Dëgjo live TOP ALBANIA RADIO
Dëgjo live TOP GOLD RADIO
Dëgjo live MY MUSIC RADIO
Voto në THE TOP LIST
Film & Tv

Le të pushojë pak nga fama “Squid Game”, ju prezantojmë 10 filmat e tjerë më të mirë korean!

Tanimë të gjithë e dimë famën e madhe që ka marrë seriali i njohur korean “Squid Game” i cili ka tërhequr për një periudhë të shkurtër kohe miliona ndjekës në të gjithë botën. Por, duhet te jeni koshientë që “Squid Game” nuk është i vetmi. Së fundmi ‘L’officiel’ ka përzgjedhur 10 filma të tjera më të mirë koreane që nuk duhet t’i humbisni në asnjë mënyrë pa i parë.

Ju njohim me to:

1.”Poetry”

Drejtuar nga Chang-dong Lee, Poetry ndjek udhëtimin e Mija, një gruaje të vjetër që po kalon një jetë të dërrmuar nga sëmundja e Alzheimerit dhe zbulimi i një krimi të tmerrshëm familjar…

2.”The Wailing”

“The Wailing” sheh dyshime të shqetësuara të përhapura në fshatin rural të Gokseong, pasi një sërë sëmundjesh dhe vdekjesh lokale hodhën një hije të errët mbi qytet.

3.”Burning”

“Burning” tregon historinë e Jong-su, një shpërndarës i ri, i cili rilidhet me një mik të fëmijërisë Hae-mi dhe dyshon se rreziku është afër pasi takohet me një të njohur…

4.”Parasite”

“Parasite”, i drejtuar nga Bong Joon-ho, përdor rrëfimin vizualisht magjepsës për të ilustruar marrëdhënien shumëplanëshe dhe plot tension midis klanit Kim dhe familjes Park.

5.”A Taxi Driver”

“A Taxi Driver” ndjek historinë e një babai të ve dhe shofer taksie që çon një gazetar gjerman në Seul gjatë kryengritjes së vitit 1980 dhe e gjen veten në mes të një konflikti të madh.

6.”Mother”

“Mother” tregon historinë e Kim Hye-ja, një nënë që nuk do të ndalet para asgjëje për të mbrojtur sigurinë e djalit të saj…

7.”The Handmaiden”

“The Handmaiden” ndjek një mashtrues në planin e tij për të joshur një trashëgimtare japoneze me qëllimin përfundimtar për t’u martuar me të, për ta çuar në një azil dhe për …

8.”Be With You”

Kur gruaja e Woo Jin ndërroi jetë ajo premtoi të kthehej një vit më vonë në një ditë me shi. Pas një viti kujdesi për të birin dhe zie për humbjen e gruas së tij, ajo kthehet, por pa kujtesë…

9.”I Saw the Devil”

Pasi e fejuara e Kim Soo-hyeon vritet, agjenti sekret niset për të gjetur vrasësin e saj. Në udhëtimin e tmerrshëm të “I Saw the Devil”, Soo-Hyeon bëhet i fiksuar për të gjetur vrasësin e të dashurës së tij…

10.”Train to Busan”

“Train to Busan” ndjek pasagjerët në një tren teksa përpiqen të udhëtojnë të sigurt nga Seuli në Busan për t’i shpëtuar një shpërthimi zombish.