Dëgjo live TOP ALBANIA RADIO
Dëgjo live TOP GOLD RADIO
Dëgjo live MY MUSIC RADIO
Voto në THE TOP LIST
Lifestyle

Lumturia është këtu: Ndryshoni jetën tuaj vetëm në 10 hapa

Imagjinoni që me vetëm një ritëm të një shkopi magjik mund të ndryshoni tërë jetën tuaj.

Epo, i dashur, ju keni fuqinë ta përdorni atë shkop në çdo kohë, thjesht ju duhet besim dhe besim.

Zhvendosjet e jashtme mund të jenë të vështira për t’u bërë gjatë natës, por ndërrime të brendshme mund të ndodhin brenda sekondave.

Të gjithë e dimë ndjenjën e të qenit në një humor të mirë në një moment dhe më pas në një humor të keq në tjetrën. Imagjinoni kur mund ta përdorim atë fuqi për të ndryshuar plotësisht jetën tonë?

Bota juaj e brendshme është plotësisht nën kontrollin tuaj dhe vetëm ju keni fuqinë të lëkundni shkopin tuaj dhe t’i ktheni përvojat tuaja në diçka të dëshirueshme.

Ndonjëherë është e vështirë të kalosh në këtë kornizë të mendjes kur gjërat nuk po shkojnë mirë, por të ulesh dhe të përpiqesh të kuptosh – mund të mos kesh kontroll mbi ngjarjet që ndodhin përreth jush, mund të ketë gjëra në botën tuaj që nuk mund të ndryshohen, por ju keni kontroll të plotë dhe hyrjen në mjedisin tuaj të brendshëm, i cili nga ana tjetër mund t’ju ndihmojë të bëni ndryshimet e nevojshme në mjedisin e jashtëm, transmeton KosovaPress.

Nuk e di ku të filloni? Këtu janë 10 hapa që mund të ndryshojnë rrënjësisht jetën tuaj shpejt dhe për më mirë:

– Inventari i jetës:

Ndonjëherë është e nevojshme të rendisim çështjet kryesore në jetën tonë dhe të punojmë për atë që na shqetëson me të vërtetë. Është shumë e mundur që vetë ngjarjet të mos jenë shkaku i shqetësimit emocional, por mendimet dhe ndjenjat që shoqërohen me to.

Për të marrë kontrollin e jetës tuaj menjëherë – pyesni veten: çfarë funksionon dhe çfarë nuk funksionon? Bëni një listë.

Pohimi juaj: “Sot, unë me vetëdije zgjedh të marr kontrollin dhe të zgjedh të përballoj gjëra që nuk funksionojnë në jetën time dhe do të jem mirënjohës për ato që funksionojnë në jetën time”.

– Hapat e parë:

Shikoni listën tuaj të “gjërave që nuk funksionojnë” – çfarë ndryshimi të vogël mund të bëni për të kthyer diçka që nuk funksionon në diçka që mund të funksionojë? Lëreni të jetë diçka e vogël, mund të jetë diçka aq e thjeshtë sa – nuk do të mërzitem për këtë sot ose do t’i shkruaj një email shefit tim, por nuk do ta dërgoj.

Nëse nuk mund të mendoni për asgjë, atëherë nuk mund të ketë kuptim të shqetësoheni për të … Çdo udhëtim fillon me një hap, dhe ndërsa ecni përpara, përfundimisht do të filloni të ndryshoni jetën tuaj. Filloni sot, pa marrë parasysh sa e vogël.

Pohimi juaj: “Pavarësisht se sa i vogël është ndryshimi, sot unë po bëj një hap përpara në kthimin e diçka që nuk funksionon në jetën time në diçka që dua.”

-Merrni vendim

Është koha për të marrë një vendim. Ndonjëherë marrja parasysh e ndonjë çështjeje mund të na mbajë të mbërthyer dhe mund të krijojë blloqe energjetike që na pengojnë të ecim përpara.

Bëni një listë të avantazheve dhe disavantazheve, meditoni ose hidhni në një monedhë … është koha për të ndaluar frikën që është shkaktuar nga konsiderata. Vendosni sot që më në fund do të zgjidhni rrugën. Gjithmonë mund të ndryshoni mendje, por tani për tani, besoni në vendimin tuaj.

Pohimi juaj: «Sot, unë i jap vetes leje të largohem nga frika dhe dyshimi dhe t’u besoj instinkteve dhe vendimeve të mia. Kam besim të mjaftueshëm për të marrë një vendim që të mund të ec përpara.”

– Përmbushja:

A ndiheni i përmbushur në jetën tuaj të përditshme? Nëse jo, sot do të jeni në gjendje ta ndryshoni. Mendoni për një gjë që ju sjell lumturi, mendoj për një gjë që doni të bëni.

Tani lejoni vetes të bëni një gjë të tillë sot. Ndaloni të bëni justifikime dhe merrni kohë për të bërë diçka që doni. Mundohuni të përfshini më shumë nga pasionet tuaja në jetën tuaj të përditshme.

Pohimi juaj: “Sot zgjedh të sjell më shumë gëzim dhe pasion në jetën time, me të kuptuarit se meritoj të bëj gjëra që më bëjnë të ndjehem i gjallë dhe i përmbushur”.

– Kërkoni për “ar”:

A keni një ëndërr të cilën vazhdimisht po e pushoni? Nëse dëshiron të mësosh gjuhën angleze, të udhëtosh, të drejtosh një maratonë ose të regjistrohesh në një kurs pikture, është koha për të filluar sot.

Kur vonojmë ëndrrat dhe aspiratat, jo vetëm që ndiejmë mungesë përmbushjeje, por përfundimisht pendohemi. Sot vendosni të ndiqni ëndrrat dhe qëllimet tuaja. Filloni me gjërat e vogla, nëse doni të drejtoni një maratonë, filloni me një vrapim të lehtë njëzet minuta, bëni një ndërrim sot dhe shikoni se ndryshimi i jetës do të ndodhë.

Pohimi juaj: «Sot, unë ndaloj të shtoj ëndrrat e mia. Unë do ta rrezikoj atë dhe do të filloj të ndërmarr hapa pozitivë që më bëjnë të përmbushim ëndrrat dhe qëllimet e mia. ”

– Bëni diçka të re:

Sa kohë dëshironi të shkoni në restorantin e ri poshtë rrugës? Apo në kursin e ri të vallëzimit që keni dëgjuar? Pse të mos fillojmë një bisedë me një koleg të ri në punë? Vendosni të bëni diçka të re sot.

Të dilni nga zona juaj e rehatisë mund të hapë një botë plot mundësi dhe mund t’ju çojë në vendet për të cilat nuk keni ëndërruar kurrë. Nëse ndiheni vërtet guximshëm, pse të mos rezervoni një udhëtim në një vend të ri ose të udhëtoni në një qytet të ri? Asnjëherë nuk do të dini se çfarë mund të gjeni ose me kë mund të takoni.

Pohimi juaj: “Sot do të bëj çmos për të rritur besimin tim, të cilin duhet të dal nga zona e rehatisë dhe të provoj diçka të re. Unë mbetem i hapur për përvojat e reja dhe emocionuese që do të pasojnë.”

-Bëni një zhvendosje mendore:

A e mban zemërimin apo pakënaqësinë? Jepini vetes leje sot për të hequr dorë nga të gjitha dhe për të pastruar mendjen dhe shpirtin nga çdo gjë që nuk ju shërben më. Mundohuni të adoptoni një këndvështrim pozitiv ose të ndryshoni mentalitetin tuaj.

Nëse vazhdimisht hasni pengesa në përpjekjen për të arritur një zgjidhje, mund të jetë koha të ndryshoni mendim. Kur i drejtoni mendimet tuaja në diçka më pozitive, zakonisht ka një zhvendosje të jashtme. Mos harroni, të mendoni pozitiv ose negativ – kjo është një zgjedhje.

Çfarë do të zgjidhni? Pohimi juaj: «Sot kam vendosur për lumturinë. Është e qartë për mua se duhet të ndryshoj mendim për të ndryshuar rezultatin. Tani për tani, unë do t’i drejtoj mendimet e mia në diçka pozitive dhe do të shoh se ku do të më marrë “.

-Trupi si një tempull

Trupi juaj fizik është një pasqyrim i botës tuaj të brendshme. Nëse ndjeheni të lodhur dhe letargjikë, do të thotë që është koha t’i ndryshoni zakonet tuaja në diçka që do të mbështesë trupin tuaj fizik.

Filloni të ushqeheni shëndetshëm dhe do të shihni se si do të ndikojë në disponimin dhe nivelin e energjisë. Mundohuni të ushtroheni, nuk ka rëndësi nëse janë vetëm 10 minuta ose 1 orë, ajo që ka rëndësi është që ata bëjnë më të mirën.

Pohimi juaj: «Sot, unë e respektoj trupin tim dhe e dëshmoj duke ushtruar dhe ushqyer shëndetshëm. Kur e dua trupin tim dhe kujdesem për të, më jep përsëri.”

-Thuaj faleminderit:

Shikoni përreth jush keni kaq shumë për të qenë mirënjohës. Sot është koha për të falënderuar botën përreth nesh. Faleminderit për diellin, për familjen tuaj, shtëpinë tuaj dhe më shumë.

Kur ndiheni mirënjohës për atë që keni, ju hapni derën për mjaft dhe automatikisht merrni më shumë. Merrni një moment dhe vini re vërtet bukurinë e gjithçka përreth jush dhe gjithçka që duhet të jeni mirënjohës.

Pohimi juaj: «Sot do të jem mirënjohës për të gjitha bukuritë që më rrethojnë. E di që jam shumë e lumtur që i kam të gjitha. Faleminderit! ”

– Duaje veten:

Mjeti më i rëndësishëm për të ndryshuar jetën tuaj është të mësoni të doni veten. Në fund të ditës, gjithçka që keni lënë jeni ju, kështu që në radhë të parë është vetë-dashuria. Bëni një përpjekje të vetëdijshme sot dhe doni veten tuaj. Pavarësisht se çfarë ndodh në jetën tuaj, merrni një moment thjesht ta falni dhe ta doni veten.

Pohimi juaj: “Unë hedh poshtë të kaluarën, frikën dhe dyshimet e mia, sot thjesht e dua veten ashtu siç jam. Unë pranoj të gjitha të metat e mia dhe dërgoj një rreze të ngrohtë rrezatuese të shërimit në trupin tim, brenda dhe jashtë. Unë e dua atë që jam. ”

Pavarësisht nëse i zbatoni të gjitha këto 10 gjëra sot ose vetëm një, madje edhe ndryshimet e vogla në jetën tuaj mund të ndikojnë shumë në të ardhmen tuaj.

Atëherë, çfarë po pret?