Sport

Messi dhe Benzema favoritët kryesorë për lojtarin e vitit 2022 nga FIFA !

Lionel Messi, asi i PSG-së dhe kampion bote me Argjentinën dhe Karim Benzema, sulmuesi i Realit dhe fituesi i “Topit të Artë” kryesojnë listën e 14 futbollistëve që janë në rrethin e ngushtë për lojtarin e vitit të FIFA-s.

Krahas dy favoritëve më të mëdhenj, me besimin se Messi nuk do ta ketë këtë trofe pas fitimit të Kupës së Botës, janë edhe Julian Alvarez, Kevin de Bruyne, Erling Haaland (Manchester City), Jude Bellingham (Borussia D), Robert Lewandowski ( Barcelona), Sadio Mane (Bayern), Kylian Mbappe, Ashfar Hamiki, Neymar (PSG), Luka Modric, Vinicius Junior (Real) dhe Mohamed Salah (Liverpool).

FIFA njoftoi se votimi fillon sot, dhe votat janë të ndara në katër pjesë: 25 për qind e votave vijnë nga gazetarët, 25 për qind nga kapitenët e të gjitha përzgjedhjeve botërore, 25 për qind nga përzgjedhësit dhe 25 për qind nga votat e tifozëve në rrjetet sociale.