Lionel Messi largohet i dëmtuar gjatë ndeshjes së fundit të Inter Miami!

Rikthimi i Lionel Messi-t në fushë ishte jetëshkurtër pasi superylli argjentinas u hoq në minutën e 37-të të ndeshjes së Inter Miami kundër Toronto FC të mërkurën në stadiumin DRV PNK në Fort Lauderdale, Florida. Vetëm pak minuta pasi shoku i skuadrës Jordi Alba u plagos me një dëmtim të dukshëm, Messi dukej se po përjetonte shqetësim. Më pas ai hoqi shiritin e kapitenit të tij dhe ia vendosi Deandre Yedlin përpara se të dilte vetë nga ndeshja.

Messi u kthye në pankinë, ku u mbështet në karrige i zhgënjyer në dukje. Më vonë ai shkoi në dhomën e zhveshjes me tetë minuta pushim të mbetur në pjesën e parë. Trajneri i Inter Miami, Tata Martino, kur u pyet për Messin dhe Alba në pjesën e parë në transmetimin e Apple TV, tha:

Ata duhej të dilnin jashtë. Ne do t’i vlerësojmë me kalimin e ditëve.

Inter Miami do të vazhdonte të mposhtte Toronto FC 4-0. Ndeshja e së mërkurës shënoi herën e parë që Messi luan që nga 7 shtatori, kur ai ndihmoi Argjentinën në një fitore ndaj Ekuadorit në një ndeshje kualifikuese të Kupës së Botës 2026. Messi humbi ndeshjen e sezonit të rregullt të klubit në MLS kundër Atlanta United fundjavën e kaluar.

Një burim i klubit i tha CNN se:

Vendimi ishte marrë për të pushuar fituesin argjentinas të Kupës së Botës për shkak të numrit të ndeshjeve që ai ka luajtur që nga nënshkrimi për klubin në korrik. Fusha e terrenit në stadiumin Mercedes-Benz të Atlantës nuk luajti një rol në vendim.

Ndeshja e radhës e planifikuar e Inter Miami është të dielën kundër Orlando City SC. Ekipi më pas do të presë Houston Dynamo FC në finalen e Kupës së Hapur të SHBA më 27 shtator.