Celebrities Showbiz

Nuk do ta besoni dot kur t’ju themi se nga është frymëzuar emri i Cristiano Ronaldo-s!

Cristiano Ronaldo është një figurë aq e njohur dhe e famshme, sa është e vështirë të imagjinohet se ai mban emrin e dikujt tjetër, e lëre më të një politikani nga një vend i huaj. Por golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave i Portugalisë, emri i plotë i të cilit është Cristiano Ronaldo dos Santos Aveiro, iu dha emri nga Ronald Reagan.

Akoma më qesharake është se pavarësisht se futbollisti i njohur lindi kur Reagan ishte president amerikan, emri u frymëzua nga fakti se ai ishte aktori i preferuar i babait të Ronaldo-s. Ata do të kishin të drejtë në një farë mënyre, pasi sulmuesi u bë i njohur për pamjen e tij joshëse.

Presidenti i 40-të i Shteteve të Bashkuara luajti në një gamë të gjerë shfaqjesh dhe filmash televizivë gjatë një karriere duke përfshirë “Kings Row” (1942), “Storm Warning” (1951) dhe “The Killers” (1964). Legjenda e Real Madrid dhe Manchester United, i cili u transferua në skuadrën e Arabisë Saudite Al-Nassr në janar 2023, shtoi:

Unë e di që babai im e admironte atë.

Por në kohën kur Ronaldo lindi, më 5 shkurt 1985, Reagan ishte në mandatin e tij të dytë si president, larg rrënjëve të tij të aktrimit. Së fundmi, futbollisti portugez, Cristiano Ronaldo ka bërë historinë duke u bërë personi i parë që arrin 600 milionë ndjekës në platformën Instagram.

Rekordi historik vjen disa muaj pasi ai arriti 500 milionë ndjekës në nëntor të vitit 2022. I njohur si një nga futbollistët më të jashtëzakonshëm në botë, ai mban pozicionin e sulmuesit për Al Nassr dhe shërben si kapiten i kombëtares portugeze. Ylli i futbollit poston në mënyrë aktive në Instagram dhe ka fituar më shumë se 150 milionë ndjekës që nga maji i kaluar, sipas Social Blade, një rritje prej 34%.