Lifestyle

‘Frika’ e kthimit në punë pas festave/Si të përballeni me këtë ndjesi…

Shumë njerëz kanë shijuar një pushim të gjatë për festa, pa e-mail-e, klientë të ndërlikuar, kolegë irritues dhe më tepër. Por për shumë prej tyre kjo periudhë ka marrë fund, pasi jeta e zyrës dhe realiteti i vitit 2022 është rivendosur përsëri. Për shkak të kohës së zgjatur të pushimit, ky ankth dhe tmerr i kthimit në punë është përforcuar dhjetëfish.

Këshilluesja Natalie Trice thotë se:

Pas një pushimi dhe rifreskimi, ankthi i kthimit në punë mund të jetë shumë real. Është krejtësisht e natyrshme të shqetësohesh për atë që fshehin ditët dhe javët në vijim, por përpiqu të mos lejosh që kjo të ndikojë për keq te ty.

Nëse ndjeheni të shqetësuar për kthimin në punë, ekspertët kanë ndarë disa gjëra të thjeshta për t’u mbajtur mend:

1.Mundohuni të arrini në rrënjën e shqetësimit tuaj

Natalie thekson se eksplorimi i asaj që po shkakton rritjen e emocioneve tuaja është një vend i mirë për të filluar. Ajo thotë:

A është një klient i vështirë, mungesë sfide apo një koleg të cilin thjesht nuk e shihni në sy? A jeni duke punuar me orë të gjata apo jeni nervoz për të udhëtuar me tren pasi COVID-i vazhdon të dominojë jetën tonë? Duke përcaktuar me saktësi se çfarë i shkakton problemet, mund të filloni ta zbërtheni këtë dhe të vendosni strategji përballuese të tilla si organizimi i takimeve, kërkesa për të punuar në shtëpi ose biseda me menaxherin tuaj për përgjegjësi të reja.

2.Flisni se si ndiheni

Nuk mund të mohohet që stresi pas festave është diçka e ndjerë nga shumë njerëz, të të gjitha moshave, kështu që biseda me një anëtar të familjes ose një mik mund t’ju bëjë të ndiheni pak më mirë. Dr. Jeanina Mahrenholz nga Klinika Mjekësore e Farmacisë Chelsea thotë se:

Diskutoni se si ndiheni me një mik, apo edhe me një koleg, pasi në këtë rast të veçantë ndarja mund të zvogëlojë stresin dhe ankthin.

3.Flini një natë herët

Dr. Jeanina shton se gjumi i mirë do t’ju bëjë të ndiheni më mirë dhe gjithashtu ndihmon në luftimin e ankthit të mesit të natës.

Një ditë para ditës suaj të parë të punës, flini herët, lërini pajisjet tuaja elektronike, shkruani shqetësimet tuaja dhe pesë gjërat për të cilat jeni më mirënjohës dhe lejoni trupin dhe mendjen tuaj të pushojë.

4.Planifikoni javën tuaj

Ankthi dhe stresi shpesh mund të vijnë nga ndjenja jashtë kontrollit kështu që të marrësh pak kohë për të planifikuar javën në vijim mund të ndihmojë në kundërshtimin e kësaj.

Dr. Jeanina thotë se:

Krijoni dhe përgatitni një rutinë të ngadaltë të punës dhe jetës gjatë dy javëve të para, e cila mund të përfshijë disa ushtrime të lehta, ndoshta disa planifikime shtesë të vakteve të shëndetshme.

5.Meditoni dhe merrni frymë

Frymëmarrja e thellë është një mënyrë e thjeshtë dhe efektive për të qetësuar trupin kur jemi të tensionuar. “Meditimi dhe ushtrimet e frymëmarrjes, edhe gjatë javës së parë në punë mund të ndihmojnë gjithashtu”,-shton Dr. Jeanina.

Ekspertët kanë thënë më parë se frymëmarrja e thellë ndihmon në rritjen e furnizimit me oksigjen të trurit. Kjo, nga ana tjetër, stimulon sistemin nervor parasimpatik, i cili kontrollon funksionet trupore gjatë kohës së stresit.

6.Krijoni një listë të gjërave që duhen bërë

Ndonjëherë është sasia e madhe e punës që na pret ajo që mund të shkaktojë stres dhe ankth. Por Dr. Becky Spelman, një psikologe dhe drejtoresh klinike thotë se zbërthimi i listës së gjërave që duhen bërë në copa të menaxhueshme mund t’ju ndihmojë. Ju madje mund të filloni ta bëni që sonte, nëse ndiheni të shqetësuar për të nesërmen, në këtë mënyrë do të ndiheni pak më të përgatitur.

“Mund të jetë dërrmuese kur puna është grumbulluar plotësisht pas pushimit dhe është krejt normale që kjo të shkaktojë ankth dhe madje edhe stres për njerëzit”, shpjegon Dr. Becky.

Është mirë t’i ndash detyrat. Kjo i bën gjërat më të menaxhueshme dhe e bën më të lehtë fillimin. Nëse ne mund të përmirësojmë perceptimin tonë për aftësinë për t’i kryer gjërat dhe për të trajtuar të gjitha detyrat, atëherë stresi reduktohet, sepse në thelb ai ka të bëjë me perceptimin e paaftësisë për t’i përballuar të gjitha.