Health & Beauty

Nga kosi te portokalli, ilaçet shtëpiake për të parandaluar erën e keqe të gojës!

Dita Botërore e Shëndetit Oral festohet çdo vit më 20 Mars për të rritur ndërgjegjësimin për rëndësinë e higjienës orale e cila përfundimisht mund të ndihmojë në reduktimin e sëmundjeve orale. Kjo ditë festohet globalisht dhe stomatologët në të gjithë botën përdorin platforma të ndryshme për të promovuar higjienën e dhëmbëve dhe shëndetin oral. Ata gjithashtu flasin për praktika të mira të higjienës orale që mund të ndihmojnë në parandalimin e sëmundjeve orale.

Shumë njerëz nuk e marrin seriozisht shëndetin e tyre oral dhe përfundojnë me mishra të fryrë ose dhëmbë të infektuar dhe disa kushte të tjera. Prandaj, është e rëndësishme që të kujdeseni për shëndetin tuaj oral. Disa njerëz vuajnë nga era e keqe e gojës, e cila është shenjë e higjienës së keqe orale. Të vizitosh një dentist mund të mos jetë gjithmonë e mundur, megjithatë, gjithmonë mund të përdorësh mjete juridike shtëpiake që mund të ndihmojnë nëse vuani nga era e keqe.

Këtu janë disa ilaçe shtëpiake që mund t’ju ndihmojnë me erën e keqe të gojës:

Kos

Nëse vuani nga era e keqe e gojës, jogurti mund t’ju ndihmojë. Bakteret e shëndetshme të pranishme në kos të quajtura lactobacillus mund të ndihmojnë në largimin e baktereve të këqija nga goja juaj, të cilat përfundimisht mund të punojnë për të reduktuar erën e keqe të gojës. Probiotikët janë të dobishëm në reduktimin e erës së keqe të gojës.

Farat e koprës

Këto janë përdorur si freskues goje për shumë vite. Ato ndihmojnë në freskimin e frymëmarrjes dhe kanë një shije të ëmbël. Ato përmbajnë vajra esencialë aromatikë që i japin freski frymëmarrjes tuaj.

Çaji jeshil

Ky është i njohur si një ilaç efektiv për erën e keqe të gojës pasi ato kanë veti dezinfektuese dhe deodoruese. Këto veti ndihmojnë në freskimin e frymëmarrjes. Ju mund të krijoni dy filxhanë çaj dhe ta vendosni në frigorifer gjatë natës. Të nesërmen në mëngjes, hidheni në një shishe dhe pijeni gjatë gjithë ditës.

Larës goje i bërë me sodë buke

Bikarbonati i natriumit mund të ndihmojë në largimin e baktereve të këqija të pranishme në gojë. Për të bërë gargarë me sodë buke në shtëpi, shtoni dy lugë çaji sodë buke në një filxhan me ujë të ngrohtë dhe gargara juaj është gati. Tani, rrotullojeni rreth gojës për rreth 30 sekonda dhe më pas pështyjeni. Ju gjithashtu mund të përdorni pasta dhëmbësh të disponueshme në treg që kanë bikarbonat natriumi në to.

Portokalli

Shumë njerëz vuajnë nga era e keqe e gojës sepse nuk prodhojnë mjaftueshëm pështymë. Kur nuk ka pështymë për të larë bakteret me erë të keqe, ajo shkakton erë të keqe. Këtu vijnë portokallet në shpëtim. Ky frut ka sasi të larta të vitaminës C të pranishme në to, e cila ndihmon në rritjen e sasisë së prodhimit të pështymës. Rritja e prodhimit të pështymës mund t’ju ndihmojë të largoni erën e keqe të gojës.