Celebrities Film & Tv Showbiz

Edhe pas incidentit në “Oscars 2022” Will Smith vazhdon ende të korrë sukses dhe të fitojë çmime!

Will Smith mori një tjetër vlerësim për performancën e tij në filmin “King Richard” tre muaj pasi u ndalua të merrte pjesë në Academy Awards për një dekadë për shkak të shuplakës së të tij në ceremoninë e këtij viti të “Oscars 2022”. Në ceremoninë e ndarjes së çmimeve “BET Awards” Smith, 53 vjeç, fitoi çmimin për aktorin më të mirë për dramën sportive, e cila gjithashtu fitoi çmimin e filmit më të mirë, megjithëse ai nuk mori pjesë në shfaqjen e çmimeve për të pranuar fitoren personalisht.

Aktorët e tjerë në kategori (që përfshin edhe shfaqje televizive) ishin Adrian Holmes dhe Jabari Banks për “Bel Air”, Anthony Anderson për “Black-ish”, Damson Idris për “Snowfall”, Denzel Washington për “The Tragedy of Macbeth”, Forest Whitaker për “Respect” dhe “Godfather of Harlem” gjithashtu edhe Sterling K. Brown për “This Is Us”.

Smith gjithashtu fitoi më parë një çmim BAFTA, Golden Globe, NAACP Image Award, SAG Award, Critics Choice Award dhe Oscar për “King Richard”, në të cilin ai luan rolin e trajnerit të njohur të tenisit dhe njëkohësisht babai i Venus dhe Serena Williams,  Richard Williams.

Fitorja e tij e madhe e çmimit “Oscar” u la në hije kur Smith doli në skenë dhe goditi Chris Rock pasi komediani bëri një shaka për gruan e tij Jada Pinkett Smith. Jada jeton me alopecia dhe Smith shpjegoi në një deklaratë ditë më vonë se linja e grushtit ishte “shumë e madhe për mua” dhe ai “reagoi emocionalisht”.

Dëshiroj të të kërkoj falje publike, Chris. Unë isha jashtë linjës dhe gabova. Jam i turpëruar dhe veprimet e mia nuk ishin tregues i burrit që dua të jem. Nuk ka vend për dhunë në një botë dashurie. dhe mirësinë.

Këto ishin fjalët që Smith tha duke dhënë më vonë dorëheqjen nga Akademia, e cila më pas e ndaloi atë të merrte pjesë në ceremonitë e tyre për 10 vitet e ardhshme. Në deklaratën e tij për dorëheqjen, Smith tha:

Unë privova kandidatët dhe fituesit e tjerë nga mundësia e tyre për të festuar dhe për t’u lavdëruar për punën e tyre të jashtëzakonshme. Jam zemërthyer. Akademia për t’iu rikthyer punës së jashtëzakonshme që bën për të mbështetur krijimtarinë dhe artin në film.