Lifestyle Travel

Po planifikoni një muaj mjalti perfekt?! Ju sugjerojmë këto 6 destinacione për një përvojë unike!

Po planifikoni muajin e mjaltit perfekt? Nga aventurat dashurore deri tek arratisjet e izoluara dhe mënyra më romantike e udhëtimit, këto janë përvojat më përrallore të muajit të mjaltit me të cilat patjetër do të bini në dashuri.

1. Gundari, Folegandros, Greqi

Një ishull grek është gjithmonë zgjedhja për një arratisje romantike në çift, por, ndërsa Santorini është një nga destinacionet më të preferuara të muajit të mjaltit në Instagram, ka ishuj më të egër dhe më pak të mbushur me njerëz të Ciklades për t’u eksploruar. Folegandros i vogël dhe i paprekur është një fqinj i afërt, me disa fshatra simpatikë dhe një peizazh jashtëzakonisht të bukur. Gundari është një butik-hotel i ri me suita në ishull, i vendosur në shkëmbinjtë me pamje nga Egjeu. Secila nga 25 suitat ka pishinën e saj pafundësie, ndërsa hoteli gjithashtu ka një pishinë buzë shkëmbit me bar kokteji me not, dhe një fermë organike me një bar vere dhe restorant ‘nga ferma në pjatën tuaj’.

2. Kamalaya, Koh Samui, Tajlandë

Nëse apelon një fillim të qetë dhe rinovues i lumturisë së martesës, Kamalaya është një vend i shenjtë i përqendruar në mirëqenien në bregun jugor të Koh Samui (i cili, që ra fjala, është vendi i përfolur për sezonin e tretë të White Lotus). Opsionet e akomodimit këtu janë dhoma, suita dhe vila qetësuese, luksoze, që hapen në një mjedis mahnitës natyror të shkëmbinjve, një plazh privat dhe kodra të gjelbëruara. Por elementët më të rëndësishëm të qëndrimit në Kamalaya janë programet e mirëqenies, të kuruara nga konsulentë dhe terapistë spa me një etikë të shërimit të lashtë lindor, të kombinuara me kërkimet moderne mjekësore dhe fuqitë restauruese të natyrës.

3. The Homestead, Afrika e Jugut

Për ata që janë të lidhur me mendimin e një muaji mjalti safari, The Homestead është një hapje e re e lavdishme që ofron një aventurë një herë në jetë. E vendosur në rezervatin dramatik të Lojërave Private Nambiti, në rajonin KwaZulu-Natal të Afrikës së Jugut, zona është një nga vendet e pakta ku ka mundësi për t’u afruar me veten tuaj, si dhe me mbi 50 gjitarë të mbrojtur dhe 300 lloje zogjsh. Akomodimi përbëhet nga 12 suita të dizajnuara me kujdes, me një pamje të mrekullueshme estetike dhe gjithëpërfshirëse të peizazhit madhështor nga kuvertat private dhe pishinat e pafundësisë. E projektuar për t’u bashkuar me mjedisin natyror, shtëpiza është ndërtuar nga gur hekuri vendas dhe çatia është e mbjellë me barëra indigjene. Ajo është gjithashtu e përkushtuar ndaj përpjekjeve të ruajtjes dhe qëndrueshmërisë që përfshijnë programet e mbarështimit dhe ruajtjes për speciet e rrezikuara, si dhe përdorimin e një flote SUV-sh të rinovuara, tërësisht elektrike si automjete safari të resortit. Përtej udhëtimeve me lojëra, The Homestead do të ofrojë gjithashtu përvoja të tilla si klasa fotografie, shëtitje nëpër Drakensberg, shikimin e yjeve, mësime gatimi dhe kampingje lart në male.

4. Vestige Son Vell, Menorca, Spanjë

Në ishullin e bukur dhe të qetë Balearik të Menorca – motra më e qetë e Ibizës dhe Mallorca – Vestige Son Vell është një nga hapjet e fundit që shkakton bujë rreth ishullit. Që daton në shekullin e 18-të, shtëpia e mrekullueshme dhe pasuria e saj prej 180 hektarësh i janë nënshtruar një riimagjinimi të përpiktë, katërvjeçar në duart e historianëve, dizajnuesve, zejtarëve dhe artistëve. Tani i përshtatshëm për një përrallë, ai qëndron mes një oazi ëndërrimtar agrumesh dhe ullishte, me kopshte të gjelbëruara dhe një pishinë mahnitëse. Ka edhe dy restorante që shërbejnë kuzhinë menorkane, duke përdorur përbërës që vijnë nga toka bujqësore e hotelit. Ditët e gjata me diell mund të kthehen në mbrëmje të gjata plot yje, me aktivitete që përfshijnë gjithçka, nga klasat e gatimit deri te degustimi i verërave, muzika live dhe shfaqjet e kinemasë alfresko.

5. Venecia Simplon-Orient-Express, një tren Belmond, Evropë

Një mënyrë ikonike dekadente për të udhëtuar, Venecia Simplon-Orient-Express është mënyra më magjepsëse dhe romantike për të parë disa nga pamjet më të bujshme të Evropës. Udhëtim midis qyteteve duke përfshirë Veronën, Romën, Firencen, Amsterdamin, Parisin, Gjenevën dhe Budapestin, si dhe pamje magjike malore në rrugët dimërore alpine. Sapo të hipni në bord, mund të zhyteni në Epokën e Artë të udhëtimit me tren, ndërsa shijoni peizazhin e lavdishëm teksa kalon nëpër dritare, duke pirë e duke ngrënë në vagonët e ngrënies të viteve 1920 dhe duke pirë shampanjë në makinën legjendar të barit, 3674. Suita të zbuluara së fundmi, të zbukuruara me dizajne art deco, përmbajnë banjo mermeri dhe krevate luksoze që shndërrohen në një zonë ndenjieje çdo ditë.

6. Our Habitas Atacama, Kili

Nëse eksplorimi emocionues është në kartat për planin pas martesës, atëherë një nga hapjet e reja të mrekullueshme të Habitas ndodhet në San Pedro de Atacama të Kilit. Një strehë shkretëtirë e projektuar në mënyrë të përsosur, ku dhomat janë të zbukuruara me tekstile dhe orendi lokale, Our Habitas Atacama është vendi i përsosur nga i cili mund të eksploroni peizazhin eteral, të botës tjetër që shtrihet nëpër banesa të kripura dhe shkretëtirë të thatë deri te vullkanet, gejzerët dhe burimet e nxehta. Pikat kryesore të hotelit janë pishina, restoranti dhe bari, të cilët shërbejnë përbërës sezonalë, duke përfshirë barishte që nderojnë shijet e shkretëtirës. Ndjekjet aventureske përfshijnë shëtitje, çiklizëm, alpinizëm dhe paragliding, por më romantike nga të gjitha mundësitë këtu është shikimi i yjeve nën spektaklin mahnitës të qiellit të natës kiliane.