Bota Celebrities

Stonehenge në Mbretërinë e Bashkuar nderon Mbretëreshën Elizabeth II në mënyrën më unike!

Tetë fotografi të Mbretëreshës Elizabeth janë përdorur për të ndriçuar rrethin prej guri në vendin e trashëgimisë britanike Stonehenge. Instituti i Trashëgimisë Kulturore të Anglisë ka ndriçuar Stonehenge në Salisbury Plain me tetë imazhe të Mbretëreshës Elizabeth II gjatë mbretërimit të saj 70-vjeçar për të shënuar jubileun e platintë.

Rrethi i ndriçuar prej guri përfshinte një fotografi bardh e zi të 96-vjeçares në kurorëzimin e saj në qershor 1953, kur ajo ishte vetëm 27 vjeçe. Dashuria e Mbretëreshës për kafshët u festua edhe me fotot e saj duke hipur mbi një kalë dhe duke ecur me qenin e saj të dashur korgi në vitet 1960 dhe 1980.

Një imazh tregoi Mbretëreshën duke garuar me kalin e saj në vitet 1960, ndërsa ajo kishte veshur një xhaketë dhe shami koke. Një fotografi tjetër e bërë në ditën e dytë të garave me kuaj në Windsor në vitin 1980 e tregonte atë duke ecur me disa nga qenushat e saj. Në një foto më të fundit, Monarkja shfaqet e veshur me një shami shumëngjyrëshe të bardhë dhe ari, ndërsa shikonte kalin e saj Barber’s Shop të fitonte në Royal Windsor Horse Show në 2017.

Një gur e tregoi Mbretëreshën gjatë një vizite shtetërore në Meksikë në vitin 1975, ku ajo kishte veshur një fustan me pika dhe një kapelë të ngjashme në stilin e çallmës. Në një gur tjetër ajo kishte veshur një pallto rozë, me kopsa të zeza dhe një kapele të zbukuruar me lule në një festë fejese në King’s College në Londër në vitin 2019.

Ndërsa Instituti i Trashëgimisë Kulturore të Anglisë menaxhon vendin e Stonehenge, monumenti është në pronësi të Kurorës. Organizata bamirëse po organizon evente familjare në shumë nga faqet e saj në mbarë vendin deri të dielën. Stonehenge ishte shndërruar me drita më parë dhe me foto për të festuar tetë “kampionët e trashëgimisë”, të cilët vazhduan të punonin në projekte të komunitetit, trashëgimisë dhe artit gjatë krizës së COVID-19 në vitin 2020.