Aktualitet Bota

Dalai Lama kërkon falje pas zemërimit që shkaktoi videoja ku ai i kërkon një fëmije të ‘thithë’ gjuhën e tij(VIDEO)!

Dalai Lama ka kërkuar falje pasi u shfaq një video që tregonte liderin shpirtëror duke puthur një fëmijë në buzë dhe më pas i kërkon “t’i thithte gjuhën” në një ceremoni në Indinë veriore. Në një deklaratë të hënën, zyra për Dalai Lama tha se ai “dëshiron t’i kërkojë falje djalit dhe familjes së tij, si dhe miqve të tij të shumtë në mbarë botën, për lëndimin që mund të kenë shkaktuar fjalët e tij”, duke shtuar se ai “i vjen keq” për incidentin.

“Shenjtëria e tij shpesh ngacmon njerëzit që i takon në një mënyrë të pafajshme dhe lozonjare, madje edhe në publik dhe para kamerave”, thuhet në deklaratë. Kërkimi i faljes nga ana e tij vjen pasi një video e shkëmbimit, e cila ndodhi gjatë një ngjarjeje në qytetin kodrinor të Dharamshala në shkurt, u bë virale në mediat sociale me shumë përdorues që kritikuan veprimet e Dalai Lamës.

Në video, djali i ri mund të shihet teksa i afrohet fituesit të çmimit Nobel për Paqe përpara se të pyesë:

A mund të të përqafoj?

Më pas, udhëheqësi shpirtëror 87-vjeçar e fton djalin në skenë dhe tregon faqen e tij dhe thotë, “së pari këtu”, duke e shtyrë djalin t’i japë një përqafim dhe një puthje. Më pas Dalai Lama tregon buzët e tij dhe thotë:

Atëherë më në fund mendoj edhe këtu.

Më pas ai tërheq mjekrën e djalit dhe e puth në gojë. “Dhe tani më thith gjuhën,” thotë ai pas disa sekondash, duke nxjerrë gjuhën. Identiteti i djalit nuk bëhet i ditur. Ai ishte në një ngjarje me Fondacionin M3M, krahu filantrop i kompanisë indiane të pasurive të paluajtshme M3M Group, me qendër në Dharamshala, ku Dalai Lama jeton në mërgim të përhershëm. CNN ka kontaktuar me Fondacionin M3M për komente.

Në përgjigje të incidentit, grupi i shquar i të drejtave të fëmijëve me bazë në Delhi, Haq: Qendra për të Drejtat e Fëmijëve, i tha CNN në një deklaratë se dënon “të gjitha format e abuzimit të fëmijëve”. Ai shtoi:

Disa lajme i referohen kulturës tibetiane për shfaqjen e gjuhës, por kjo video sigurisht që nuk ka të bëjë me ndonjë shprehje kulturore dhe edhe nëse është, shprehje të tilla kulturore nuk janë të pranueshme.

Dalai Lama aktual, Tenzin Gyatso, është figura më e njohur budiste e gjallë në botë. Udhëheqësi kryesor shpirtëror i shkollës “Kapelja e Verdhë” e budizmit tibetian, Dalai Lama nderohet nga miliona si rimishërimi i 13 paraardhësve të tij. Udhëheqësi shpirtëror ka qenë i vendosur në Indi që nga viti 1959, pas një kryengritjeje të pasuksesshme tibetiane kundër forcave pushtuese kineze.

Ai më vonë krijoi një qeveri në mërgim në qytetin verior indian të Dharamshala, duke udhëhequr mijëra tibetianë që e ndoqën atje. Incidenti i shkurtit nuk është hera e parë që tetëvjeçari ka ngjallur polemika në vitet e fundit. Ai kërkoi falje pas një interviste të vitit 2019 me BBC, gjatë së cilës ai tha se nëse një Dalai Lama femër duhet ta pasojë atë, ajo “duhet të jetë më tërheqëse”.