Fashion

Materialet prej gëzofi dhe shishet e ujit në dorë, elementet që shoqëruan shfaqjes e re të markës Burberry!

Marka luksoze britanike Burberry zbuloi shfaqjen e saj të parë në pasarelë nën drejtimin e drejtorit të ri kreativ Daniel Lee në Javën e Modës në Londër të hënën dhe nuk kishte asnjë pallto ngjyrë bezhë në horizont. Marka është më së shumti e njohur për palltot e saj elegante dhe funksionale të shpikura gjatë Luftës së Parë Botërore. Por Lee, e cila iu bashkua Burberry në shtator, e çoi shtëpinë e modës në një drejtim krejt të ri me një koleksion debutues me lesh artificial dhe pupla, slogani T -këmisha dhe stampa lozonjare të rosave.

Dizajnerit 37-vjeçar britanik u vlerësua për rigjallërimin e markës luksoze italiane Bottega Veneta me aksesorë jashtëzakonisht të njohur si këpucë dhe çanta gjatë qëndrimit të tij atje dhe shumë në industrinë e modës ishin të etur të dinin nëse ai mund të bënte të njëjtën magji në Burberry. Shefi ekzekutiv i Burberry, Jonathan Akeroyd, tha vitin e kaluar se ai ishte duke u mbështetur në aftësinë e Lee për të rritur ndjeshëm shitjet e aksesorëve të markës dhe “të merrej me britanikitetin në një mënyrë moderne”.

Në shfaqjen e së hënës, modeli i kontrollit të firmës së markës u shfaq në ngjyrë vjollce, jeshile shishe dhe ngjyrë kafe në çdo gjë, nga kostumet e meshkujve deri te trikotazhet, fundet, getat dhe shallet e leshta. Lee dukej se nënvizonte një temë komoditeti përballë motit britanik dhe shumë prej modeleve shtrëngonin shishet e ujit të nxehtë me një printim që përputhej me veshjet e tyre.

Kapelet dhe çantat dramatike me lesh artificial me përmasa të mëdha, të zbukuruara me pupla dhe gëzof, gjithashtu u shfaqën dukshëm. Modelet e meshkujve mbanin pantallona të ngushta dhe të gjera, të veshura me jakë polo të ngushta deri në lëkurë dhe zinxhirë dhe pajisje argjendi, të kombinuara me një gamë të kuqe dhe të zezë, duke lënë të kuptohet një estetikë të frymëzuar nga punk. Por kishte edhe prekje humoristike, të tilla si një kapele leshi me kapak, e veshur me një kokë rosë të thurur.

Shfaqja tërhoqi të famshëm, duke përfshirë regjisorin e filmit Baz Luhrmann, reperin Stormzy dhe modelet Naomi Campbell dhe Rosie Huntington-Whiteley në rreshtin e parë të tij. Burberry është tradicionalisht tërheqja më e madhe në Javën e Modës në Londër, e cila gjithashtu shfaq sfilata nga stilistë duke përfshirë Christopher Kane, Erdem, Emilia Wickstead dhe Roksanda Ilincic. Ekranet në Londër përfundojnë të martën, kur turma e modës zbret në Javën e Modës në Milano për më shumë shfaqje të sezonit të ri të pistës.