Dëgjo live TOP ALBANIA RADIO
Dëgjo live TOP GOLD RADIO
Dëgjo live MY MUSIC RADIO
Voto në THE TOP LIST
Celebrities Gossip

Njihuni me të famshmit të cilët janë krenarë të rrisin fëmijë LGBT+!

Sipas një studimi, 1% e fëmijëve 9 dhe 10-vjeçarë identifikohen si homoseksualë, biseksualë ose transgjinorë. Në këtë situatë, është veçanërisht e rëndësishme që prindërit të jenë mirëkuptues dhe të vëmendshëm ndaj fëmijëve të tyre. Për fat të mirë, ne shohim gjithnjë e më shumë të famshëm që japin shembullin e pranimit dhe dashurisë së pakushtëzuar për ta.

Ne po ndajmë me ju disa prindër të famshëm të cilët po rrisin me krenari fëmijët LGBTQ +:

Charlize Theron

Charlize Theron adoptoi vajzën e saj Jackson në vitin 2012 dhe e prezantoi atë në botë si djalë. Sidoqoftë, në intervistën e saj në vitin 2019, aktorja zbuloi se Jackson ishte një vajzë transgjinore. Charlize Theron, përparësia kryesore e së cilës është mirëqenia e Jackson dhe motrës së saj August, ka theksuar rëndësinë e përdorimit të përemrave të saktë: referimi ndaj saj si mashkull dëmton ndjenjat e vajzës së saj.

Cher

Cher, e cila është e njohur për mbështetjen e komunitetit LGBTQ+, rrëfeu se kur fëmija i saj i tha asaj për vendimin për të ndërruar seksin, nuk ishte e lehtë për këngëtaren. Djali trans i Cher, Chaz e përfundoi procesin në 2010 dhe megjithëse nëna e tij luftoi në fillim, ai kurrë nuk dyshoi në dashurinë e saj për të.

Angelina Jolie/Brad Pitt

Në vitin 2008, fëmija më i madh biologjik i Angelina Jolie dhe Brad Pitt, Shiloh, i cili lindi femër, u kërkoi atyre t’a quanin John. Fëmija i ish-çiftit “i pëlqen të veshë gjithçka të djemve”, sipas aktores dhe Jolie e Pitt e respektojnë këtë zgjedhje, duke dhënë një shembull të mirë për të gjitha nënat dhe baballarët.

Johnny Depp

Në vitin 2015, vajza e Johnny Depp dhe Vanessa Paradis, Lily-Rose Depp, e cila ishte 16-vjeçe në atë kohë, mori pjesë në projektin “The Self Evident Truths”, një fushatë për ata që nuk janë 100% heteroseksuale. Depp ka veshur gjithashtu një bluzë “We Are You” nga “The Self Evident Truths” për të mbështetur Lily-Rose.

Sia

Sia adoptoi 2 djem në 2019 të cilët ishin të dy 18 vjeç në atë kohë. Një nga djemtë e saj është homoseksual. Sia kurrë nuk e përmend emrin e tij për të mbrojtur identitetin. Pak më vonë, në vitin 2020, ajo njoftoi se u bë gjyshe, pasi djali i saj i vogël u bë baba i 2 fëmijëve.

Cynthia Nixon

Cynthia Nixon zbuloi se fëmija i saj më i madh u kthye në transgjinor në vitin 2018 përmes një postimi në Instagram në të cilin shkruante se ishte krenare për djalin e saj Seph. Aktorja pastaj përmendi në një intervistë se ishte e befasuar nga reagimi i publikut ku njerëzit ishin mbështetës.

Billy Ray Cyrus

Vajza e Billy Ray Cyrus, Miley Cyrus doli si panseksuale në 2015. Ajo pranoi se nuk ishte e sigurt për seksualitetin e saj. Edhe para se prindërit e saj ta dinin, Miley ishte e sigurt se do ta kuptonin, gjë që nuk është për t’u habitur. Billy Ray Cyrus është një mbështetës i LGBT dhe si i tillë, ai ka folur kundër ligjeve diskriminuese.

Will Smith/Jada Pinkett

Vajza e këtij çifti hollivudi, Willow Smith, kohët e fundit doli si biseksuale dhe gjithashtu përmendi se i pëlqen ideja për të qenë në një lidhje poliamorike. Nëna e Willow tha se ajo ndihet në rregull me këtë për sa kohë që vajza e saj është e lumtur.