Celebrities Film & Tv Showbiz

“Zhdukem dhe zgjedh të bëj diçka tjetër…”/Karriera e suksesshme e Pharrell Williams ndër vite në fusha të ndryshme të artit!

Artisti i njohur Pharrell Williams së fundmi ka pasqyruar gjithçka në lidhje me çfarë është marrë dhe se çfarë ka përgatitur gjatë dekadës së fundit. Nëse përmendet Pharrell Williams për disa, ai ka qenë një pionier në industrinë e muzikës në fund të viteve ’90 dhe 2000, duke sjellë në treg disa nga këngët më të mëdha të kthyera në hite për artistë të njohur si Snoop Dogg, Justin Timberlake, Britney Spears, Jay Z.  Megjithatë, për të tjerët, ai njihet si djali që qëndron pas muzikës për ekskluzivitetin më të njohur të Illumination, “Despicable Me”.

Një grup tjetër thjesht mund ta njohë atë si djalin pas këngës ‘Happy’; kënga që pushtoi botën teksa u shfaq në filmat “Despicable Me” dhe pati një videoklip muzikor të mbushur me njerëz të famshëm. Së fundmi Pharrell pranoi se disa njerëz e njohin atë vetëm për shkak të këngës “Happy”, pavarësisht se ai kishte punuar edhe në shumë projekte të tjera mjaft të suksesshme.

Nëse e dini, e dini. Unë shkoj në një drejtim, pastaj zhdukem dhe zgjedh të bëj diçka tjetër, kjo është ajo që kam bërë gjithmonë. Gjë që sigurisht është e vërtetë.

Që nga debutimi i këngës në nëntor 2013, ylli i muzikës ka qenë majft i zënë. Në mars të vitit të ardhshëm ai publikoi albumin e tij të mirëpritur GIRL dhe po atë muaj u shpall si anëtar i ri për sezonin e shtatë të shfaqjes televizive “The Voice”. Kantautori vazhdoi të kompozonte partitura për filma, duke përfshirë “Hidden Figures” dhe “The Amazing Spider-Man 2” si dhe filmat në ekskluzivitetin “Despicable Me”.

Dhe producent gjithashtu për një mori artistësh duke përfshirë Tyler The Creator, Ariana Grande, Miley Cyrus dhe SZA. Sikur të mos mjaftonte kjo, Pharrell ka rritur gjithashtu markën e tij të modës, Billionaire Boys Club, dhe ka bërë bashkëpunime me Chanel, Adidas dhe G-Star Raw. Duke reflektuar mbi atë që ka bërë, ai tha:

Unë gjithmonë kam punuar në shumë disiplina të ndryshme artistike… Unë gjithmonë e kam bërë këtë. Për shembull, kur bëra ‘Drop It Like It’s Hot’, kisha gjithashtu syze dielli me Louis Vuitton, që ishte 20+ vjet më parë, por njerëzit nuk e dinë këtë.

Pharrell na tha se njerëzit do të ‘mësojnë’ për të gjitha rrugët e ndryshme që ai ka gjetur, dhe ai ka në plan të na mësojë duke përdorur një tjetër formë arti tani: kinemanë.