Sport

Tifozët e Real Madridit nuk kanë durim më me Ancelottin, ja arsyeja…

Arda Guler është një talent i veçantë, nuk ka asnjë debat për këtë. Ka një arsye pse Real Madridi ishte aq i etur për ta rrëmbyer atë nga dora e Barcelonës. Ka një arsye pse, edhe me një repart të mbushur siç është mesfusha, klubi spanjoll ndjeu nevojën për të nënshkruar dhe mbajtur yllin 18-vjeçar. Pavarësisht zhgënjimeve nga lëndimet në fillim të sezonit, në pamjet e vogla që kanë marrë tifozët për turkun, talenti i tij ka qenë i qartë për të gjithë. Nga videot e shkurtra nga stërvitjet, aftësia e lojtarit në top, rrjedhshmëria e tij dhe më e rëndësishmja, potenciali, ka qenë e pamundur të mos vihej re. Me një talent kaq të parakohshëm në ekip, është e natyrshme që tifozët të duan të shohin më shumë prej tij. Për fat të keq, minutat e talentit mbeten ende shumë të kufizuara, dhe zhgënjimi i mbështetësve ka qenë i fortë për shkak të kësaj.

Në javët e fundit, Carlo Ancelotti po përballet me një zemërimi të madh të tifozëve për çështjen e minutave të lojës së Guler, diçka që vjen nga keqkuptimi se cili duhej të ishte roli i tij këtë sezon. Para së gjithash, gjëja kryesore për të kuptuar me turkun është se ai u nënshkrua si lojtar për të ardhmen. Pavarësisht se sa i talentuar është, sensacioni nuk ishte menduar kurrë të kishte një rol të madh këtë sezon. Ai nuk ishte menduar të ishte një opsion i veçantë jashtë bankinës, apo një konkurrent për një pozicion. Ai thjesht u nënshkrua për t’u zhvilluar dhe rritur për të ardhmen. Natyrisht, roli i tij do të ishte i vogël këtë sezon. Më pas, ka pasur probleme me lëndimet e tij. Lëndimet e shumta e mbajtën jashtë për muaj të tërë para se të luante një minutë të vetme për klubin.

Me lëndimet e përsëritura që ndodhën në një fazë kaq të hershme, klubi u bë tepër i kujdesshëm në trajtimin e tij. Duke qenë se ai nuk është një lojtar kyç për momentin, klubi nuk ishte në nxitim për të përshpejtuar rikuperimin e tij ose për ta rrezikuar atë në lojë. Nga këndvështrimi i klubit dhe Ancelottit, gjëja më e rëndësishme ishte ta linte të shërohej plotësisht dhe të merrte nivelin e përgjithshëm fizik të nevojshëm për të luajtur për një klub si Real Madridi. Pas realizimit të këtyre dy objektivave, hapi tjetër ishte integrimi i tij ngadalë në ekip, kryefjala ishte ngadalë.