Dëgjo live TOP ALBANIA RADIO
Dëgjo live TOP GOLD RADIO
Dëgjo live MY MUSIC RADIO
Voto në THE TOP LIST
Travel

“Titanic II” do të lundrojë së shpejti, ja pse këtë herë do të jetë një udhëtim me fat!

Me siguri e keni pyetur veten se si do të ishte të lundroni në Titanikun legjendar. Një miliarder australian ishte i sigurt se shumë njerëz të mahnitur nga anija fatkeqe do të donin ta bënin këtë, duke shmangur fundosjen tragjike, natyrisht.

Kështu ai ka filluar një plan madhështor për të ndërtuar Titanikun II, një kopje të saktë të anijes origjinale. Dhe kthimi i kësaj anije madhështore po vjen së shpejti. Ja çfarë kemi zbuluar në lidhje me “ringjalljen” e Titanikut.

1. Si lindi ideja?

Në Prill 2012, një miliarder i quajtur Clive Palmer krijoi një kompani të quajtur “Blue Star Line”. Kjo është një shenjë për kompaninë, “White Star Line”, që lindi Titanikun origjinal. Ideja e tij ishte të krijonte një kopje të anijes legjendare dhe ta quante atë Titanic II. Ai ishte i sigurt se njerëzit e mahnitur nga historia dramatike e Titanikut do të donin ta përjetonin atë vetë, por, natyrisht, këtë herë fundosja tragjike nuk është në plan.

2. Anija mund ta ketë parë botën më herët.

Plani fillestar i Palmer ishte të lundronte në vitin 2016, por anija, e cila ishte menduar të ndërtohej në Kinë në fund të vitit 2013, nuk zbriti kurrë nga toka për shkak të çështjeve financiare. Projektimi dhe testimi i valëve në një model të anijes së oqeanit filloi gjatë vjeshtës së 2018. Tani kompania “Blue Star Line” po diskuton kontratat e ndërtimit dhe pasi të ketë përfunduar gjithçka, ajo do të njoftojë se kush do të ndërtojë Titanic II dhe do të zhvillojë afatin kohor kur anija do të lundrojë për herë të parë.

3. Si do të duket Titanic II dhe sa do të kushtojë një biletë?

Titaniku i ri do të kushtojë rreth 500 milionë dollarë. Ai do të strehojë 2,400 pasagjerë dhe 900 anëtarë të ekuipazhit, njësoj si paraardhësi i tij. Ajo që do ta bëjë atë të ndryshëm nga Titaniku është se anija e re do të jetë e pajisur me pajisje moderne lundrimi dhe me mjaftueshëm varka shpëtimi dhe jelekë shpëtimi për të gjithë.

Titaniku i ri ka të njëjtën strukturë kabine dhe arkitekturë identike dhe elemente luksoze. Anija madje ka të njëjtat kategori të klasës: e para, e dyta dhe e treta.

Kostoja e një bilete për Titanikun e ri pritet të jetë dukshëm më e ulët se kostoja e paraardhësit të tij. Biletat e Titanic mund të kushtojnë deri në 100,000 dollarë në ekuivalentin e tyre modern. Megjithëse çmimet për Titanikun e ri nuk janë shpallur ende zyrtarisht, ato mund të shkojnë deri në 350 deri në 900 dollarë kur anija përfundimisht të shohë botën.

4. Njoftimet e fundit lënë të kuptohet një datë e re nisjeje.

Duket se ndërtesa e anijes tani është kthyer në rrugën e duhur me një nisje të parashikuar të vitit 2022, megjithëse data e saktë ende nuk është konfirmuar.  Por me siguri nuk duhet t’i humbim shpresat tona, sepse kompania thjesht u tha ndjekësve të saj:

Ne do të bëjmë disa njoftime të mëtejshme në lidhje me Titanic II pak më vonë këtë vit. Na ndiqni për më shumë detaje.