Celebrities Magazine Showbiz Sport

Zlatan Ibrahimović bëhet golashënuesi më i vjetër ndonjëherë në Serie A me 41 vjet e 166 ditë jetë!

Profili i Zlatan Ibrahimović-it në Instagram thotë se ai është shkrimtar dhe të shtunën suedezi krijoi një faqe të re në karrierën e tij të jashtëzakonshme kur u bë golashënuesi më i vjetër ndonjëherë në Serinë A të Italisë. Sipas skenarëve, sulmuesi i AC Milan arriti pikën historike, në moshën 41 vjeç e 166 ditë, me golin e tij që erdhi nga një penallti e rimarrë në humbjen 3-1 të ekipit të tij nga Udinese. Ai kaloi rekordin e Alessandro Costacurta të vendosur kur italiani ishte 41 vjeç e 25 ditë. Goli i Ibrahimović barazoi rezultatin në 1-1 pak para pjesës së parë, por Udinese u tërhoq në pjesën e dytë për të siguruar fitoren. Ibrahimović, sipas Sky Sport Italia, tha:

Është një nder, por më vjen keq që ky gol nuk solli tre pikët.

Ky shënoi golin e parë të sulmuesit që nga kthimi në fushë pasi iu nënshtrua një operacioni për një dëmtim të ligamentit të kryqëzuar anterior (ACL) gjatë verës. Pas suksesit të Milanit në Scudetto sezonin e kaluar, Ibrahimović zbuloi në mediat sociale se ai luajti gjashtë muajt e fundit të sezonit 2021/2022 pa një ACL në gjurin e tij të majtë, brezi i fortë i indeve që lidh kockën e kofshës me kockën e këmbës dhe gjurit. të përbashkët.

Kurrë nuk kam vuajtur kaq shumë. U morën më shumë se 20 injeksione në gjashtë muaj. Zbrazja gjurin një herë në javë për gjashtë muaj. Ilaçe kundër dhimbjeve çdo ditë për gjashtë muaj. Mezi flinte për gjashtë muaj për shkak të dhimbjes. Asnjëherë nuk kam vuajtur kaq shumë brenda dhe jashtë fushës. Për sa kohë që mund të jap rezultate, do të luaj akoma. Ditën që unë ngadalësoj shpejtësinë, dua që njerëzit rreth meje të jenë të sinqertë dhe të thonë se ai po ngadalësohet dhe atëherë unë do të jem realist.

Milani mbetet i katërti në tabelë pas humbjes së tij dhe do të dalë në fushë më 2 prill për t’u përballur me liderin e ligës Napoli. Ndërkohë në Arabinë Saudite, Cristiano Ronaldo, një tjetër sulmues legjendar, i ktheu vitet për të shënuar një goditje dënimi të lavdishme nga distanca, ndërsa Al Nassr mundi Abha 2-1 në Ligën Pro Saudite të shtunën. Ai më pas lejoi shokun e tij të skuadrës Anderson Talisca të kthente penalltinë fituese tetë minuta më vonë si shenjë respekti. Braziliani Talisca sapo është rikthyer nga lëndimi.