dhe shtimin e yllit të “Wednesday” dhe “Scream VI”, Jenna Ortega.

Me aktorët e Keaton, Ryder, Alec Baldwin dhe Geena Davis, “Beetlejuice” ishte një histori origjinale e errët, qesharake dhe shpikëse që u shndërrua në një sukses kritik dhe financiar, duke krijuar filma vizatimorë si dhe një muzikal të Broadway-it të mbyllur së fundmi. Suksesi i filmit të parë ishte kryesisht falë kastit, duke shfaqur Keaton si një poltergeist që flet shpejt dhe shumë i papërshtatshëm, i cili kërkon të përfitojë nga Maitlands “të vdekur së fundmi” (Baldwin dhe Davis) si dhe nga qiramarrësit e rinj të banesës së tyre të mëparshme.

Spekulimet për një vazhdim të mundshëm kanë qarkulluar prej vitesh, me CNN që raportoi për herë të fundit në vitin 2016 se Ryder mendoi “do të ishte mirë nëse do të ndodhte, nëse do të ishin rrethanat e duhura”. Të dy Burton dhe Keaton gjithashtu lanë të kuptohet se një vazhdim ishte i mundur që në vitin 2013. Është e paqartë nëse greva e vazhdueshme e shkrimtarëve do të ndikojë në afatin kohor të mundshëm të prodhimit të “Beetlejuice 2” ose orarin e lëshimit.

Premiera e filmit aktualisht është vendosur në kinema të premten, më 6 shtator 2024.