Fashion

Gjithçka që ndodhi në Javën e Modës në Londër 2023!

Java e Modës në Londër nisi me një fund, ose një lamtumirë, një prej figurave më me ndikim në modën britanike, Vivienne Westwood.
Në prag të ditës së parë të shfaqjeve vjeshtë-dimër 2023, stilisti, i cili vdiq në dhjetor, u festua në Londër në Katedralen Southwark në një shërbim përkujtimor ku morën pjesë personalitete të modës, duke përfshirë Kate Moss, Marc Jacobs dhe Helena Bonham Carter.
Stilistja Matty Bovan, u shpreh në lidhje me ndikimin e stilistes dhe aktivistes së ndjerë, Vivienne Westwood si më poshtë:

Westwood arriti te njerëzit që nuk ishin në modë, ajo arriti breza të rinjsh që kurrë nuk do të kishin parë modën ose kurrë nuk do të kishin ndjerë se mund të shikonin modën. Pa Vivienne, nuk mendoj se do të isha një stiliste.

Ishte një program i mbushur plot, brenda të cilit markat e reja tejkaluan në numër etiketave më të njohura si Burberry dhe Christopher Kane. Debutimet ishin të bollshme si labeli grek “Di Petsa” bëri skenën e saj të parë dhe në mënyrë të përshtatshme teatrale, pas organizimit të një prezantimi në vitin 2020. Buerlangma u shfaq në Londër për herë të parë, duke e mbyllur orarin me një sërë maskash djallëzore me brirë dhe doreza të gjata të gishtave të këqij. Më e rëndësishmja, Daniel Lee dorëzoi me sukses koleksionin e tij të parë për Burberry të hënën mbrëma, duke paraqitur një estetikë komode, të frymëzuar nga punk për shtëpinë e trashëgimisë britanike. Të martën, tre stilistë ukrainas prezantuan koleksionet e tyre vjeshtë-dimër të krijuara gjatë konfliktit.

Pikat e tjera kryesore përfshinin stampat e kafshëve të krijuara nga AI, mendoni fjalë për fjalë derrkucët, zogjtë e vegjël dhe minjtë në Christopher Kane, shirita të shijshëm në vendin e eyelinerit në Simone Rocha, një shfaqje me tematikë detare të S.S. Daley të dielën mbrëma dhe një seri nusesh prej fildishi fustane në Richard Quinn.

Përgjatë ngjarjes pesë-ditore, pati momente të ndryshme të kastit që në fund u ndjenë të pakta. Kurbet ishin të bollshme në shfaqjen e Di Petsa-s të mbushur me urtë dhe stilistja me origjinë braziliane Karoline Vitto e ndërtoi edhe një herë koleksionin e saj duke pasur në mendje trupat më të mëdhenj. Sinead O’Dwyer e filloi javën drejt me një nga kastet më të larmishme të modeleve, përfshirë trupat më të mëdhenj, një modele që përdor një karrige me rrota dhe një modele shtatzënë, por batica e përgjithshme u shtrembërua, një sinjal i betejës për të vërtetën.