Sport

Inter Miami humbet ndeshjen e parë që nga ardhja e Lionel Messi-t, pasi superylli argjentinas mungoi!

Që nga ardhja e Lionel Messi-t në Inter Miami, klubi ka përjetuar një kthesë në fatin e tij, duke mbetur i pamposhtur në 11 ndeshje pas një serie prej nëntë ndeshjesh pa fitore. Por gjithçka ndryshoi të shtunën pasi Inter Miami u zhyt në një humbje 5-2 kundër Atlanta United, pasi doli në fushë pa Messin, i cili u pushua për herë të parë që nga nënshkrimi për klubin në korrik. Inter Miami shënoi i pari pas një goli të mrekullueshëm të Leonardo Campana në minutën e 25-të, pasi ai kontrolloi topin me gjoks, e goditi atë mbi një mbrojtës dhe e hodhi me breshëri në rrjetë.

Megjithatë, Atlanta United shënoi tre gola pa përgjigje në vetëm tetë minuta, me mirësjellje të Tristan Muyumba, një autogol i Miami dhe Brooks Lennon, për të kaluar në epërsi 3-1 në pjesën e parë. Inter Miami shkurtoi deficitin e Atlantës në minutën e 52-të pasi Campana ktheu një penallti nga pika e parë pas një goditjeje me dorë në kuadrat, por rikthimi i tij ishte i shkurtër pasi Atlanta u largua me ndeshjen duke shënuar dy gola të tjerë nga Giorgos Giakoumakis dhe Tyler Wolff për të vulosur fitoren.

Pavarësisht mungesës së Messi-t, rreth 72,000 tifozë u mblodhën në stadiumin Mercedes-Benz në Atlanta. Një tifoz i tha Don Riddell të CNN se ai kishte paguar pothuajse 2,000 dollarë për të parë Messin të luante, ndërsa një tjetër tha se ajo “donte të shkonte në shtëpi tani” pasi mësoi se ai nuk do të luante. Një burim i klubit i tha CNN se:

Vendimi ishte marrë për të pushuar fituesin argjentinas të Kupës së Botës për shkak të numrit të ndeshjeve që ai ka luajtur që nga nënshkrimi për klubin në korrik. Fusha e terrenit në stadiumin Mercedes-Benz në Atlanta nuk luajti ndonjë rol.

Trajneri i Atlanta United, Gonzalo Pineda tha se ai mësoi përmes X, i njohur më parë si Twitter, se Messi nuk do të luante dhe i kërkoi skuadrës së tij të ndryshonte narrativën rreth lojës.

Sinqerisht, u thashë lojtarëve, ka shumë gjëra atje në atmosferë dhe gjithçka duket se ka të bëjë me Inter Miami. Ne duhet ta kthejmë këtë për ne.

Ndeshja e radhës e Inter Miami është planifikuar për të mërkurën kur klubi pret Toronto FC në stadiumin DRV PNK në Fort Lauderdale, Florida, ndërsa Atlanta gjithashtu do të luajë tjetër të mërkurën kundër D.C. United në Audi Field në Uashington D.C.